Řeči o nedostatku důvěry jsou plané

Nejprve jeden citát o naší situaci: „Od září je v úřadu už třetí ministr zdravotnictví a i tento dětský lékař z Brna jedná stále více bezmocně a zmatečnými vyjádřeními posiluje popírače korony. Fatálním způsobem tak roste vzájemná nedůvěra. Nedůvěra občanů v jejich vládu, a naopak. A ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se nechal strhnout k výroku, že je přece nespravedlivé vyplácet pomoc nemocným s covidem, ale nikoli pacientům s leukémií.“

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ne, to nejsou slova nějakého na vládu rozzlobeného opozičního poslance. Tuto analýzu publikoval seriózní německý deník Süddeutsche Zeitung vycházející v bavorském Mnichově. Sousedé sledují vývoj epidemie za hranicemi velmi pozorně s ohledem na mnohem horší česká čísla.

Ten popis je bohužel přesný. Ale jedna část zaslouží rozebrat: ona vzájemná nedůvěra občanů ve vládu a naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Řeči o nedostatku důvěry jsou plané

Ano, uplynulých jedenáct měsíců bylo zatěžkávací zkouškou tohoto vztahu, přičemž zátěž s časem, počty zemřelých a únavou je už skoro k neunesení.

Ale – důvěra občanů v politiky nebyla ani před pandemií velká, například ve srovnání s důvěrou v armádu, soudy, nebo policii. A o fatálním propadu nemáme – kromě pocitů – žádné seriózní údaje. Navíc v čase koronaviru není důležitá jen důvěra ve vládu, ta by rozhodně nestačila.

Předivo záchranných sítí

Německý deník nezmínil ještě jedno vystoupení ministra Blatného, v němž popsal situaci jako špatnou, řada nemocnic je na hraně kapacity, podle ministra hrozí, že nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem. Už je zde i britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji.

„Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat,“ řekl Blatný a upozornil, že on jako ministr zdravotnictví nemá jak jejich dodržování vymáhat.

Znělo to jako – kapitulace. Ale občané kapitulovat nemohou.

Naštěstí mají možnost opřít se o jinou důvěru, tak důležitou v těžkých časech – o důvěru lidí kolem sebe. Nepochybně důvěřují zdravotníkům, v nemocnicích je celý provoz založen na vzájemné důvěře nejen na covidových odděleních. A totéž platí i o jiných oborech, které by bez vzájemné důvěry všech lidí na jedné lodi dávno skončily – od výroby aut přes řetězce online nákupů po vysílání televize a rozhlasu.

Zcela důvěryhodná je přece i řada politiků, byznysmenů, akademiků, učitelky a učitelé, studenti, úředníci, záchranáři. Je dobře možné stále důvěřovat expertům, jejichž slova čas potvrzuje jako pravdivá a přesná.

Ministr Blatný na sebe vzal úkol, který je nad jeho síly, říká jeho odvolaná náměstkyně Šteflová

Číst článek

Důvěru si zaslouží starostové, hejtmani, pracovníci v domovech sociálních služeb, dobrovolníci a statisíce dalších. Právě díky jejich odpovědnosti a solidaritě tahle země stále drží hlavu nad vodou, právě na ně se můžou ostatní s důvěrou spolehnout.

Předivo záchranných sítí je díky nim pevné. A to i pro ty občany, jimž leží premiér i s celou vládou v žaludku.

Lamentování nad nedostatkem důvěry ve společnosti je neodůvodněné, plané a nikam nevede. To už je mnohem rozumnější důvěřovat svému správně nasazenému respirátoru.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme