Hokej na olympiádě přinesl napětí, po letech mu ale chyběl lesk

Olympijský hokejový turnaj v Pchjongčchangu se hrál poprvé od her v Lillehammeru 1994 bez nejlepších hráčů z NHL. Dokonale toho využili Němci, kteří skončili senzačně druzí za Ruskem.

Komentář Pchjongčchang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České hokejisty nečekala proti Jihokorejcům lehká práce.

České hokejisty nečekala proti Jihokorejcům lehká práce. | Foto: Frank Franklin II | Zdroj: AP

Ať chceme, nebo nechceme, turnaj bez hráčů NHL - tedy přeloženo bez těch nejlepších na světě - prostě nemohl poutat takovou pozornost jako Nagano, Salt Lake City, Turín, Vancouver nebo Soči.

Pětkrát za uplynulých dvacet let v zámoří přerušili soutěž a vyslali národní týmy bojovat se zbytkem světa. Letos ne. Turnaj proto nebyl horší nebo méně napínavý, finále Rusů s Německem bylo doslova infarktové, ale i reprezentační trenér Josef Jandač mluvil o „jiném" hokeji.

„Když tu nejsou ti nejlepší hráči na světě, tak ta hokejová nebo sportovní úroveň není taková,“ řekl Jandač.

Josef Jandač zavzpomínal i na Vancouver a zkusil porovnat hokejové turnaje pod pěti kruhy v Kanadě a v Koreji.

„Kvalita utkání s nejlepšími hráči na světě je samozřejmě jiná. Taky se hrálo na úzkém hřišti, takže byl ten hokej rychlejší. S nejlepšími hráči a na úzkém hřišti jsou podmínky jiné. Přišlo mi to rychlejší,“ vzpomíná Jandač.

Hokejové stříbro má i rodák z Plané. 'Neskutečné, smutek je za námi,' říká Dominik Kahun

Číst článek

Turnaj v Pchjongčchangu byl specifický i tím, před jakou kulisou se hrálo. Pořadatelé raději moc nahlas nemluvili o návštěvách na jednotlivých zápasech, každopádně průměrné číslo - 4611 diváků - je zhruba o osm stovek nižší, než měla vloni extraliga.

Hrálo se v aréně, která násobně převyšuje počet sedaček, jakými se třeba může pyšnit nejpopulárnější korejský tým Anyang Halla, vstupenky byly pořádně drahé a Korejci zkrátka i přes všechnu snahu zatím nejsou hokejovým národem.

Otázkou je, jak to bude vypadat za čtyři roky v Pekingu. Šéf NHL Garry Bettman nedávno naznačil, že si nemyslí, že by se NHL chtěla dalších her zúčastnit, a navrhl přesun olympijského hokejového turnaje na léto. To také není moc dobrá zpráva.

Tomáš Lörincz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme