Podněstří a Gagauzie žádají ‚pomoc‘ Moskvy

Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky. Šlo o sešlost velmi znepokojivou, protože jak se zdá, tito lidé se domáhají nového ruského angažmá v klasicky zamrzlém podněsterském konfliktu.

Komentář Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv

Místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vzápětí podobné požadavky vznesla další potenciálně separatistická oblast Moldavska – Gagauzie. Obzvláštní pozornost situaci kolem Moldavska věnuje německá diplomacie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Podněstří a Gagauzie žádají „pomoc“ Moskvy

Spolkové ministerstvo zahraničí prohlašuje, že německá vláda je zastáncem „urovnání konfliktu na základě potřeb územní celistvosti a suverenity Moldavska“, podporuje kišiněvskou vládu a snaží se napomáhat přímým rozhovorům představitelů moldavské vlády s tzv. vedením podněsterského regionu země.

Jenže… v Berlíně, a nejen tam, sílí obavy, že Kreml tu plánuje zopakovat dva roky starý scénář, kdy Moskva na základě žádosti proruských separatistů ze samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky založila rozpoutání plnoformátové války proti Ukrajině z 24. února 2022.

Další imperialistické dobrodružství?

Předseda zahraničního výboru Bundestagu Michael Roth označil žádost Tiraspolu na adresu Moskvy za „hru cinknutými kartami“. „Dramatický vývoj situace v Moldavsku ukazuje, že ruský imperialismus se v tomto regionu neomezuje výhradně na Ukrajinu. Putin chce víc a teď si na mušku vzal i Moldavsko.“

A aby se to nepletlo, už v pátek 1. března v Moskvě jednali vrcholná představitelka Gagauzské autonomie v rámci Moldavska Jevgenija Guculová a vůdce tamního Lidového shromáždění Jevgenij Konstatntinov. V ruské metropoli je přijala předsedkyně ruské Rady federace Valentina Matvijenková.

Podněstří prosí Putina o pomoc. ‚Nemá jak napadnout Moldavsko, dokud se Ukrajina drží,‘ uklidňuje expert

Číst článek

Paní Guculová si postěžovala, že ústřední moldavská státní moc omezuje občanská práva Gagauzů, a proto jejich vrcholní zástupci žádají pomoc Moskvy, která by mohla začít obnovou přímého dopravního spojení mezi Moldavskem a Ruskem.

Aniž bychom se pouštěli do dalších podrobností, evidentní je, že Moskva se, možná na pozadí vojenských úspěchů po dobytí Avdijivky, pouští do dalšího imperialistického dobrodružství, které by mělo vést k obnovení celosvětového vlivu Ruska ve formátu někdejší sovětské supervelmoci.

Stačí podívat se na fotografii Dmitrije Medvěděva na pozadí mapy hypotetického Nadruska a uvědomit si jeho nepříliš originální výrok, že „Rusko nemá hranice“.   

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme