Orbán dává na frak polsko-maďarskému přátelství

Bezmála 60 procent Poláků je pro zchlazení dosavadních velmi přátelských vztahů s Maďarskem. Možná by skousli i jistou jeho příchylnost ke Kremlu. Je přece závislé na odběru ruského plynu. Vadí jim ale jeho stupňující se rezervovanost vůči Ukrajině. Mnohého Poláka rozhodně nadzdvihlo, že premiér Viktor Orbán, když mu prezident Volodymyr Zelenskyj přátelsky domlouval, ho označil málem za maďarského nepřítele číslo jedna.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda polské strany Právo a spravdelnost Jaroslaw Kaczynski a maďarský premiér Viktor Orbán

Předseda polské strany Právo a spravdelnost Jaroslaw Kaczynski a maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Orbán vytočil svého stěžejního přítele, předsedu vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského.

Na tiskové konferenci v reakci na ruské válečné zločiny spáchané v ukrajinském městě Buča sice připustil, že je třeba masakr vyšetřit, avšak dodal, že „ve stávajícím světě je nezbytné velmi pečlivě zvažovat vše, čemu máme věřit, neb vše se dá zfalšovat“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Orbán dává na frak polsko-maďarskému přátelství

Pro méně chápavé přidal: „Ani tomu, co dnes vidíme na vlastní oči, neměli bychom věřit.“

Kaczynski mu přes polskou rozhlasovou stanici Radio Plus poradil, pokud tvrdí, že nedokáže přesně rozpoznat, co se stalo v Buči, aby se sebral a navštívil očního lékaře. 

Tiskovou konferenci Orbán neuspořádal proto, aby vydráždil polské přátele. Chtěl se pochlubit, že si telefonoval s vládcem Kremlu, s Vladimirem Putinem. Navrhl mu, že by jeho mírová jednání s ukrajinským prezidentem mohla probíhat v Budapešti. A Putin prý souhlasil. Samozřejmě, pokud budou splněny jím vymezené požadavky.

Orbánova politická sebestřednost

Orbán patrně zamýšlí z konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou vyjít jako mírotvorce a zpětně tak obhájit své dosud zdrženlivé až mnichovanské chování, díky němuž Maďaři nejspíš přicházejí o svého posledního evropského přítele.

Význam osudového přátelství mezi Poláky a Maďary přesto klade na lehkou váhu. Svědčí o tom jeho odpověď na otázku, jak hodnotí současné maďarsko-polské vztahy. Přiznal, že rozdílné postoje obou zemí k válce na Ukrajině sice vzájemný vztah poškodily, soudí však, že o tak významnou škodu nepůjde, jestliže „spolupráce mezi Polskem a Maďarskem nestojí na strategickém svazku“, ale váže ji pouze „společná obrana zájmů obou zemí vůči Bruselu“. A toto zájmové spojenectví prý zůstane nedotčeno.

Strategickým svazkem, jímž naopak po mnohá desetiletí bylo právě polsko-maďarské přátelství, se pro něho patrně stala možnost si čas od času brknout do Kremlu.

Kaczynski ale Orbána i zde vyvedl z omylu. Polsko-maďarské vztahy právě pro jeho chování doznají změny a náprava bude myslitelná jedině, změní-li se sám Viktor Orbán.

Pokus Evropské komise mezi Polsko a Maďarsko vrazit klín selektivním uplatněním sankcí vůči Maďarsku pro jeho znevažování právního státu, ačkoli stejným problémem trpí i Poláci, nejspíš předejde politická sebestřednost Orbánova.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme