Na Slovensku se rýsuje povolební partner, jakého Česko 25 let nezažilo

Preference a finále kampaně na Slovensku ukazují, že předčasné volby vyhraje strana Smer a v takovém případě – shodují se politologové – její šéf Robert Fico sestaví vládu a stane se počtvrté premiérem. Přiblížila se tak varianta, že se Česku výrazně promění nejbližší soused a spojenec.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico na sjezdu strany Smer v říjnu

Fico má velmi silnou motivaci vrátit se k moci | Foto: SME/Gabriel Kuchta | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Boha, my je vyženeme, nebojte se, když všichni pořádně zabereme, tak 30. září po nich nezůstane ani mastný flek,“ bouřil Fico na prvním předvolebním mítinku Smeru v Rimavské Sobotě. A šel si sednout do první řady k důchodkyním zanotovat si s nimi píseň Dievčatá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Na Slovensku se rýsuje povolební partner, jakého Česko 25 let nezažilo

Ficova kampaň je energická a úspěšná. Naposledy překvapil konkurenty, když jako první razantně nastolil téma migrace.

V poslední době stoupl počet utečenců překračujících hranici s Maďarskem mířících dál do západní Evropy. A Fico hned začal strašit masovou migrací. V kampani používá vše – lež, osočování, ruskou propagandu.

Smer s 20 procenty vede preference a dál pomalu stoupá. Podařilo se mu zcela odrovnat stranu Petra Pellegriniho, který od Fica v roce 2020 odešel. Ještě na začátku roku Pellegrini vedl v preferencích a hovořilo se o vítězství „lepšího demokratičtějšího Smeru“. To už neplatí.

Špatné vládnutí jako pohroma

Fico má velmi silnou motivaci vrátit se k moci, vyšetřování korupce za jeho vlád se přiblížilo k politickým špičkám včetně něj. Už byl dokonce obviněný, ale generální prokurátor ho s využitím jednoho gumového paragrafu obvinění zbavil.

‚Čest práci, soudružky a soudruzi.‘ Ficův Smer dál vede v průzkumech, s kampaní objíždí celé Slovensko

Číst článek

O policii a vyšetřovatelích na mítinku Fico prohlásil: „Všichni tito špinavci, tato zvěř z Národní kriminální agentury a Úřadu speciální prokuratury bude muset odejít a ještě přijde i o výsluhové důchody.“ Kulturní dům v Rimavské Sobotě bouřil potleskem.

Deník New York Times označil Fica za „průbojného bývalého premiéra, který slíbil zastavit slovenské dodávky zbraní na Ukrajinu, odsoudil sankce proti Rusku a brojil proti NATO“.

Stoupají také preference Progresivního Slovenska, což je moderní demokratická strana, z níž vzešla prezidentka Zuzana Čaputová. Na druhém místě ztrácí na Fica až pět procentních bodů.

Také těsně před minulými volbami v roce 2020 vedl Smer před hnutím Igora Matoviče. Ten ve finiši získal 10 procent podpory, protože měl strhující finále postavené na boji proti korupci, a volby suverénně vyhrál.

V takový zázračný obrat se ale tentokrát věřit nedá, kampani vévodí Fico, jeho konkurenti působí mdle a převážně jen reagují.

Vítězné trumfy

Na hraně postupu do parlamentu je pět až šest stran. Vítěz získá do povolebních vyjednávání výraznou výhodu a Robert Fico je protřelý technolog moci. Smer má potenciální koaliční partnery – určitě stranu Petra Pellegriniho, fašisty, Slovenskou národní stranu a Sme rodina.

Nárůst nelegální migrace na Slovensku se stává tématem voleb. Premiér varuje před štvavou kampaní

Číst článek

S vítěznými trumfy v ruce nebude pro šéfa Smeru problém sestavit protizápadní, proputinovský kabinet, který bude útočit na demokratické instituce.

Pro Česko jsou z předvolebního Slovenska nepřehlédnutelné dvě zprávy. Špatné vládnutí – a vlády Igora Matoviče a Eduarda Hegera si vedly opravdu zle a vehnaly Ficovi do náruče desítky tisíc nespokojených voličů – nemusí skončit jen odchodem koaličních stran do opozice, ale naprostou pohromou.

A poprvé od éry Vladimíra Mečiara v 90. letech by měla být česká reprezentace ve vztahu k politickému vedení země nám tak drahé – velmi ostražitá.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme