Zlatý hattrick s bronzovou příchutí

Zápis do historie atletiky si Pavel Maslák představoval jinak. Už se radoval z bronzové medaile na halovém mistrovství světa v Birminghamu, když se pár minut poté mezi novináři dověděl, že zkompletoval zlatý hattrick. Zaslouženě, ale se smíšenými pocity.

Komentář Birmingham Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Maslák se svou třetí zlatou medailí | Zdroj: ČTK

Po doběhu finále na 400 metrů svítilo na tabuli jméno vítězného Oscara Husillose s výjimečným časem 44,92. Chvíli tak byl Španěl prvním evropským čtvrtkařem, který zvládl v hale 2 ovály pod 45 sekund.

Doběhl jako třetí, ale slaví zlato. Pavel Maslák po diskvalifikaci soupeřů triumfoval na HMS potřetí v řadě

Číst článek

Na dráze slavili i druhý Dominikánec Luguelin Santos i třetí Pavel Maslák, pro kterého byl po protrápené sezóně bronz úspěchem.

Pak ale rozhodčí prozkoumali video. Už v rozběhu vyloučili kompletní pětici závodníků, když jeden ze spolufavoritů - Katařan Haroun - nejprve ulil start a zbylé kvarteto včetně hlavního adepta na titul Grenaďana Taplina nedodrželo pravidlo 163.3a.

To samé potkalo ve finále i nejrychlejší dvojici Husillos, Santos. Oba šlápli v klopené zatáčce na bílou čáru ohraničující vnitřní okraj dráhy, ve které běželi, a rozhodnutí bylo jednoznačné.

V hale se začalo mluvit o přehnané přísnosti rozhodčích, na žádném šampionátu v minulosti se nic takového nedělo.

Riziko a nešikovnost

Příčinou může být specifický rádius zatáček v birminghamské hale. Sprinteři jsou navyklí na ostřejší a kratší zatáčky, a pokud se snaží běžet co nejkratší trať, je to balancování na hraně diskvalifikace. A třeba Španěl Husillos jednoznačně podle záznamu pravidlo porušil.

Toho zlata si nebudu tak vážit, říká Pavel Maslák po diskvalifikaci soupeřů

Číst článek

Na čáru šlápl i Američan Michael Cherry, který byl nakonec druhý za Pavlem Maslákem, ale tam šlo o chybu na rovince, nikomu nepřekážel a trať si nezkrátil.

Důslednost rozhodčích tak řádně zamíchala pořadím, ale Pavel Maslák vybojoval třetí titul halového mistra světa zaslouženě. Neriskoval u vnitřního okraje dráhy, neměl problémy s koordinací pohybu jako urostlí sprinteři ze Spojených států nebo Karibiku a ve finále si výrazně vylepšil letošní maximum.

Pavel Maslák se tak krátce po Ester Ledecké dostal také na stránky deníku New York Times a i když se teď mluví spíš o tom, jak kluk z Havířova ke štěstí přišel, budoucnost rozhodně docení výjimečnost českého sprintera, který v šesti po sobě jdoucích letech sebral tituly ze všech světových i evropských halových šampionátů.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme