Omylpiáda za polovinou: tonžskému hrdinovi gratuloval v cíli i vítěz Cologna

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu čeká závěrečný týden. Po celou jejich dobu bedlivě sledujeme dna výsledkových tabulek. Kdo zatím nejvíce boduje v naší omylpiádě?

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pita Taufatofua na zahájení v Riu

Pita Taufatofua na zahájení v Riu | Zdroj: Reuters

Známe již držitele 176 omylpijských nedailí, tedy sportovců na nejnižších příčkách. V boji o celkového vítěze omylpiády již tedy přituhuje. Která země si zatím vede nejlépe?

V celkovém počtu nedailí zatím podle plánu vede hostitelská země. Korea využila domácího prostředí a nasadila dvaapůlkrát více sportovců než před osmi lety. I díky tomu má zatím 14 nedailí. Dotírají na ni ovšem Spojené státy, které na ni ztrácí jedinou nedaili. V počtu zlatých nedailí pak Korea trochu překvapivě zaostává o dvě „zlata“ za Ukrajinou, která jich získala již sedm. Prohlédněte si aktuální pořadí.

A jaké příběhy omylpiáda zatím přinesla?

České sáňkařské žně

Česko má zatím čtyři nedaile. První - bronzovou - získala sáňkařka Tereza Nosková. Cenný kov vybojovala možná i díky desetikilovému závaží, se kterým sportuje. Snaží se tak vybalancovat svou nevýhodu v příliš nízké hmotnosti. Pro jízdu je to užitečné, pro start už méně. „Když se odrážím, tak je dost znát, že mám navíc deset kilo,“ řekla serveru iDNES.cz.

Omylpiáda: sledujte s námi, kdo končí poslední

Číst článek

I další dvě nedaile nám přinesly saně: závod dvojic (bronz) a týmů (stříbro). Zlato jsme ovšem získali až díky snowboardcrossu a nešťastnému závodu Venduly Hopjakové. Ta bohužel nedokončila ani jednu rozjížďku, ale přesto byla klasifikovaná, a to na posledním místě.

Tím ale náš nedailiový výčet určitě neskončí. Po nedělní noci bychom měli mít jisté nedaile v krasobruslení párů (stříbro) a big air (zlato). Naše tabulka se ovšem aktualizuje až s finálními a oficiálními výsledky po ukončení celé disciplíny.

Populární Tonžan skončil 'bronzový'

Fotkám polonahého naolejovaného tonžského lyžaře Pity Taufatofua se nešlo po zahajovacím ceremoniálu vyhnout. Jak nakonec dopadl na trati? V závodě v běhu na lyžích na 15 kilometrů skončil třetí od konce. Jeho odhodlání ocenil i vítěz závodu Dario Cologna, který na něj počkal v cíli a zatleskal mu.

Připomněl tak dvacet let staré slavné setkání legendárního Bjørna Dæhlieho s exotickým protějškem Philipem Boitem z Keni. Dæhlie v cíli čekal na zlatého nedailistu, takže organizátoři museli posunout medailový ceremoniál. Dæhlie pak Boita objal a oba sportovci se spřátelili. Boit poté pojmenoval svého syna Dæhlie.

Horší čas než Taufatofua měl Mexičan Madrazo a také Sebastian Uprimny. Není to ovšem další nedaile pro Česko. Uprimny je reprezentant Kolumbie s praprarodiči z Československa. S jeho maminkou mluvil náš redaktor David Jakš.

Ukrajinský drtivý triumf

Ukrajině se podařil husarský kousek. Zlaté nedaile získala ve všech čtyřech sáňkařských disciplínách. Takovou dominanci nemá žádný národ v žádné jiné disciplíně. Ukrajina tak vylepšila svou bilanci ze Soči, kde v saních brala jednu kompletní sadu nedailí: zlato, stříbro, bronz.

Slovenský biatlonový hattrick

Unikátní nepopulární sbírka se bohužel podařila slovenským biatlonistům v závodě na dvacet kilometrů. Zlatou nedaili získal Tomáš Hasilla. Na druhém místě odspodu byl jeho kolega Michal Šíma a hned nad ním Martin Otčenáš. Slovensko tak získalo kompletní stupně poražených.

Omylpiáda po víkendu: Češi na úspěch čekají, ale Slovinsko zázračně procitlo

Číst článek

Statistický klenot z Kosova

V Pchjongčchangu oslavil narozeniny kosovský sjezdař Albin Tahiri. Krom toho získal zlatou nedaili v superkombinaci mužů a „stříbro“ v super-G. Albin žije celý život ve Slovinsku a ani nehovoří albánsky - kosovské občanství získal po otci. Tak jako tak se stal historicky prvním zástupcem Kosova na zimních olympijských hrách.

A jelikož Albin byl na hrách za Kosovo sám, ale zato získal hned dvě nedaile, už nyní se postaral o rekordní zápis v našich tabulkách. V našem Eagle Indexu (pořadí zemí podle toho, kolik procent sportovců z dané země získalo nedaili) má díky němu Kosovo úspěšnost 200 %.

Zrada! Z nedailistů medailisté

Omylpiáda se ovšem potýká i s odpadlíky. Nejzářnějším příkladem je zatím Běloruska Hanna Huskovová. V Soči skončila v akrobatických skocích druhá odspodu. Letos ale musí na podobné umístění zapomenout, protože získala zlatou medaili. Tedy aby nedošlo k omylu: opravdovou zlatou medaili pro regulérní olympijské, nikoli omylpijské vítěze.

Podobný příběh zažilo i rakouské sáňkařské duo Peter Penz a Georg Fischler. V Soči skončili poslední, avšak letos získali olympijské stříbro.

Tyto příběhy ukazují, že být poslední není žádné stigma a ostuda. Často jde o mladé závodníky, kteří se zde otrkají a získají zkušenosti. Příště může být situace radikálně jiná.

Přečtěte si předchozí příběhy

Adam Javůrek, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme