Bronzová Samková - nejrychlejší holka vesmíru

Eva Samková je po závodě v Pchjongčchangu historicky nejúspěšnější olympijskou snowboardcrossařkou co do medailové bilance. Pravdou je, že tato adrenalinová disciplína byla na hrách poprvé v roce 2006 v Turíně, ale od té doby se dynamicky vyvíjí a konkurence v ní neustále roste. Jedním z důležitých faktorů, díky kterému drží čtyřiadvacetiletá závodnice krok se světovou elitou je tým. A ten připomíná spíš rodinu.

Sloupek Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzová Evy Samkové patří i týmu kolem ní | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Po dramatickém závěru finálové olympijské jízdy, ve které Eva Samková vybojovala v Jižní Koreji bronzovou medaili, zářil v cílovém prostoru štěstím hlavní trenér českého snowboardcrossového týmu Marek Jelínek. Bylo na něm vidět obrovské psychické vypětí a úleva člověka, který má zodpovědnost za celou disciplínu.

On před lety přinesl do snowboardcrossu, ve kterém se neřešily detaily, a závodníci se chtěli jen bavit a jednoduše co nejrychleji sjet z kopce dolů, řád. Základy biomechaniky dřív ve „sportu zevláků“ nikdo neřešil, až přišel gymnasta, který měl pohybově nadanou a vnímavou žákyni.

Eva Samková se tak s výjimečnou technikou stala trojnásobnou juniorskou mistryní světa a dominovala ve 20 letech na olympiádě v Soči. Po Hrách chtěli know-how týmu převzít Rusové a Marku Jelínkovi nabízeli peníze, o kterých se mu v českých podmínkách ani nesnilo. Bohatství ale trenéra, který si přivydělával jako kaskadér, nezlákalo.

Chceš vlastně vyhrát?

Další výraznou postavou je Jakub Flejšar, který je nejen trenérem, ale i příležitostným psychologem. To on se po tréninku před olympijským závodem zeptal trochu utlumené a v trati nevýrazné Evy Samkové, jestli chce vlastně vyhrát. Olympijskou vítězku ze Soči to překvapilo a později nabudilo. Nevěděla, jak má na to odpovědět, a pak si uvědomila, že ji prostě baví předjíždět soupeřky a nejde o to, jestli je to na olympiádě nebo kdekoli jinde.

Bronz s cenou zlata. 'V cílové rovince jsem si věřila, skvělý pocit,' září Eva Samková

Číst článek

Do závodu tak šla opět s dravostí a bojovností jako v dobách, kdy nad věcmi, které jí můžou svazovat, nepřemýšlela. A byl z toho olympijský bronz.

O pohodu v týmu se pak starají i další jeho členové včetně mladých olympioniků – Jana Kubičíka, Venduly Hopjákové, a Kateřiny Louthanové. Obě dívky sice svážely z náročné trati v Bokwangu záchranáři, ale úsměv na tváři jim po závodech v Jižní Koreji zůstal stejně jako ostatním členům českého snowboardcrossového týmu.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme