Bronzová Samková - nejrychlejší holka vesmíru

Eva Samková je po závodě v Pchjongčchangu historicky nejúspěšnější olympijskou snowboardcrossařkou co do medailové bilance. Pravdou je, že tato adrenalinová disciplína byla na hrách poprvé v roce 2006 v Turíně, ale od té doby se dynamicky vyvíjí a konkurence v ní neustále roste. Jedním z důležitých faktorů, díky kterému drží čtyřiadvacetiletá závodnice krok se světovou elitou je tým. A ten připomíná spíš rodinu.

Sloupek Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzová Evy Samkové patří i týmu kolem ní | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Po dramatickém závěru finálové olympijské jízdy, ve které Eva Samková vybojovala v Jižní Koreji bronzovou medaili, zářil v cílovém prostoru štěstím hlavní trenér českého snowboardcrossového týmu Marek Jelínek. Bylo na něm vidět obrovské psychické vypětí a úleva člověka, který má zodpovědnost za celou disciplínu.

On před lety přinesl do snowboardcrossu, ve kterém se neřešily detaily, a závodníci se chtěli jen bavit a jednoduše co nejrychleji sjet z kopce dolů, řád. Základy biomechaniky dřív ve „sportu zevláků“ nikdo neřešil, až přišel gymnasta, který měl pohybově nadanou a vnímavou žákyni.

Eva Samková se tak s výjimečnou technikou stala trojnásobnou juniorskou mistryní světa a dominovala ve 20 letech na olympiádě v Soči. Po Hrách chtěli know-how týmu převzít Rusové a Marku Jelínkovi nabízeli peníze, o kterých se mu v českých podmínkách ani nesnilo. Bohatství ale trenéra, který si přivydělával jako kaskadér, nezlákalo.

Chceš vlastně vyhrát?

Další výraznou postavou je Jakub Flejšar, který je nejen trenérem, ale i příležitostným psychologem. To on se po tréninku před olympijským závodem zeptal trochu utlumené a v trati nevýrazné Evy Samkové, jestli chce vlastně vyhrát. Olympijskou vítězku ze Soči to překvapilo a později nabudilo. Nevěděla, jak má na to odpovědět, a pak si uvědomila, že ji prostě baví předjíždět soupeřky a nejde o to, jestli je to na olympiádě nebo kdekoli jinde.

Bronz s cenou zlata. 'V cílové rovince jsem si věřila, skvělý pocit,' září Eva Samková

Číst článek

Do závodu tak šla opět s dravostí a bojovností jako v dobách, kdy nad věcmi, které jí můžou svazovat, nepřemýšlela. A byl z toho olympijský bronz.

O pohodu v týmu se pak starají i další jeho členové včetně mladých olympioniků – Jana Kubičíka, Venduly Hopjákové, a Kateřiny Louthanové. Obě dívky sice svážely z náročné trati v Bokwangu záchranáři, ale úsměv na tváři jim po závodech v Jižní Koreji zůstal stejně jako ostatním členům českého snowboardcrossového týmu.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme