Jak komunistický prokurátor Urválek ovlivnil volbu ombudsmana
Kdo nahradí Annu Šabatovou ve funkci ombudsmana? Ještě před několika týdny na to existovala jednoduchá odpověď – Helena Válková. Ta měla ve sněmovně s podporou vládní většiny projít. Není náhodou, že prezident republiky navrhl pouze ji. Přitom měl možnost nominovat ještě jednoho kandidáta.
Vzhledem k rozložení sil v dolní parlamentní komoře to považoval za zbytečné. Dva adepti navržení Senátem za těchto okolností působili spíše jako kompars. Hladkou obměnu na postu ombudsmana zhatil nechvalně proslulý komunistický prokurátor Urválek.
Tentokrát nezinscenoval žádný politický proces, ve kterém by obrazně řečeno popravil Helenu Válkovou. K tomu neměl příležitost, protože už je dávno mrtvý.
V 70. letech minulého století se však objevil s Válkovou jako spoluautor odborného článku zabývajícího se tzv. ochranným dohledem. Kandidátka na ombudsmana se do vysvětlování této informace zapletla a ztratila důvěryhodnost.
Jak by měl ombudsman fungovat
Proto se o zmiňovanou funkci raději přestala ucházet. Oficiálně to zdůvodnila předlistopadovým členstvím v komunistické straně. O něm však věděla dávno předtím, než nominaci na ombudsmana přijala. Takže ani její vynuceně dobrovolná rezignace nevyzněla hodnověrně.
Z outsiderů volby se nakonec stali spolufavorité. I když vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm má lepší předpoklady stát se ochráncem veřejných práv než advokát Jan Matys. Alespoň jeho dosavadní profesní kariéra to naznačuje. Do role účastníka soutěže bez velké šance na výhru se naopak pasoval kandidát prezidenta.
Miloš Zeman na poslední chvíli místo odstoupivší Heleny Válkové vytáhl z klobouku Stanislava Křečka. Ten působil do prosince minulého roku jako zástupce ombudsmana.
Svými některými výroky v této funkci sice získal podporu Okamurovy SPD, zároveň ji však ztratil u řady opozičních poslanců a jistou ji nemá ani u svých bývalých stranických kolegů z ČSSD. Vzhledem k tomu, že musí ve sněmovně získat většinu, může to být pro něj nepřekonatelný problém.
Hlasování bude tajné. Některé poslanecké kluby nechají svým členům volnou ruku. Může tak jít o loterii, ve které se jen těžko tipuje vítěz. Do rozhodování poslanců se totiž bude promítat jejich představa o tom, jak by měl ombudsman fungovat. Což se může rozcházet s jeho skutečným posláním. Být nezávislým, odborně zdatným a všeobecně respektovaným ochráncem veřejných práv.
Autor je komentátor Českého rozhlasu.
Quadrobers zakázat, samopaly vytáhnout, vzkazuje Kreml ruským dětem
Alexandr Mitrofanov
Děti jako zachránci ekonomiky? To není vtip
Lída Rakušanová
Americké volby rozhodne volební účast v klíčových státech
Jiří Pehe
Írán, nebo Izrael? Kdo je Kremlu blíž?
Libor Dvořák