Mezi Pavlem a vládou se začínají objevovat třecí plochy

Nově zvolený prezident Petr Pavel už během volební kampaně opakoval, že pokud bude zvolen, nebude házet vládě Petra Fialy klacky pod nohy, ale také že není vládním kandidátem, a nemá tudíž na vše stejné názory jako vláda. Pokud jde o slib vládu cíleně neoslabovat, Pavel učinil první krok, když během schůzky s dalšími nejvyššími ústavními činiteli dal jasně najevo, že na rozdíl od svého předchůdce nehodlá praktikovat vlastní zahraniční politiku.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel na zámku v Lánech

Nově zvolený prezident už naznačil, že bude mít na některé zásadní zahraničně-politické otázky poněkud jiný názor než vláda | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

A že tedy bude Pavel své kroky v zahraniční politice koordinovat nejen s předsedy obou parlamentních komor, ale i s vládou, která za jeho kroky v zahraniční politice nese podle Ústavy odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pehe: Mezi Pavlem a vládou se začínají objevovat třecí plochy

Přesto ale nově zvolený prezident už naznačil, že bude mít na některé zásadní zahraničně-politické otázky poněkud jiný názor než vláda. Nejviditelnější rozdíl mezi ním a vládou panuje v otázce vztahů s Maďarskem, potažmo v otázce budoucnosti Visegrádské čtyřky.

Ačkoliv si Fialova vláda poté, co maďarský premiér Viktor Orbán začal zpochybňovat snahy ostatních členů Evropské unie a Severoatlantické aliance uvalit účinné sankce na Rusko kvůli jím rozpoutané válce na Ukrajině, začala od Orbána držet jistý odstup, dál udržuje v chodu visegrádskou spolupráci.

Za scénou

Někteří představitelé vládních občanských demokratů obviňují Evropskou komisi, která s Maďarskem vede několik řízení kvůli porušování principů právního státu, že zasahuje nepřípustně do jeho vnitřních záležitostí.

Orbán vyzval k ukončení bojů na Ukrajině. V ‚táboře míru‘ jsou podle něj jenom Maďarsko a Vatikán

Číst článek

Orbánova konzervativní politika v otázkách rodiny a sexuálních menšin, jak se zdá, příliš nevadí ani lidovcům. A ačkoliv vládní Piráti Maďarsko v těchto otázkách otevřeně kritizují, celkově nejsou postoje vlády k Maďarsku ostře kritické. Dál se konají schůzky představitelů Visegrádské čtyřky za účasti Orbána, na nichž lídři všech čtyř zemí dál deklarují regionální jednotu.

Pavel už dal najevo, že k porušování principů právního státu a liberální demokracie v Maďarsku, jakož i roli Maďarska coby jakési páté kolony Ruska v Evropské unii, zastává mnohem tvrdší postoje. Několikrát dokonce naznačil, že by preferoval jinou formu regionální spolupráce, v níž by Maďarsko nemuselo nutně figurovat.

To ovšem není jediný rozdíl mezi Pavlem a vládou. Nově zvolený prezident je také jasně pro přijetí eura a obecně zastává jasnější proevropské postoje než třeba vládní ODS.

Česká republika se sice v minulém roce pod vedením vlády, v níž ODS hraje hlavní roli, dobře zhostila předsednictví Evropské unie, ale Fiala ke konci předsednictví začal koketovat s užší spoluprácí s Itálií, kde nedávno zvítězila ve volbách populistická pravice.

Při setkání s novou italskou premiérkou Meloniovou dokonce mluvil o potřebě vytvořit cosi jako osu Řím-Praha-Varšava, která by byla alternativou vůči hlavnímu proudu evropské integrace.

Pavel jednal se Zemanem o předání agendy i o kontrole NKÚ. Prezident přijal pozvání na inauguraci

Číst článek

Pavel by měl k takovým pokusům nepochybně výhrady. A podal by tak pomocnou ruku ostatním stranám vládní koalice, které jsou k evropské integraci vstřícnější než ODS.

V domácí politice Pavel ještě před nástupem do funkce začal projevovat jisté rozpaky nad vládní úpravou valorizace penzí. Vyžádal si proto setkání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

A od vládní koalice se zřejmě bude lišit i v pohledu na daňovou soustavu. Volá po ucelené daňové reformě, nikoliv jen dílčích změnách, s nimiž počítá vláda.

Je tedy zřejmé, že vláda nebude moci počítat s tím, že populární prezident se silným mandátem od voličů s ní bude ve všem souhlasit. Zároveň je ale už teď zřejmé, že případné spory s vládou se budou řešit jinak, než tomu bylo během končícího prezidentství Miloše Zemana. Pavel nebude vyvolávat spory a kontroverze, ale bude názorové neshody s vládou řešit spíše za scénou. Což je pro českou politiku dobrá zpráva.

Autor působí na New York University Prague

Jiří Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme