Omylpiáda za polovinou: tonžskému hrdinovi gratuloval v cíli i vítěz Cologna

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu čeká závěrečný týden. Po celou jejich dobu bedlivě sledujeme dna výsledkových tabulek. Kdo zatím nejvíce boduje v naší omylpiádě?

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pita Taufatofua na zahájení v Riu | Zdroj: Reuters

Známe již držitele 176 omylpijských nedailí, tedy sportovců na nejnižších příčkách. V boji o celkového vítěze omylpiády již tedy přituhuje. Která země si zatím vede nejlépe?

V celkovém počtu nedailí zatím podle plánu vede hostitelská země. Korea využila domácího prostředí a nasadila dvaapůlkrát více sportovců než před osmi lety. I díky tomu má zatím 14 nedailí. Dotírají na ni ovšem Spojené státy, které na ni ztrácí jedinou nedaili. V počtu zlatých nedailí pak Korea trochu překvapivě zaostává o dvě „zlata“ za Ukrajinou, která jich získala již sedm. Prohlédněte si aktuální pořadí.

A jaké příběhy omylpiáda zatím přinesla?

České sáňkařské žně

Česko má zatím čtyři nedaile. První - bronzovou - získala sáňkařka Tereza Nosková. Cenný kov vybojovala možná i díky desetikilovému závaží, se kterým sportuje. Snaží se tak vybalancovat svou nevýhodu v příliš nízké hmotnosti. Pro jízdu je to užitečné, pro start už méně. „Když se odrážím, tak je dost znát, že mám navíc deset kilo,“ řekla serveru iDNES.cz.

Omylpiáda: sledujte s námi, kdo končí poslední

Číst článek

I další dvě nedaile nám přinesly saně: závod dvojic (bronz) a týmů (stříbro). Zlato jsme ovšem získali až díky snowboardcrossu a nešťastnému závodu Venduly Hopjakové. Ta bohužel nedokončila ani jednu rozjížďku, ale přesto byla klasifikovaná, a to na posledním místě.

Tím ale náš nedailiový výčet určitě neskončí. Po nedělní noci bychom měli mít jisté nedaile v krasobruslení párů (stříbro) a big air (zlato). Naše tabulka se ovšem aktualizuje až s finálními a oficiálními výsledky po ukončení celé disciplíny.

Populární Tonžan skončil 'bronzový'

Fotkám polonahého naolejovaného tonžského lyžaře Pity Taufatofua se nešlo po zahajovacím ceremoniálu vyhnout. Jak nakonec dopadl na trati? V závodě v běhu na lyžích na 15 kilometrů skončil třetí od konce. Jeho odhodlání ocenil i vítěz závodu Dario Cologna, který na něj počkal v cíli a zatleskal mu.

Připomněl tak dvacet let staré slavné setkání legendárního Bjørna Dæhlieho s exotickým protějškem Philipem Boitem z Keni. Dæhlie v cíli čekal na zlatého nedailistu, takže organizátoři museli posunout medailový ceremoniál. Dæhlie pak Boita objal a oba sportovci se spřátelili. Boit poté pojmenoval svého syna Dæhlie.

Horší čas než Taufatofua měl Mexičan Madrazo a také Sebastian Uprimny. Není to ovšem další nedaile pro Česko. Uprimny je reprezentant Kolumbie s praprarodiči z Československa. S jeho maminkou mluvil náš redaktor David Jakš.

Ukrajinský drtivý triumf

Ukrajině se podařil husarský kousek. Zlaté nedaile získala ve všech čtyřech sáňkařských disciplínách. Takovou dominanci nemá žádný národ v žádné jiné disciplíně. Ukrajina tak vylepšila svou bilanci ze Soči, kde v saních brala jednu kompletní sadu nedailí: zlato, stříbro, bronz.

Slovenský biatlonový hattrick

Unikátní nepopulární sbírka se bohužel podařila slovenským biatlonistům v závodě na dvacet kilometrů. Zlatou nedaili získal Tomáš Hasilla. Na druhém místě odspodu byl jeho kolega Michal Šíma a hned nad ním Martin Otčenáš. Slovensko tak získalo kompletní stupně poražených.

Omylpiáda po víkendu: Češi na úspěch čekají, ale Slovinsko zázračně procitlo

Číst článek

Statistický klenot z Kosova

V Pchjongčchangu oslavil narozeniny kosovský sjezdař Albin Tahiri. Krom toho získal zlatou nedaili v superkombinaci mužů a „stříbro“ v super-G. Albin žije celý život ve Slovinsku a ani nehovoří albánsky - kosovské občanství získal po otci. Tak jako tak se stal historicky prvním zástupcem Kosova na zimních olympijských hrách.

A jelikož Albin byl na hrách za Kosovo sám, ale zato získal hned dvě nedaile, už nyní se postaral o rekordní zápis v našich tabulkách. V našem Eagle Indexu (pořadí zemí podle toho, kolik procent sportovců z dané země získalo nedaili) má díky němu Kosovo úspěšnost 200 %.

Zrada! Z nedailistů medailisté

Omylpiáda se ovšem potýká i s odpadlíky. Nejzářnějším příkladem je zatím Běloruska Hanna Huskovová. V Soči skončila v akrobatických skocích druhá odspodu. Letos ale musí na podobné umístění zapomenout, protože získala zlatou medaili. Tedy aby nedošlo k omylu: opravdovou zlatou medaili pro regulérní olympijské, nikoli omylpijské vítěze.

Podobný příběh zažilo i rakouské sáňkařské duo Peter Penz a Georg Fischler. V Soči skončili poslední, avšak letos získali olympijské stříbro.

Tyto příběhy ukazují, že být poslední není žádné stigma a ostuda. Často jde o mladé závodníky, kteří se zde otrkají a získají zkušenosti. Příště může být situace radikálně jiná.

Přečtěte si předchozí příběhy

Adam Javůrek, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme