V čele Peru stanul venkovský učitel z hor. Otázka je, na jak dlouho

Peru konečně zná jméno nového prezidenta. Stal se jím Pedro Castillo, jednapadesátiletý venkovský učitel, jehož donedávna v samotném Peru znal jen málokdo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

| Foto: James Preston, CC BY 2.0

Popravdě mnozí jeho jméno zaregistrovali poprvé až v dubnu, kdy s naprostým přehledem zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. V kampani ukázal, že umí jezdit na koni, orat předpotopním pluhem zapřaženým za párek volů i rozdělávat oheň v lese, nicméně v politice kovaný není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Leona Šmelcová: V čele Peru stanul venkovský učitel z hor. Otázka je, na jak dlouho

Zhruba před dvaceti lety zkoušel neúspěšně kandidovat na starostu v jednom městečku na severu And, odkud pochází. Později byl aktivní v odborech a před čtyřmi lety na sebe upozornil během celonárodní stávky učitelů. Možná i proto si ho coby prezidentského kandidáta vybral Vladimir Cerrón, lídr marxistické strany Perú Libre.

Cerrón o nejvyšší úřad usilovat nemohl, protože je stíhaný kvůli korupci. I když v posledních letech to vypadá, jako by trestní postih byl téměř předpokladem pro vykonávání tamní prezidentské funkce.

Prezident? Sedí

Z posledních deseti peruánských prezidentů je sedm vyšetřováno policií, nebo si přímo odpykávají trest ve vězení. Jen v loňském roce se v nejvyšším úřadu vystřídaly čtyři hlavy státu, z toho tři v jednom týdnu. I proto uspěl nenápadný drobný muž z lidu, jehož poznávacím znamením se stal velký bílý slamák, připomínka venkovského původu.

V Peru jsou sečtené hlasy po prezidentských volbách. Levicový Castillo získal těsně nad 50 procent

Číst článek

Volili ho především chudí obyvatelé, kteří při sledování korupčního dění v politice získali pocit, že se na ně v zemi zapomnělo. „Už žádní chudí v bohaté zemi,“ zněl Castillův chytlavý slogan.

Když peruánská městská elita začala po prvním kole horečnatě zjišťovat, kdo Castillo je a co hlásá, strnula. Peru už více než třicet let sleduje cestu volného obchodu, levicový kandidát sympatizující s marxismem ale zprvu volal po výraznějším zasahování státu do ekonomiky, po znárodňování peruánských dolů a zásadním přepsání ústavy. S druhým kolem ale zmírnil svou rétoriku a slíbil, že coby prezident bude respektovat demokracii a ústavu.

Klíč k úspěchu? Nebrat úplatky

Castillo bude navíc své návrhy prosazovat těžko, jeho strana má jen 37 poslanců ve 130členném parlamentu, který jinak tvoří vesměs zcela protichůdné partaje. A Castillo zatím nepůsobí jako velký taktik.

Ve vysoké politice se ztrácí, jak ukázaly předvolební diskuze. A to především, když je řeč o ekonomice. List Financial Times připomněl debatu, v níž Castillo nebyl schopný popsat rozdíl mezi HDP a státním rozpočtem.

Kouzlení s politickým jazykem naopak bravurně ovládá jeho volební sokyně Keiko Fujimori, dlouholetá politička, trojnásobná neúspěšná prezidentská kandidátka, a hlavně dcera někdejšího prezidenta Alberta Fujimoriho.

I ten si odpykává vysoký trest ve vězení a je možné, že ho dcera bude brzy následovat. Také proto se dosud nevzdává snah zdiskreditovat proběhnuvší hlasování, v němž prohrála o pouhých 44 tisíc hlasů.

Není divu, hrozí jí až třicet let vězení za peněžní podvody. Soud už za pár dnů rozhodne, zda se Fujimori vrátí do vazby, z níž byla propuštěna loni. Zkrátka Peruánci v poslední době neměli ve výběru prezidentů příliš šťastnou ruku a zatím to nevypadá, že by tomu tentokrát bylo jinak. Laťka ale není vysoko – pokud Castillo dokončí období bez obvinění z korupce, bude to stačit na historický úspěch.

Autorka je publicistka

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme