Migrační pakt odmítá slovenský parlament i vláda. Co na to Kiska?

Když se před časem předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák spolupodílel na Globálním paktu o migraci, nemohl ani v nejmenším tušit, co všechno tento dokument na Slovensku způsobí.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Minulý týden migrační pakt odmítl slovenský parlament, tento týden zaujala stejně negativní stanovisko i slovenská vláda. Stejná vláda, ve které je ministrem zahraničí Miroslav Lajčák.

Kvůli rozdílným názorům na migraci je slovenská společnost rozdělena na dva tábory, které jen těžko nacházejí společnou řeč. Otázka migrace rozděluje i jiné evropské země, například v Belgii kvůli globálnímu paktu hrozí až pád vlády. To zatím na Slovensku na pořadu dne není.

Přesto ale ani slovenská vláda neodejde z debaty o paktu bez šrámů. Kvůli jejímu rozhodnutí podal demisi ministr zahraničí, který byl nejenom její vlídnou tváří směrem navenek, ale který na rozdíl od mnoha svých vládních kolegů zahraniční politice skutečně rozuměl a byl takto vnímán i okolním světem.

Lajčák po sporu o migrační pakt končí v čele slovenské diplomacie, demisi už předal Kiskovi

Číst článek

Ministrův další osud je nyní v rukách prezidenta Andreje Kisky. Pokud by Lajčákovu rezignaci přijal, pravděpodobně by se novým šéfem diplomacie stal Robert Fico.

Prezidentský kandidát?

Pokud Kiska Lajčákovu rezignaci nepřijme, bude to poprvé, co prezident v dějinách mladé samostatné Slovenské republiky demisi člena vlády odmítne.

A za takovéto situace už nejde na Slovensku ani tak o Globální pakt o migraci, ale o principy, které by měla slovenská společnost hájit. Ministr Lajčák, který má za sebou bohatou diplomatickou kariéru, si získal v zahraničí vysoký kredit a pro Slovensko je nepochybně zárukou prozápadních hodnot.

Proto je trnem v oku všem, kteří by slovenské kormidlo rádi otočili aspoň trochu východním, neboli proruským směrem.

Toho si je vědom i prezident Kiska, který se pozdržením anebo zamítnutím Lajčákovy rezignace vážně zabývá.

Ať už z toho boje vyjde Miroslav Lajčák jakkoli, jeho jméno je v těchto dnech, 5 měsíců před prezidentskými volbami, zmiňováno denně ve všech pádech. Lepší předvolební kampaň by nikdo nevymyslel.

Nebylo by proto žádným překvapením, pokud by se Lajčákovo jméno za nějakou dobu opět objevilo, a sice jako vážného kandidáta na prezidentský úřad.

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme