Orbán se po summitu Evropské unie smál. Ale možná naposledy

Je to jako sedět před napůl plnou sklenicí. Můžete ji označit za poloprázdnou, nebo poloplnou a toto hodnocení záleží dost na tom, zda ji chcete dolít, nebo odnést ze stolu a vylít. Nějak tak to na dlouhém pětidenním summitu Evropské unie dopadlo s bodem, který měl zakotvit podmíněnost čerpání evropských dotací na dodržování pravidel právního státu, což přeloženo znamená plné, nepokroucené a fungující demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Johanna Geron | Zdroj: ČTK/AP

Autoritářské, nebo chcete-li k autoritářství směřující režimy v Polsku a Maďarsku se přijetí tohoto bodu do poslední chvíle bránily. Ale když zjistily, že jinak nebudou na summitu odsouhlaseny desítky miliardy eur i pro jejich země, tak nakonec souhlasily s variantou poloplné sklenice.

Čtyři dny tvrdého vyjednávání i vypjatých okamžiků. Unijní summit uzavřel ‚kompromis kompromisů‘

Číst článek

A Evropu obletěla fotografie z pondělního rána, na které s úsměvem od ucha k uchu maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki oslavují své vítězství. Vítězství, jež podle nich spočívá v tom, že se doslovná formulace, která navazuje čerpání fondů na právní stát, do závěrů summitu nedostala.

Experiment s odklonem

Jenže naopak ti, kteří tam takovou formulaci chtěli, tedy především premiéři bohatých unijních zemí, jež pomoc Polsku a Maďarsku z peněz svých občanů platí, naopak tvrdili, že tam taková formulace jasně je.

A že se navíc něco takového bude schvalovat jen hlasy kvalifikované většiny států, takže to ani Polsko a Maďarsko, ani celý Visegrád, nebudou moci zablokovat.

Český premiér Andrej Babiš sice slovně vyjádřil pochopení pro obavy současných vlád v Polsku a Maďarsku, ale pak k tomu naštěstí dodal, že Česko žádný problém s dodržováním pravidel právního státu nemá, a proto s principem souhlasilo.

Rozjásané výkřiky Orbána a Morawieckého mohly tak být v kauze peněz z fondů a právního státu možná poslední. Na summitu bylo totiž vidět, že západní Evropa má experimentu se středoevropským odklonem od demokracie už plné zuby a nehodlá ho uvnitř Evropské unie nadále tolerovat a už vůbec ne z vlastních peněz financovat.

Na druhé straně platí, že ubránit demokracii ani v Maďarsku, ani v Polsku Evropská unie nedokáže. To musí tamní občané a tamní prodemokratičtí politici sami, spojováním sil, využíváním možností, které jim stále omezenější prostor svobody v Maďarsku a Polsku dává a především tím, že občané nebudou maďarským a polským autokratům dávat své volební hlasy.

Vyspělá demokratická západní Evropa, Evropská unie jako celek, v tom mohou trochu pomoci, ale demokracii a svobodu musí chtít především Maďaři a Poláci sami. I když se nechce věřit, že právě takové národy by nechtěly žít ve svobodné společnosti.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme