Není pivo jako pivo. Musí se na něj koaličně

Nedávno bylo na sociálních sítích dost veselo. Když si dal jistý důvtipný muž práci a sestavil tabulku rozdílných sazeb daně na pivo, alko i nealko, čepované i z láhve nebo plechovky, případně do sklenice přelévané, v provozovně konzumované nebo ve džbánku domů odnesené. Ty by měly podle vládního návrhu platit od května. A působí až surrealisticky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová | Foto: Jakub Poláček | Zdroj: CNC / Profimedia

Že se na pivo zkonzumované v provozovně vztahuje deset procent, kdežto natočené do džbánu spadá do 21 %. Tatáž sazba platí i pro alko z plechu nebo ze skla vypité uvnitř. Což je poněkud nefér oproti už zmíněnému alku i nealku točenému a rovněž na místě vysmahnutému, jak se ve výčepech říkává. A tak dále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Není pivo jako pivo. Musí se na něj koaličně

Žádný div, že se oné tabulce lidé smáli. Zatímco premiér, když to prý viděl, „měl chuť řvát vzteky“. Jak sám napsal. A zlomyslník by se třeba zeptal, na koho hlavně mohl mít Andrej Babiš vztek?

Ministryně financí Schillerová přišla zase s označením „fake news“, protože šprýmovná tabulka hovoří i o sazbách za nealko pivo, ačkoli to se za pivo nepočítá. Čili fake news jako hrom! I když jinak jsou sazby v tabulce správně. Žertéři hned reagovali: mezi piva se přece nepočítá ani Starobrno! A jak každý ví, ministryně pochází právě z moravské metropole.

Babiše shazování amatérsky vyhlížejících kroků jeho týmu musí zlobit, je to dokonce nebezpečné. Jenže kompenzace v podobě výzvy hospodským, aby snížili cenu za půllitr, když teď náhle – a jen a jen díky vládě – na jednom vydělají skoro čtyři koruny, zabrat vůbec nemusí. Možná ve větších podnicích, kde bude i nižší sazba na jídlo.

Jen tichá vzpomínka

Ale volání po levnějším pivu v malých provozovnách nejspíš nepřijde. Ani takříkajíc zespoda. Tedy od štamgastů doposud žijících v obavách o přežití jediného lokálu široko daleko.

Ovšem tam, kde o něj už přišli a pivo si s přáteli může člověk dát – mimo domova – aspoň do kelímku u stánku (bývají ve vsích při fotbalových hřištích), půjde o nápoj v kategorii 21 %. Což se také nezdá zrovna spravedlivé. Zvlášť když se to pentlí ušlechtilým úmyslem pomoci upadajícímu společenskému životu v obcích.

Do kabátu z ostudy, ušitého v dílně hnutí ANO, se přirozeně nechce sociálním demokratům. A tak budou nad zpřehledněním trojité daně v devíti variantách hloubat a přinesou vlastní, snad tedy jednodušší návrh na rokování koaliční rady.

Nakonec se to jako vždycky nějak uhněte, pivo ve výčepech nezdraží, ale také jen těžko zlevní. A možná se však tu a tam definitivně zavře nějaké to žíznivé okno na stadionu. A zbude jen vzpomínka na legrační tabulku a premiérovu chuť řvát vzteky. Ale už třeba ani ne, na koho že to vlastně mělo být.

Autor je komentátor Českého rozhlasu.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme