Kdo se dočká dříve? Sobotka nebo Kajínek?

Kdy odvolá Miloš Zeman Andreje Babiše z funkce ministra financí? Nejdříve po návratu z Číny, zněla z Hradu odpověď na tuto opakovaně pokládanou otázku.

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Zda se jeho úvaha promění v konkrétní čin, to se ukáže až na podzim. Tehdy by se ve vnitrostranickém referendu mělo definitivně rozhodnout o tom, jakým způsobem se sociální demokraté k prezidentské volbě postaví. Přitom dosud diskutovali spíše o tom, zda podpořit Miloše Zemana či někoho jiného.

Vážnější debatu o výběru vlastního kandidáta jsme zatím nezaznamenali. Po zkušenosti s první přímou volbou hlavy státu se ani nelze divit tomu, že se tradiční strany k hledání vlastních kandidátů příliš nemají.

Atmosféra ve společnosti není stranickým uchazečům o prezidentské křeslo příznivě nakloněna ani před blížící se volbou. V neposlední řadě preference sociální demokracie naznačují, že bude mít problémy výrazně uspět ve volbách sněmovních, což by se negativně mohlo odrazit i v podpoře veřejnosti směrem k případnému prezidentskému kandidátovi ČSSD. Zkrátka představa toho, že by Miloši Zemanovi zatarasil cestu na Hrad zrovna on, ho nebude budit ze spaní.

Mají-li úvahy Bohuslava Sobotky přimět hlavu státu k tomu, aby bezodkladně konala a vyhověla jeho návrhu na odvolání Andreje Babiše, mine se tato snaha velmi pravděpodobně účinkem. Miloš Zeman totiž využívá současnou vládní krizi k prosazení podobného cíle.

Jak toho využít ve svůj prospěch

Konkrétně by nerad ve vysoké funkci viděl Bohuslava Sobotku. I když propásl příležitost, kdy premiér oznámil, že podá demisi, není splnění Zemanova cíle nereálné. Může ho dosáhnout pomocí jednoduché a celkem účinné taktiky. Vládní krizi spíše prodlužovat než se ji snažit rychle řešit.

Vládní krize: Babiš požádal prezidenta Zemana o schůzku

Číst článek

Ostatně z Číny přes svého mluvčího vzkazuje, že po návratu do země nebude jednat v řádu hodin. Zda to bude ve dnech, týdnech nebo dokonce měsících, to ovlivní několik věcí. Především to, zda se sociální demokraté skutečně chtějí dohodnout s hnutím ANO na nástupci Andreje Babiše v křesle ministra financí.

Pokud tomu tak je, potom lze očekávat, že na Hrad nové jméno rychle dodají. V tom případě by výrazně zúžili manévrovací prostor hlavě státu. Je-li cílem ČSSD vypudit z kabinetu nejenom Andreje Babiše, ale celé hnutí ANO, potom musí počítat s tím, že prezident republiky bude tento plán spíše hatit než ho pomáhat prosazovat.

Vyústění vládní krize výrazně ovlivní atmosféru ve společnosti, termín konání sněmovních voleb a další osud Bohuslava Sobotky. Mohlo by se mu tak stát, že na podzim by už nerozhodoval o dění v sociální demokracii a tudíž ani o tom, jakého případně postaví kandidáta do prezidentských voleb, či zda podpoří někoho jiného.

Naopak Miloš Zeman může počítat s tím, že na podzim rozhodne o tom, koho pověří sestavením nové vlády. Zároveň bude moci přemýšlet, jak toho využít ve svůj prospěch při prezidentské volbě.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme