Polská vláda chce prezidentské volby bez ohledu na koronavirus

V Polsku, podobně jako v jiných evropských zemích, se kvůli obavám z nákazy koronavirem velmi omezil běžný život. Týká se to i předvolební kampaně před prezidentskými volbami na počátku května. Žádná předvolební shromáždění, žádné setkávání s občany, kampaň je možná jen na sociálních sítích, na internetu a v médiích.

Komentář Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Polsku tvoří veřejnou debatu koronavirus a prezidentské volby | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK/AP

Současného prezidenta Andrzeje Dudu, který byl už před vypuknutím koronavirové nákazy hlavním favoritem voleb, naopak Poláci vidí a slyší častěji než dříve. Prezident se stal jednou z nejviditelnějších postav boje s nákazou a jeho role „otce národa“ je přesně tím, o čem se může politikovi v předvolebním čase jen zdát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda chce prezidentské volby bez ohledu na koronavirus

Polská opozice, pro kterou je šance na Dudovu porážku jedinou zásadní možností, jak pro příští skoro ještě čtyři roky změnit poměr sil v zemi, žádá kvůli koronaviru změnu termínu voleb.

Andrej Duda, který především v poslední době plní důsledně svoji roli vládní stranou Právo a spravedlnost dosazeného prezidenta, je při většině pouhých několika hlasů v parlamentu na postu hlavy státu pro vládnoucí PiS zcela zásadní.

Opoziční Občanská platforma vyšle do boje o polský prezidentský úřad Malgorzatu Kidawovou-Blońskou

Číst článek

Kalkul s volbami hlavy státu

Pokud by totiž volbami došlo ke změně, neměl by PiS bez koalice s nějakou jinou stranou šanci své zákony přes prezidentské veto hlavy státu z řad opozice prosadit.

Omezení předvolební kampaně v době koronaviru a současně velmi viditelná role prezidenta v boji proti šíření viru mohou hrát do karet právě Dudovi. Současně je tu ale riziko, velmi podobné Česku, které spočívá v malé připravenosti Polska na současnou situaci.

Svědčí o tom například zprávy o kolabující kamionové dopravě na polských hranicích, které mohou kvůli zbytečným a vůči šíření viru neúčinným kontrolám – jako je měření teploty řidičů kamionů – přinést více škody než užitku.

Také stav polského zdravotnictví je ještě výrazně horší, než v České republice, ať už jde o počty lékařů, kvalitu nemocničního personálu, nebo vybavení nemocnic. Pokud se někde vládě Práva a spravedlnosti nepodařilo situaci během minulých čtyř let, kdy byla tato strana u absolutní moci, nějak výrazně zlepšit, pak to bylo právě vedle školství hlavně ve zdravotnictví.

Je proto možné, že vypočítavý kalkul s volbami hlavy státu na předpokládaném vrcholu koronavirové nákazy se Právu a spravedlnosti a prezidentovi Dudovi nakonec nemusí vyplatit. Protože už v příštích dnech a týdnech se ukáže, zda PiS dokáže situaci kolem koronaviru zvládnout, či nikoli. A od toho se bude odvíjet politická budoucnost nejen polského prezidenta, ale i celé dnes všemocné polské státostrany.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme