Omylpiáda po víkendu: Češi na úspěch čekají, ale Slovinsko zázračně procitlo

Olympijské hry již mají prvních 45 medailistů, ale především i prvních 45 nedailistů - tedy sportovců, kteří se umístili na dně žebříčků. Kdo mezi ně patří?

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soohorang a Bandabi, maskoti olympijských a paralympijských her v Pchjongčchangu. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Nenechte se svést českými úspěchy v biatlonu a věnujte pozornost tomu opravdovému dramatu, tedy omylpiádě, v níž sledujeme výsledky sportovců na dně výsledkových listin. Během prvních dní se totiž událo několik zásadních dramat a rozdaly se první sady nedailí, což je termín pro anti-medaile, kterými virtuálně oceňujeme tři nejhůře klasifikované sportovce. Slovo jsme si vypůjčili od čtenáře Michala Tošovského.

Slovinské procitnutí

Omylpiáda po víkendu: Češi na úspěch čekají, ale Slovinsko zázračně procitlo

Číst článek

Slovinsko bylo na minulé olympiádě v Soči největší sportovní výpravou, která nezískala ani jednu nedaili. Nikdo z 66 jejich sportovců se nedokázal prodrat mezi tři nejhorší. Letos ale prolomili smůlu hned první den a všem spadl kámen ze srdce. Manca Slabanjaová získala “stříbro” již v první lyžařské disciplíně - ve skiatlonu. To ale nebylo zdaleka vše. Druhý den přidal stejné umístění sáňkař Tilen Sirše a opět druhý odspodu v pondělí skončil ve stíhacím závodu mužů v biatlonu jejich krajan Miha Dovžan. Najednou to jde.

Jihokorejský boj o triumf

V Soči získala nejvíce nedailí Jižní Korea, a to dvacet. Tentokrát mají mnohem více nominovaných sportovců, což by mohlo zvyšovat jejich šance v omylpiádě, ale zároveň musí snášet nevýhodu domácího prostředí, v němž sportovci obvykle dosahují lepších výsledků. Zatím je vše na dobré cestě. Aktuálně vede Jižní Korea jak v počtu zlatých nedailí (tři), tak v počtu všech nedailí (šest). Nicméně USA, Čína či Ukrajina zle dotírají. Držíme domácím palce!

Přetahování sportovců

Jednou z velmi kritizovaných praktik ve sportu je přetahování úspěšných sportovců. Znáte to: úspěšný sportovec startuje za jednu zemi, ale pak přijde nabídka na lepší tréninkové zázemí a on změní občanství. Evidentně se to děje i v omylpijských žebříčcích. Ve skiatlonu žen dojela na poslední příčce Annika Taylorová závodící za Británii. Tatáž sportovkyně ovšem ještě před pěti lety reprezentovala USA. Američané nemusí být až tak smutní, “bronz” získala (zatím stále jejich) Rosie Brennanová.

Vlajkonoš splnil očekávání

Rumunský biatlonista Marius Ungureanu získal v biatlonu ve sprintu mužů zlatou nedaili. Dva dny předtím nesl rumunskou vlajku na zahajovacím ceremoniálu. Vlajku tak evidentně svěřili do správných rukou. Podobně uspěl turecký vlajkonoš Fatih Arda İpcioğlu, o kterém byla řeč minule a který bral “zlato” ve skocích na lyžích na středním můstku.

Uspěl i po čtyřech letech

Tchajwanský sáňkař Li-Tean dosáhl v Koreji na bronzovou nedaili. Před čtyřmi lety v Soči bral za stejnou disciplínu dokonce “zlato”. Tím se stal prvním závodníkem, který dokázal získat cenný kov na obou omylpiádách.

Češi zatím bez nedaile

Českým sportovcům se nadále umístění mezi posledními třemi vyhýbá. Nejblíže tomu byli stále skokani na lyžích, kteří zabrali v kvalifikaci 4. a 5. místo odspodu. Jejich hvězdná chvíle by tak mohla přijít v týmové soutěži. Pokud bychom totiž přepočítali jejich výsledky z kvalifikace na fiktivní soutěž týmů, skončili by poslední. Nicméně nic není jisté. Forma Romana Koudelky se pomalu zlepšuje a do týmů mohou čeští skokané nastoupit v jiném složení i rozpoložení, takže lze očekávat lítý boj s Italy, Finy, Američany či Rusy. Možný je i postup do druhého kola, což by byl samozřejmě konec omylpijských nedailových ambicí.

Situaci budeme nadále bedlivě sledovat. Jakmile někdo vypadne, budeme u toho!

Stupně poražených

Adam Javůrek, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme