Poprask kolem pomníku

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz si přáli uctít památku loni zesnulé Věry Špinarové.

Komentář Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Věry Špinarové od Davida Moješčíka | Foto: Michal Polášek

Objednali od sochaře Davida Moješčíka realistickou sochu. To si dali! Měli se někoho zeptat. Dozvěděli by se, že se u nás realistické sochy dělat nesmí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Neff: Poprask kolem pomníku

Ostatně sám Vladimír Preclík taky dostal jaksepatří napráskáno, když vytvořil coby pomník realisticky vyvedený vlající prapor. Můžete ho vidět v Praze na Klárově. Za pomníkem Věry Špinarové byste se museli vypravit do Ostravy.

Je kolem něho velký poprask. Rodina protestuje, kde kdo kritizuje, a že prý ať je pomník odstraněn. Podotýkám, že nemám na pomník žádný názor, v Ostravě jsem už dlouho nebyl a pomník jsem neviděl.

Jen mě zaujal ten poprask, aniž bych sám praskal v jeho prospěch nebo neprospěch. Jen mě zaujalo, že padl i kompromisní návrh, že by se z pomníku vyšmirglovalo jméno Věry Špinarové. Tím by to přestal být pomník Věry Špinarové a byla by to prostě socha.

Starý sochař není doma a mladý to neumí

Mně to připomnělo vtip z doby mého mládí, to ještě stál Stalinův pomník: slyšeli jste, že v Pařížské ulici stojí dělo? No ne, a proč to? No voni chtějí Stalinovi vystřelit voko a bude z něho Žižka!

Když se rodině nelíbí, je to vlastně to nejhorší, co se mohlo stát, říká ostravský primátor k soše Špinarové

Číst článek

Ostraněním nápisu by se městský obvod vykroutil aspoň z části tlaku. Napadají mě i další řešení. Pomník by se dal zarouškovat, jako měli na hlavním náměstí v Ústí nad Labem zarouškovaný emblém kladiva a srpu.

Idea by se dala dále rozvinout. Kolem pomníku by se dal vybudovat kiosek a dovnitř by se vpouštěli zájemci oproti zaplacení vstupného. Z něho by se pak dal financovat alternativní pomník Věry Špinarové a ten by mohl vzejít z veřejné soutěže a mohl by souznít s rodinným pohledem na zesnulou zpěvačku. Ale kdo by pomník vykonal?

S vtipy dám už pokoj, ale nabídnu říkanku – starý sochař není doma a mladý to neumí. Kdyby radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vztyčili vysoutěžený pomník, který by nestál 600 tisíc ale šest milionů a sestával by z vyhozené drátěnky a jízdního kola natřeného světélkující barvou, jistě by si vysloužili potlesk.

A tím líp, kdyby k němu přistrčili šrotovačku po vzoru umělce Banksyho. Takhle mají na krku realistickou sochu. Dobře jim tak.

Ondřej Neff Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme