Hokej na olympiádě přinesl napětí, po letech mu ale chyběl lesk

Olympijský hokejový turnaj v Pchjongčchangu se hrál poprvé od her v Lillehammeru 1994 bez nejlepších hráčů z NHL. Dokonale toho využili Němci, kteří skončili senzačně druzí za Ruskem.

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České hokejisty nečekala proti Jihokorejcům lehká práce. | Foto: Frank Franklin II | Zdroj: AP

Ať chceme, nebo nechceme, turnaj bez hráčů NHL - tedy přeloženo bez těch nejlepších na světě - prostě nemohl poutat takovou pozornost jako Nagano, Salt Lake City, Turín, Vancouver nebo Soči.

Pětkrát za uplynulých dvacet let v zámoří přerušili soutěž a vyslali národní týmy bojovat se zbytkem světa. Letos ne. Turnaj proto nebyl horší nebo méně napínavý, finále Rusů s Německem bylo doslova infarktové, ale i reprezentační trenér Josef Jandač mluvil o „jiném" hokeji.

„Když tu nejsou ti nejlepší hráči na světě, tak ta hokejová nebo sportovní úroveň není taková,“ řekl Jandač.

Josef Jandač zavzpomínal i na Vancouver a zkusil porovnat hokejové turnaje pod pěti kruhy v Kanadě a v Koreji.

„Kvalita utkání s nejlepšími hráči na světě je samozřejmě jiná. Taky se hrálo na úzkém hřišti, takže byl ten hokej rychlejší. S nejlepšími hráči a na úzkém hřišti jsou podmínky jiné. Přišlo mi to rychlejší,“ vzpomíná Jandač.

Hokejové stříbro má i rodák z Plané. 'Neskutečné, smutek je za námi,' říká Dominik Kahun

Číst článek

Turnaj v Pchjongčchangu byl specifický i tím, před jakou kulisou se hrálo. Pořadatelé raději moc nahlas nemluvili o návštěvách na jednotlivých zápasech, každopádně průměrné číslo - 4611 diváků - je zhruba o osm stovek nižší, než měla vloni extraliga.

Hrálo se v aréně, která násobně převyšuje počet sedaček, jakými se třeba může pyšnit nejpopulárnější korejský tým Anyang Halla, vstupenky byly pořádně drahé a Korejci zkrátka i přes všechnu snahu zatím nejsou hokejovým národem.

Otázkou je, jak to bude vypadat za čtyři roky v Pekingu. Šéf NHL Garry Bettman nedávno naznačil, že si nemyslí, že by se NHL chtěla dalších her zúčastnit, a navrhl přesun olympijského hokejového turnaje na léto. To také není moc dobrá zpráva.

Tomáš Lörincz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme