Ovace, jaké Ostrava nezažila. Zlatá tretra se velkolepě rozloučila s Usainem Boltem

Je to sice nejrychlejší muž planety a na stovce drží časem 9:58 světový rekord, ale obejít ostravský stadion a zamířit za novináři do mixzóny mu včera po závodě trvalo skoro hodinu. Jamajský sprinter Usain Bolt se při své rozlučce na Zlaté tretře poctivě podepisoval divákům namačkaným podél atletického oválu a nafotil si s nimi tolik selfíček, že by ho snad ani Zdeněk Škromach nepřekonal.

Komentář Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajský sprinter Usain Bolt se rozloučil na Zlaté tretře vítězstvím. | Zdroj: Reuters

Organizátoři nejprestižnějšího českého atletického mítinku to přání ještě před vypuknutím 56. Zlaté tretry opakovali nesčetněkrát: chceme vytvořit Usainovi Boltovi při jeho rozlučkovém závodě v Ostravě takovou atmosféru, jakou si legendární jamajský sprinter nedovede ani představit. A to se povedlo do puntíku. Bolt, který teď absolvuje poslední sezonu, zaběhl čas 10,06 a ani při své deváté účasti na tomto mítinku nenašel přemožitele. Mnohem důležitější ovšem bylo to, co se na vyprodaném stadionu dělo hned po závodě.

Usain Bolt se ochotně podepisoval českým fanouškům. | Zdroj: Reuters

Diváci naproti hlavní tribuně na pokyn moderátora zvedli nad hlavu připravené části velkého chorea, na němž v černo-žluto-zelených jamajských barvách zářil nápis „THX UB" – díky, Usaine Bolte. Nejrychlejší muž světa si při tom vyslechl jamajskou hymnu a neskrýval dojetí. Hned poté se vydal na dlouhé vítězné kolečko kolem stadionu, které nebralo konce. Když se pak „jamajský blesk" za další hodinu konečně dostal do mixzóny a novináři se ho ptali, kolik podpisů rozdal a kolik selfíček si s fanoušky za ten večer pořídil, tak jen s úsměvem kroutil hlavou: „Tak to fakt nevím." A měl pravdu. Spočítat je všechny opravdu nešlo.

Usain Bolt měl plné ruce práce s podepisováním. | Zdroj: Reuters

Co se také s určitostí nedá říct, je to, kdo fenomenálního jamajského sprintera na atletické dráze v budoucnu nahradí. Jan Veleba, který spolu s dalším Čechem Zdeňkem Stromšíkem běžel v Boltově rozlučkové ostravské stovce, si po závodě do mikrofonu Radiožurnálu povzdechl, že on se podobně skvělého sprintera možná už nedožije. Uvidíme. Jisté určitě je, že 56. ročník ostravské Zlaté tretry byl doslova nezapomenutelný. Diváci tu viděli hned několik úžasných výkonů, na které se bude ještě dlouho vzpomínat.

Namátkou: Němec Thomas Röhler poslal svůj oštěp v netradičním česko-německém týmovém souboji za devadesátimetrovou hranici, což se v Ostravě nikomu nepovedlo přes 20 let. Svůj poslední závod tu na atletickém oválu před přesunem na silniční tratě absolvoval (a taky vyhrál) britský vytrvalec a čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah. Jihoafričan Wayde Van Niekerk pak zaběhl na třístovce dokonce nejlepší světový čas. Skvěle se dařilo mnohým Čechům v čele s vítězným koulařem Tomášem Staňkem. A takhle by se dalo pokračovat. Ve výčtu všech báječných momentů letošní ostravské Zlaté tretry se ale bude vzpomínat především na jeden. Jak se nejprestižnější český atletický mítink důstojně rozloučil s jeho největší hvězdou v historii. S fenomenálním Usainem Boltem.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme