Optimismus klepe na dveře. Ale ne na všechny

Svět se oklepává z pandemie. To bylo hlavní sdělení nové ekonomické predikce OECD. Globální ekonomika ještě na předkrizových úrovních není, ale má našlápnuto. Letos vzroste o 5,8 procenta, což by mělo vymazat většinu loňského propadu. Vyskytl se ale jiný problém: pandemie způsobuje další prohloubení dvourychlostního světa.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid-19 na náměstí v argentinském Buenos Aires

Testování na covid-19 na náměstí v argentinském Buenos Aires | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hlavním tahounem ekonomického oživení je pokračující vakcinace a pak také americké ozdravné balíčky.

Dva biliony dolarů, které vláda Joea Bidena nasypala do podpory ekonomiky, mají dokonce globální dopad – zvednou růst hospodářství celého světa o zhruba jedno procento.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Optimismus klepe na dveře. Ale ne na všechny

A výkon americké ekonomiky zdvojnásobí na očekávaných letošních skoro sedm procent – což je nejvyšší úroveň za 37 let. OECD výslovně uvedla, že oživení zrychlují podpůrné programy, jimiž vlády pomáhají firmám a domácnostem, a apeluje, aby od nich neustupovaly. Do té doby, než bude populace naočkovaná natolik, aby neohrozila exponované provozy.

Rozvojové země ani jednu z těchto výhod nemají. Vakcinace postupuje kvůli potížím v infrastruktuře i finančním problémům mnohem pomaleji a zároveň letošní vlny covidu nejtíže dopadly na chudé země. Rozvíjející se ekonomiky logicky mají také omezené zdroje na záchranné programy.

Inflace a OECD

Proto rychlost, jakou se ekonomiky různých zemí dostanou na předpandemickou úroveň, je zcela rozdílná. Pomyslný závod již se svou schopností poručit větru dešti vyhrála Čína a také Turecko – obě tyto velmoci zvládly smazat koronavirové ztráty už loni.

Česká národní banka bude mít větší pravomoci u hypoték. Novelu zákona podepsal prezident

Číst článek

Celkem dobré vyhlídky mají Spojené státy, které společně s Jižní Koreou a Ruskem rány zacelí už v půlce letošního roku.

Na půli cesty je Evropa – evropské země, podporované odkupovými programy Evropské centrální banky i rozvojovými fondy EU, se na předpandemickou úroveň dostanou během příštího roku, Česko konkrétně v polovině roku 2022.

Naopak nejdéle – až do roku 2026 – bude postižena Argentina, na předposledním místě Jihoafrická republika, která loni na podzim dostala tvrdou ránu novou mutací viru.

Česku ekonomové z OECD věští lepší budoucnost než před půl rokem – zlepšili odhad růstu ekonomiky pro letošek na 3,3 procenta a příští rok o 4,9 procenta. Ve srovnání s ostatními zeměmi sice Česko koronavirus příliš dobře nezvládlo, ale důvodem k optimismu je to, že vakcinace nyní zrychlila.

Český statistický úřad potvrdil, že i letos ekonomika klesla méně, než se čekalo, a to meziročně o 2,1 procenta. Výkon hospodářství pomáhá už od podzimu zachraňovat rozjetý tuzemský průmysl.

Strašákem posledních měsíců je inflace. OECD radí centrálním bankám ve vyspělých zemích, aby růst cen a přestřelování inflačních cílů psychicky unesly a nehnuly se k předčasnému zvyšování sazeb. Měnové utažení by bylo pro ekonomické zotavení kontraproduktivní.

Inflaci táhnou především problémy v dodavatelsko-odběratelském řetězci, to se ale postupně vyrovná díky tomu, že se do něj budou zapojovat dosud uvolněné kapacity.

Česko se ale měnovému utažení nejspíše nevyhne. Centrální banka ohlásila, že k prvnímu zvýšení sazeb může dojít v červnu nebo v srpnu. Jak řekl viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro Seznam Zprávy, občan nemusí mít strach, že by se inflace vymkla kontrole.

Tak ještě aby pod kontrolou zůstaly i úroky třeba na hypotékách.

Autorka je ekonomická novinářka

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme