Politika a koronakrize, nebo politika a marketing

Koronakrize vyvolala výjimečný stav a ten pak vyvolává dojem, že jsme se přiblížili ke svrchovanému existenčnímu momentu, kdy politici mají moc rozhodovat o životě a smrti. Jenže krize zároveň odkryla meze politiky a ukázala na její závislost na vědeckém poznání lékařů, zvláště epidemiologů, ale i na umělé inteligenci, kybernetice, matematických modelech atd.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi členy skupiny také patří (zleva) epidemiolog Rastislav Maďar, výzkumník Jan Kulveit, matematik René Levínský a epidemilog Petr Smejkal

Členové mezioborové skupiny pro epidemické situace (ilustrační foto). | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Pokud však tato koordinace nemá jasná pravidla, má to nedozírné následky, jak ukázal začátek letošního roku, kdy jsme měli na počet obyvatelstva v naší civilizaci nejvyšší počet úmrtí. Problém tkví v tom, že vědecké poznání není nikdy definitivní, představuje proces, který nezná žádnou definitivu a politici se v tom těžko orientují, zvlášť když nikomu kromě sebe nevěří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politika a koronakrize, nebo politika a marketing

Takhle na tom byly všechny státy, ale u nás k tomu přistupuje ještě několik dalších nebezpečných momentů: Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES byla zřízena až v dubnu 2021 a když v květnu prohlásila, že boj s covidem-19 jsme nezvládli, byla jeden den zrušena a když to vzbudilo povyk, další den zase vyzvána ke spolupráci s Národní ekonomickou radou vlády. Ta sice byla loni v dubnu obnovena, ale naposled se sešla na konci února v roce 2021, jak řekl Daniel Prokop, takže to zní velmi nevěrohodně.

Konvalinka: Uvnitř bych roušky ještě neodkládal. Rozhodně bych se raději očkoval, než promořoval

Číst článek

Navíc členové těchto skupin pracují na zadaných úkolech ve volném čase a v podstatě zadarmo, tedy po večerech. Jinými slovy poradenství u nás není institucionalizováno, nemá jasná zadání, nejsou jasně definované pravomoci, neexistuje stanovený proces výběru poradců ani jejich odměňování. To vládě vyhovuje: tyto týmy jsou pak jen falešnou zástěrkou a ani premiér je nemusí respektovat, důležitější je pro něj marketing.

Meze naší vládní garnitury

Důsledky se zdají být dnes dle odborníků zřejmé: podpora navrhovaných opatření stoupla vždy jen v dobách, kdy epidemie vrcholila a experti to viděli jinak: chtěli, aby opatření byla tvrdší, dřív a kratší dobu. Tím by se dala snížit úmrtnost, za kterou tato vláda nese odpovědnost.

Další problém představují říjnové volby, v nichž má zase hlavní slovo marketing, který vyžaduje, aby se Andrej Babiš mohl prohlásit za vítěze boje s epidemií, proto experty vyřadil ze hry a nechal ho vystupovat na veřejnosti pouze s pozitivními zprávami. To může mít ale nedozírné důsledky na podzim, kdy nás čeká další vlna a spousty nečekaných mutací viru covid-19.

V listopadu se sníží teploty, což viru vyhovuje a účinky našeho očkování budou slábnout. Ignorování této skutečnosti a malé investice do sekvenování, které sleduje genetické změny, představuje opět hazard s životem našich občanů: situace z jara letošního roku by se mohla opakovat, protože bychom opět reagovali pozdě. Koronakrize nejen ukázala na meze politiky, ale i na meze naší vládní garnitury.

Autor je publicista

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme