Po dvou zápasech jsou na svém – ty další dva ukážou, jak pro české basketbalisty ME dopadne

Před právě probíhajícím mistrovstvím Evropy basketbalistů se v souvislosti s českým týmem snad víc mluvilo o hráčích, kteří se k reprezentaci nepřipojili, než těch, co pozvánku do národního týmu přijali.

SLOUPEK Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští basketbalisté nestačili na Černou Horu (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Celkem pochopitelně. Na konečném seznamu 11 jmen určených izraelským stratégem Ronenem Ginzburgem pro 40. ročník šampionátu starého kontinentu (všechny ostatní výběry jich mají o jedno víc) bylo hned pět nováčků a jen stejný počet hráčů z předloňského turnaje, kde Češi dosáhli na historicky nejlepší výsledek – sedmé místo.

Největší zodpovědnost je na mně, uvědomuje si před ME Satoranský

Číst článek

Očekávání veřejnosti obzvlášť po přípravě, ve které čeští basketbalisté vyhráli dvě utkání z devíti, nebyla valná. Parta kolem Tomáše Satoranského stále opakovala, že na tom nezáleží, pokud to přijde až v Rumunsku a postoupí do play-off hraného v tureckém Istanbulu. Jejich cíl zůstal pořád stejný, jaký vyhlásili na prvním srazu, kde se s tolika omluvenkami ještě rozhodně nepočítalo. A to ještě těsně před odletem do Kluže přišli kvůli zranění o dalšího hráče, který by ovšem k oporám nepatřil.

Co tak bylo horší, první náhradník se do národního týmu po vyhazovu, jak sám řekl, odmítl vrátit. Zajímalo by mě, jaká atmosféra v kabině před vstupem do turnaje byla. Přesto v prvním zápase taženi duem Satoranský–Hruban nakonec Češi domácí outsidery, pro mě překvapivě před nevyprodanou halou Polyvalent, porazili, ač někoho možná předváděnou hrou neoslnili.

Proti Španělům to pak byla těžká šichta s předpokládaným koncem. Snad všichni fanoušci doufali, že neprohrají tolik. I já. Přesto se na porážce o 37 bodů jedno pozitivum najít dá. Rozdíl ve skóre byl menší, než jakým obhájci titulu a největší favorité i letos vyhráli v prvním duelu nad Černohorci.

Teď bude záležet, jestli Češi opravdu dokážou takovou dardu jen tak hodit za hlavu. Snad ano, protože jsou stále ve hře a mohou pomýšlet na splnění cíle, se kterým do Kluže přijeli, tedy zahrát si play-off v tureckém hlavním městě v istanbulské Sinan Erdem aréně.

A k tomu je potřeba ještě alespoň jedna výhra – ideálně dnes proti Maďarům (k tomu se upínají i čeští basketbalisté) nebo v úterý proti Černohorcům, což by ale za určitých okolností stačit nemuselo. Na vítězství Čechů nad Chorvatskem v posledním utkání ve skupině C bych totiž moc nevsázel.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme