Zákon o státním zastupitelství by se měl načas odložit k ledu

Na věčné časy a nikdy jinak. Tímto heslem se snažili českoslovenští komunisté vyjádřit svůj kladný vztah k Sovětskému svazu. V souvislosti s návrhem zákona o státním zastupitelství je jasné, že v čele státních zástupců nemůže být Pavel Zeman na věčné časy a nikdy jinak. V tuto chvíli je však mimořádně důležité, kdy a za jakých okolností jeho éra skončí a co po ní případně bude jinak.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je jasné, že v čele státních zástupců nemůže být Pavel Zeman na věčné časy a nikdy jinak. | Foto: Petr Horník | Zdroj: Právo / Profimedia

Dění v roce 1989 ukončilo věčné časy a všechno je jinak. Podobně lze nahlížet na spor týkající se návrhu zákona o státním zastupitelství. Rovněž v něm jde o věčné časy a nikdy jinak. Konkrétně v pasáži, která se týká výběru nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: Se Zemanem na věčné časy a nikdy jinak

Téměř na věčné časy by měly zůstat obsazeny tyto posty podle názoru těch, kterým se nelíbí jejich možná obměna v nepříliš vzdálené budoucnosti. Právě tu by měl umožnit návrh zákona z dílny ministerstva vedeného Marií Benešovou. V horizontu několika let by tak z vedení mohli zmizet Pavel Zeman, Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan.

Jejich zastánci se obávají, že potom by mohlo být všechno jinak. Mají na mysli ohrožení nezávislosti tuzemských žalobců. Zmiňovaní lidé jsou totiž spjati s érou, kdy si policie troufla zasahovat na úřadu vlády, nebo se nebála trestně stíhat premiéra a navrhnout jeho obžalobu.

Diskuze je zatížena 

Museli jim to však strpět politici. Nejvyššího státního zástupce totiž dosud může bez udání důvodu na návrh ministra spravedlnosti kdykoli odvolat vláda. K tomu zatím nedošlo. Lze se dohadovat o tom, zda kvůli nedostatku odvahy politiků, nebo z přesvědčení, že by takovýmto způsobem neměli do práce státního zastupitelství zasahovat.

Podobně lze nahlížet na přípravu nového zákona. Ten by měl zajistit určitou stabilitu vedení státního zastupitelství a jeho kvalitní výběr. Alespoň ministryně spravedlnosti tvrdí, že se o to snaží. Její kritici oponují, že s pomocí nového zákona se chce zbavit Pavla Zemana a dalších nepohodlných osob. Na jejich místa by potom mohli být dosazeni lidé, kteří by byli vstřícnější vůči politikům.

Marie Benešová to odmítá. Činí tak v době, kdy na rozhodnutí státních zástupců záleží, zda se premiér této země ocitne před soudem. Diskuse o zákonu je tím zatížena. Proto by bylo lepší uložit ho načas k ledu. Po ochladnutí emocí a po definitivním vyřešení kauzy Čapí hnízdo by mohla být atmosféra pro jeho projednání příhodnější.

Je jasné, že v čele státních zástupců nemůže být Pavel Zeman na věčné časy a nikdy jinak. V tuto chvíli je však mimořádně důležité, kdy a za jakých okolností jeho éra skončí a co po ní případně bude jinak.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme