Po vítězství Sobotky nad Babišem míří ČSSD k deseti procentům

Sázka na tvrdý střet s Andrejem Babišem (ANO) nevyšla. Vítězství Bohuslava Sobotky (ČSSD) v tomto souboji sice znamenalo odchod šéfa hnutí ANO z vlády, ale nepřineslo zásadní obrat ve vývoji volebních preferencí.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokracie se i nadále pohybuje pod hranicí 20 procent a v poslední době se spíše přibližuje k deseti. Důslednost premiéra ve střetu s ministrem financí tak veřejností nebyla oceněna. Alespoň ne natolik, aby dávala naději na výrazný úspěch ve sněmovních volbách.

Po nich se z nejsilnějšího člena vládní koalice může stát menší strana bez výraznějšího vlivu na dění v zemi. Což by pro ČSSD mimo jiné znamenalo úbytek křesel v dolní parlamentní komoře a rovněž míst, kam by se daly z pozice vládní strany umístit stranické kádry. Zajistit si tímto způsobem jejich spokojenost a tím i loajalitu, není příliš reálné.

Nelze se divit rostoucí nervozitě uvnitř strany a tlaku na jejího šéfa a vedení volebního štábu. Ten musí nalézt recept, jak udělat z unavené a pro veřejnost nepřitažlivé partaje, dynamickou a žádanou stranu.

Nabízí se zdánlivě jednoduché a účinné řešení. Vyměnit tvář, která ji reprezentuje. Jak však ukazují zkušenosti ze sousedního Německa, jde o efekt krátkodobý. Není-li podpořen nějakou zajímavou myšlenkou, voliče dlouhodobě nezaujme.

Průzkumy odlišné od výsledků?

Navíc současná sociální demokracie není stranou jednoho muže. Naopak často působí jako nesourodý tým, který mate nejenom své soupeře, ale i vlastní voliče. Například v momentech, kdy ministr vnitra vykládá své názory na migraci, Evropskou unii

nebo držení zbraní. Bohuslav Sobotka potom v roli premiéra většinou jeho slova koriguje. Podobně rozporuplně vyznívají postoje k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Když k tomu přidáme změny ve vládě týkající se ministrů Dienstbiera a Němečka, které nebyly srozumitelně vysvětleny, vnímá veřejnost sociální demokracii jako málo předvídatelnou a důvěryhodnou. Byť se vládě podařilo prosadit růst platů nebo penzí, byť klesá nezaměstnanost, neumí to sociální demokraté prodat tak, aby rostla jejich podpora.

V neposlední řadě, spory o podobu kandidátky do sněmovních voleb nejenom na jihu Čech názorně vypovídají o vnitřní rozpolcenosti ČSSD. Což přispívá k poklesu volebních preferencí. Není proto překvapením, že se pomalu posouvají k desetiprocentní hranici.

Následující týdny názorně ukážou, zda se tato strana už dostala na pomyslné dno, ze kterého by se mohla odrazit k lepším zítřkům. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Rozhodně se nelze utěšovat slovy Bohuslava Sobotky, že volební průzkumy bývají většinou odlišné od volebních výsledků. Ty bývají totiž často ještě horší. Zvlášť v době, kdy se někteří lidé rozhodují na poslední chvíli, zda vůbec půjdou volit a koho podpoří.

Na ně nejvíc působí marketingová kampaň. V ní jsou sociální demokraté zatím výrazně horší než hnutí vedené Andrejem Babišem. Nebylo by divu, kdyby svoji prohru v boji o setrvání ve vládě dokázal ve svůj prospěch využít daleko lépe než Bohuslav Sobotka.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme