Polský ústavní soud vynesl rozsudek nad ženami, ty se ale nevzdávají

I přes rostoucí čísla nakažených koronavirem v Polsku vyšly do ulic desetitisíce lidí. Nejsou to ale jen popírači pandemie a krachující podnikatelé, i když ti v posledních dnech také protestovali.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti verdiktu ústavního soudu ohledně potratů protestovalo ve Varšavě tisíce lidí | Foto: Agencja Gazeta | Zdroj: Reuters

Jedná se především o demonstrace proti rozhodnutí ústavního soudu, podle kterého je umělé ukončení těhotenství z důvodů vážných vývojových vad protiústavní.

‚Smutný den pro ženská práva.‘ Polský ústavní soud přitvrdil zákaz interrupcí

Číst článek

Rozhodnutí vejde v platnost v okamžiku zapsání do sbírky zákonů v nejbližších dnech. Od té chvíle Polky již nebudou mít téměř žádnou možnost legální interrupce. I před tímto zlomovým verdiktem mělo Polsko nejstriktnější legislativu týkající se potratů v Evropě. Přerušení těhotenství bylo možné, pouze pokud byl ohrožen život matky, těhotenství vzniklo důsledkem trestného činu anebo prenatální diagnostika odhalila závažné vývojové vady.

Právě do této poslední kategorie spadala v Polsku naprostá většina legálně provedených interrupcí v roce 2019. Jednalo se o něco přes tisíc potratů. Podle nových předpisů těchto tisíc žen bude nuceno donosit těžce nemocné plody, které se buďto narodí mrtvé, přežijí jen pár dní či hodin, nebo v nejlepším případě budou narozené děti po zbytek života odkázány na neustálou péči druhých.

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě proti verdiktu soudu zakazující potraty. V ulicích zasahovala i policie

Číst článek

Přitom polský sociální systém na postižené děti příliš nemyslí, jak ukázaly protesty jejich zoufalých rodičů v roce 2018. S rozhodnutím ústavního soudu se jejich řady mají rozšířit.

Polské ženy ke stávce

Zmiňovaná tisícovka interrupcí se vzhledem k počtu zdravých narozených dětí možná nezdá být až tak vysokým číslem. Je navíc pravděpodobné, že se řada těchto žen rozhodne využít služeb některé z četných organizací zprostředkovávajících legální potraty v zahraničí.

Velkou část občanské společnosti ale popudilo zejména to, že vládnoucí garnitura tvořená ze značné části staršími muži v čele s Jaroslawem Kaczynským si nárokuje právo přikazovat ženám, aby podstupovaly nesmírné fyzické i psychické utrpení, to vše ve jménu údajného práva plodu na lidskou důstojnost. Důstojnost žen je v tomto výkladu jaksi druhořadá.

Poslední prezidentská debata byla v USA klidná. Kostky jsou vrženy

Číst článek

V Polsku se vede boj o interrupce již od doby, kdy vládní Právo a spravedlnost převzalo moc v roce 2015. I přes opakující se občanské protesty dlouhodobý nátlak církevních a konzervativních zájmových skupin nakonec dosáhl svého.

Rozhodnutí přinesl ústavní soud, jenž je téměř plně obsazen soudci s jasnými vazbami na vládnoucí stranu Kaczyńského. Ta se možná domnívala, že během koronavirové pandemie projde tato legislativní změna bez povšimnutí, to se ovšem zásadně mýlila.

Podle průzkumů se zpřísněním přístupu k interrupcím nesouhlasí většina polské společnosti a značná část je ochotna to dát najevo. Zřejmě i v reakci na demonstrace zavedla polská vláda od soboty řadu přísnějších protipandemických opatření, jež mimo jiné omezují i volný pohyb osob.

Proč nemá Orbán v lásce Sorose

Číst článek

Ženské organizace se ale nevzdávají a na příští dny plánují další protesty. I přes ostré zásahy policie, která v minulých dnech neváhala sáhnout po slzném plynu k rozehnání demonstrantů. Ve středu pak vyzývají všechny polské ženy ke stávce.

Jestliže letní protesty proti nenávisti vůči LGBT komunitě se nesetkaly s odezvou široké veřejnosti. Nyní polská vláda narazila s tématem, které nadzvedává z křesla ženy a dokonce i muže ze všech společenských tříd a regionů. Polské ženy pověděly jasně, že se nenechají odsoudit k nesmyslnému trpění a nemíní se vzdát.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Veronika Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme