Podnikání v Česku - mise jen pro otrlé

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) si zaslouží poklonu. Po měsících dohadů, zda v Česku finanční správa příliš nešikanuje tuzemské podnikatele, ministr přiznal barvu a omluvil se firmám, které berňák svým postupem poslal do likvidace. Zde ale uznání pro Pilného končí.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr financí Ivan Pilný

Exministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pokud stát jeho ústy přiznává tak tragické pochybení ve výběru daní, je potřeba okamžitě zjednat nápravu. Zda bude šéf finanční správy Martin Janeček odvolán či ne, je v tuto chvíli to méně podstatné.

Mnohem podstatnější je v podnikatelích v Česku opět vzbudit důvěru, že berňák jedná sice tvrdě, ale logicky a spravedlivě. Tato víra je nyní u mnohých velkých podnikatelů i malých živnostníků v troskách.

Podnikatelé jako sprostí podezřelí

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a letitého ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepochybně přispěla k výrazné restrikci podnikatelského prostředí. Na jednu stranu to jistě přispělo k vyššímu výběru daní. Ale na druhou stranu platí, že když někoho dlouho dusíte, tak vám pak taky může umřít a ničeho se už od dotyčného nedočkáte.

Podnikatelé v Česku vydrželi zavádění kontrolních hlášení, elektronickou evidenci tržeb i častější daňové kontroly. Ale masivní a plošné kropení podnikatelů zajišťovacími příkazy je už přes míru. To má být ten nejkrajnější nástroj finanční správy, aby se dostala k daním, které by od podvodníka nikdy jinak neviděla.

Berňák ovšem po tomto nebezpečném nástroji začal sahat příliš často a zničil tak už docela dost firem, které by při jiném zacházení asi i nadále platily státu daně.

Pilný to k omluvě podnikatelům nepřipojil, ale je to ve vzduchu: po kobercovém náletu zajišťovacími příkazy na firmy je nyní potřeba sečíst škody a odškodnit pozůstalé. Pro erár to rozhodně nebude levné, protože vyčíslit škodu za zničenou firmu, která se už nikdy na trh nevrátí, je prostě hodně drahé. Ale stát by neměl uhýbat a i přestože jde o zcela hloupě utracené peníze daňových poplatníků, společnosti by měl rychle odškodnit.

Vždyť jak jinak českým podnikatelům navrátit víru v to, že stát tu je jejich partner a garant férového právního prostředí, a ne zavilý a iracionálně se chovající nepřítel? Škody se přitom už nadělalo více než dost. Když mluvíte s malými i velkými podnikateli po Česku, ta nedůvěra vůči státu je v poslední době čím dál hmatatelnější.

Těžko firmu založit, lehko o ni přijít

Kdyby český stát chtěl být opravdu cynický, tak by asi mohl argumentovat tím, že před neoprávněným ukončením života firmy podnikatele erár docela dobře chrání tím, že jim podnikání ani nedovolí založit.

V žebříčku Doing Business, který měří regulaci podnikatelského prostředí ve světě, jsme sice na slušném 27. místě, ale při pohledu do nitra žebříčku zjišťujeme, že v zakládání podnikání jsme na 81. místě. A v případě stavebních povolení dokonce na 130. místě někde u afrických států.

Založit byznys v Česku opravdu není nic jednoduchého.

Pivo levnější nebude. Plán Babiše a ODS přes Pilného neprošel, označil ho za populismus

Číst článek

Když se vám to ale přece jen podaří a podnikáte poctivě, stát vás nechával už celkem na pokoji. V získání úvěru či placení daní jsme byli vždy v evropském standardu.

Právě to se však nyní radikálně mění. Nejen že si podnikatelé musí vyhradit obludných 234 hodin na vyřizování a placení firemních daní, ale nakonec vám po zaplacení stejně stát přijde zavřít firmu.

V této chvíli tak nejde jen o to, aby stát pod vedením ministra Pilného co nejrychleji odškodnil desítky firem, které zničily drakonické zajišťovací příkazy. Je toho potřeba mnohem více: přesvědčit znovu poctivé podnikatele – a především ty, kteří se na férové podnikání teprve chystají - že v Česku má smysl dělat byznys.

Protože nejeden z nich si nyní nepochybně říká: proč bych tu měl podnikat, když založení firmy je taková kalvárie a pak mi nakonec stát firmu stejně zničí zajišťovacím příkazem?

Autor je hlavním analytikem týdeníku Ekonom.

David Klimeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme