Kdo se dočká dříve? Sobotka nebo Kajínek?

Kdy odvolá Miloš Zeman Andreje Babiše z funkce ministra financí? Nejdříve po návratu z Číny, zněla z Hradu odpověď na tuto opakovaně pokládanou otázku.

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FILE PHOTO Czech President Milos Zeman speaks during an interview with Reuters at Prague Castle in Prague January 9, 2014. REUTERS/David W Cerny/File Photo | Foto: Reuters

Zda se jeho úvaha promění v konkrétní čin, to se ukáže až na podzim. Tehdy by se ve vnitrostranickém referendu mělo definitivně rozhodnout o tom, jakým způsobem se sociální demokraté k prezidentské volbě postaví. Přitom dosud diskutovali spíše o tom, zda podpořit Miloše Zemana či někoho jiného.

Vážnější debatu o výběru vlastního kandidáta jsme zatím nezaznamenali. Po zkušenosti s první přímou volbou hlavy státu se ani nelze divit tomu, že se tradiční strany k hledání vlastních kandidátů příliš nemají.

Atmosféra ve společnosti není stranickým uchazečům o prezidentské křeslo příznivě nakloněna ani před blížící se volbou. V neposlední řadě preference sociální demokracie naznačují, že bude mít problémy výrazně uspět ve volbách sněmovních, což by se negativně mohlo odrazit i v podpoře veřejnosti směrem k případnému prezidentskému kandidátovi ČSSD. Zkrátka představa toho, že by Miloši Zemanovi zatarasil cestu na Hrad zrovna on, ho nebude budit ze spaní.

Mají-li úvahy Bohuslava Sobotky přimět hlavu státu k tomu, aby bezodkladně konala a vyhověla jeho návrhu na odvolání Andreje Babiše, mine se tato snaha velmi pravděpodobně účinkem. Miloš Zeman totiž využívá současnou vládní krizi k prosazení podobného cíle.

Jak toho využít ve svůj prospěch

Konkrétně by nerad ve vysoké funkci viděl Bohuslava Sobotku. I když propásl příležitost, kdy premiér oznámil, že podá demisi, není splnění Zemanova cíle nereálné. Může ho dosáhnout pomocí jednoduché a celkem účinné taktiky. Vládní krizi spíše prodlužovat než se ji snažit rychle řešit.

Vládní krize: Babiš požádal prezidenta Zemana o schůzku

Číst článek

Ostatně z Číny přes svého mluvčího vzkazuje, že po návratu do země nebude jednat v řádu hodin. Zda to bude ve dnech, týdnech nebo dokonce měsících, to ovlivní několik věcí. Především to, zda se sociální demokraté skutečně chtějí dohodnout s hnutím ANO na nástupci Andreje Babiše v křesle ministra financí.

Pokud tomu tak je, potom lze očekávat, že na Hrad nové jméno rychle dodají. V tom případě by výrazně zúžili manévrovací prostor hlavě státu. Je-li cílem ČSSD vypudit z kabinetu nejenom Andreje Babiše, ale celé hnutí ANO, potom musí počítat s tím, že prezident republiky bude tento plán spíše hatit než ho pomáhat prosazovat.

Vyústění vládní krize výrazně ovlivní atmosféru ve společnosti, termín konání sněmovních voleb a další osud Bohuslava Sobotky. Mohlo by se mu tak stát, že na podzim by už nerozhodoval o dění v sociální demokracii a tudíž ani o tom, jakého případně postaví kandidáta do prezidentských voleb, či zda podpoří někoho jiného.

Naopak Miloš Zeman může počítat s tím, že na podzim rozhodne o tom, koho pověří sestavením nové vlády. Zároveň bude moci přemýšlet, jak toho využít ve svůj prospěch při prezidentské volbě.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme