Napětí mezi palestinským Hamásem a Izraelem znovu sílí

V poslední době roste počet incidentů u hranic s Pásmem Gazy, které nahlodávají neoficiální červnové příměří zprostředkované Egyptem a OSN mezi tamějším vládcem, palestinským teroristickým hnutím Hamás, a Izraelem.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-NC)

Začátkem srpna narušil člen Hamásu hraniční plot, a než byl zabit, zranil tři izraelské vojáky. V pátek v noci se do Izraele pokusili proniknout čtyři po zuby ozbrojení Gazané a byli zastřeleni. Izraelská tajná služba Šin Bet pak uvedla, že chtěli provést teroristický útok anebo únos civilistů či vojáků. V neděli vojáci zabili u hranic dalšího člena Hamásu, který se snažil dostat do Izraele a začal po nich střílet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gita Zbavitelová: Napětí mezi palestinským Hamásem a Izraelem znovu sílí

Hamás se však netypicky k ani jedné této události nepřihlásil a ani nepřiznal, že by útočníci pocházeli z jeho řad. Podle některých izraelských komentátorů jde o individuální akce, které jsou výsledkem rostoucí frustrace Gazanů, podle jiných zase naznačují, že moc Hamásu slábne a jeho členové nespokojení s izraelským paktem jednají na vlastní pěst.

Pravděpodobnější je ale spíš nová taktika hnutí. Hamás nechce vyvolat konflikt, aby si udržel výhody plynoucí z klidu zbraní, a tak se k incidentům nehlásí a dává tím Izraeli najevo, že nestojí o eskalaci. A izraelská vláda mu jeho výmluvy věří a je se situací spokojená.

Protesty Gazanů u hraničního plotu, které trvají už skoro půldruhého roku, sice pokračují dál, ale jsou výrazně klidnější a méně početné. Prudce kleslo i množství vypouštěných zápalných balonů, které přes rok ničily izraelskou přírodu a pole.

Děkuji, Izraeli

Izrael v nikdy nepřiznané dohodě o příměří slíbil, že výměnou za klid na hranicích a zastavení žhářských útoků bude nadále povolovat už tři čtvrtě roku trvající výplaty peněz Kataru chudým rodinám v Gaze, hned v červenci jednu umožnil.

Rovněž se zavázal, že v pásmu povolí nejrůznější stavební projekty, rozšíří rybolovnou zónu, bude dodávat léky, zdravotnické potřeby a palivo pro elektrárnu a zvýší počet povolení ke vstupu obchodníků z Gazy do Izraele. Izraelská vláda tak paradoxně pomáhá Hamásu, aby se udržel u moci. 

Premiér Benjamin Netanjahu pokračuje ve své široce kritizované zdrženlivosti a trestá porušování příměří Hamásem jen symbolickými leteckými údery na cíle teroristů bez lidských ztrát. Hnutí tak bez obav z následků vyvolává incidenty dál.

Mnoho Izraelců v čele s obyvateli pohraničních oblastí tuto strategii odsuzuje a požaduje razantní odvetu, která by teroristy od ustavičných provokací odradila. Jejich pocity vyjádřil v červenci billboard u hlavní dálnice v Tel Avivu – byl na něm rozzářený vůdce Hamásu Ismaíl Haníja v plavkách, s kufrem plným peněz a nápisem: „Děkuji, Izraeli, mám tě rád. Ismaíl.“

Novinář Szántó: Usmíření Izraelců a Arabů není možné, leda by skončil Stát Izrael

Číst článek

Přibývající útoky 

Izraelci se však odstrašujícího úderu proti Hamásu hned tak nedočkají  – v polovině září půjdou už k druhým předčasným volbám v tomto roce a vojenský konflikt s případnými oběťmi by mohl Netanjahua připravit o hlasy voličů.

Volby ukážou, o kolik jich přijde svou nečinností; jeho největší soupeř, uskupení Modrobílá bývalého náčelníka hlavního štábu armády Benyho Gance, slibuje Hamásu razantní odplatu a dokonce i svržení. 

Kromě incidentů u hranic s Gazou přibývají také útoky na Západním břehu. Nejvážnější byla minulou středu vražda osmnáctiletého vojáka, na níž se Hamás podílel. Zpravodajské služby také zajistily buňku Hamásu v Hebronu, která se chystala odpálit bombu v Jeruzalémě. A o víkendu, na který připadl jak židovský svátek Tiša be-av, tak muslimský íd al-adhá, došlo k potyčkám muslimů s izraelskou policií na Chrámové hoře v Jeruzalémě, při nichž byly zraněny desítky lidí, včetně čtyř policistů.

Hamás a druhá největší teroristická skupina v Gaze, Islámský džihád, pohrozily Izraeli násilnou odvetou a vyzvaly Palestince k obraně mešity Al-Aqsá na Chrámové hoře, kterou nikdo neohrožuje.

Hrozba Íránu a Hizballáhu

Příběh falešného resortu v Súdánu provozovaného Mosadem se dočkal filmového zpracování

Číst článek

Hamás se cítí být silný. Nejen že mu procházejí provokace na hranicích Gazy, ale upevnil i spojenectví s Íránem. Nejvyšší představitelé hnutí nedávno Teherán navštívili a posílili vzájemné vztahy. Kromě příslibu nové výzbroje získali i nabídku, že výměnou za informace o rozmístění izraelských zbraní budou od Íránu dostávat 30 milionů dolarů měsíčně místo dosavadních necelých šesti. 

Vůdci Hamásu navíc řekli libanonskému deníku Al-Akbar, který je napojen na tamější hnutí Hizballáh, že jestli Izrael v Gaze provede nějakou větší vojenskou operaci, připojí se k odvetě i Hizballáh z Libanonu a Írán ze Sýrie. A naopak – kdyby vzplanul konflikt na izraelském severu, Hamás začne ostřelovat Izrael z jihu, aby armáda musela rozložit síly.

Zpravodajské služby však tento scénář předpovídaly už dříve, což je také jeden z důvodů Netanjahuova odkládání agresivní operace proti Pásmu Gazy – soustřeďuje se víc na hrozbu Íránu a Hizballáhu, kterou považuje za nebezpečnější. A Hamás si zatím myslí, že má navrch.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme