Nástupci 'Orla Eddieho'

Třicet let poté, co na olympijských hrách v Calgary bojoval britský skokan na lyžích spíš o přežití než výsledek, následují Eddieho Edwardse i další sportovci, kteří jsou v Jižní Koreji hlavně kvůli účasti. Na slavnostním ceremoniálu budou v Pchjongčchangu poprvé zástupci Ekvádoru, Eritreje nebo třeba Singapuru.

Komentář Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajské bobistky na závodě Světového poháru v Altenbergu | Foto: Jakub Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jméno lyžařky Shannon-Ogbani Abedaové nijak vysoko ve výsledkové listině sjezdových disciplín v následujících dnech nenajdete, ale už jen to, že je to premiéra sportovce z Eritreje na zimních olympijských hrách, z ní dělá zajímavou závodnici.

Něco podobného před třiceti lety zažil v Calgary nejen trochu zavalitý skokan na lyžích Eddie Edwards, který byl na obou můstcích s přehledem poslední, ale také posádka jamajského čtyřbobu – populární Kokosy na sněhu.

Z atrakce v podobě jamajských bobistů se ale postupem času stala konkurenceschopná posádka a vrcholem bylo 14. místo v Lillehammeru v roce 1994.

Na to chce navázat ženský jamajský dvojbob, který ale má výrazně vyšší ambice mířící minimálně do elitní desítky. A tak už před začátkem Her v Pchjongčchangu je pilotka Jasmine Fenlatorová v hledáčku novinářů, což bylo vidět i po slavnostním vyvěšení jamajské vlajky v olympijské vesnici.

Jamajské bobistky na olympiádě v Pchjongčchangu. | Foto: Jakub Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jamajka jako příklad

A tak třeba za dalších 30 let budeme na zimních olympijských hrách sledovat sportovce z Eritreje bojující o výsledek a ne jen o naplnění coubertinovského hesla. O tom, jak důležité je zúčastnit se, v Calgary přesvědčili jamajští bobisté. A i když stejný vzorec nemůže fungovat všude, rozmanitost států může Hrám rozhodně prospět.

Dohromady posílá své závodníky do soutěží v Pchjongčchangu 92 národních olympijských výborů, a přestože budou výkony některých exotických sportovců vyvolávat ve fanoušcích spíš úsměvy, má účast Etritreje, Singapuru i Ekvádoru význam - nejen symbolický.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme