Začíná nová etapa palestinské politiky?

Na jméně záleží a v případě postu premiéra to platí dvojnásob. V čele vlády Palestinské autonomie stane Muhamad Štaje a otevře tím možná zcela novou etapu palestinské politiky.

Komentář Rámaláh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhamad Štaje

Muhamad Štaje | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Štaje, rodák z Nábulusu, vzděláním ekonom, byl už dvakrát ministrem. Podle svých vlastních slov se chce více zaměřit na konflikt s Izraelem a kontrolu svatých míst. Ve skutečnosti ale jde vlastně o něco jiného a s novým člověkem přichází i nová agenda.

Skutečnost, že byl jmenován nový premiér, není překvapivá už jen proto, že v lednu rezignoval dosavadní předseda vlády Ramí Hamdala. Odchod tohoto politicky relativně nezávislého politika byl ze všeho nejvíce důsledkem skutečnosti, že hnutí Fatáh, vládnoucí na Západním břehu, už otevřeně rezignovalo na dohodu s opozičním Hamásem.

Bez dohody

Hamás už více než deset let ovládá Gazu a je s Fatáhem, jenž vládne Západnímu břehu, v zásadním sporu. Pro palestinskou politiku je ale klíčové, aby se noty obou hlavních hnutí sjednotily – v lednu se ukázalo, že rozdíly v názorech a zájmech jsou momentálně nepřekonatelné.

Důsledkem toho byl i pád Ramí Hamdaly i jeho vlády odborníků, s nimiž souhlasil i Hamás. Teď jí nahradí nový kabinet pod vedením Muhamada Štaje. Sám Štaje je, na rozdíl od jeho dvou předchůdců, členem Fatahu, a pravděpodobně i jeho noví ministři budou mít k vládní straně mnohem blíže.

Formálně bude kabinet vládou Organizace pro osvobození Palestiny, ale další dvě přední strany zastřešené pod hlavičkou OOP, Lidová fronta za osvobození Palestiny a Demokratická fronta za osvobození Palestiny, se pravděpodobně účasti vyhnou s tím, že program je příliš umírněný.

Také sám premiér Štaje je velmi blízkým dlouholetým spolupracovníkem prezidenta Abbáse. Stárnoucí a slábnoucí Abbás bude mít mnohem jednodušší způsob, jak ovlivňovat vládu.

Praktik a pragmatik

Bude to mít zapotřebí, protože nadchází období, kdy se palestinská vláda pravděpodobně dostane pod tlak Spojených států, aby přijala alespoň některé z ústupků obsažených v návrhu Trumpovy mírové dohody. Ty Abbás odmítá a přímo hovoří o tom, že nehodlá skončit svůj život jako zrádce.

Izrael a Spojené státy oficiálně opustily UNESCO, vadí jim přístup organizace k Palestině

Číst článek

Sám premiér je ovšem nejen Abbásův loajalista a přední činovník vládního Fatáhu, ale také pragmatický a praktický politik, který bude mít za úkol zvládat také potíže v období, kdy Palestinská autonomie přichází o velké prostředky, mimo jiné i kvůli krácení amerických příspěvků.

Palestinská veřejnost zažila nedávno velké protesty motivované špatnou ekonomickou situací a nesouhlasem s korupcí, to bude další důležitý úkol nového premiéra.

Štaje je také považován za umírněného politika i co se týče izraelsko-palestinských vztahů v tom smyslu, že je zastáncem dvojstátního řešení, tedy vzniku Palestinského státu vedle Izraele a vzájemné spolupráce. Byl členem dřívějších vyjednávacích týmů a ví velmi dobře, jaké jsou šance a limity jeho vlády. To ovšem neznamená, že bude mít lehkou úlohu, spíše právě naopak.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme