Pošetřil Froome síly na Vueltu?

104. ročník cyklistické Tour de France zná svého vítěze. Králem byl potřetí v řadě a počtvrté v kariéře korunován na Champs-Élysées v Paříži Chris Froome a osamostatnil se v počtu vítězství na slavném závodu za pětinásobnými šampiony – Jacquesem Anquetilem, Eddy Merckxem, Bernardem Hinaultem a Miguelem Indurainem.

Tento článek je více než rok starý.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chris Froome během časovky v Marseille.

Chris Froome během časovky v Marseille. | Zdroj: Reuters

Letošní triumf dvaatřicetiletého Brita není úplně překvapivý, ale časové rozestupy mezi závodníky nejen na stupních vítězů ano.

Froome měl právě letos nejmenší náskok při svých vítězstvích (2013, 2015, 2016, 2017). 3540 kilometrů zvládl v 21 závodních dnech ujet za celkem 86 hodin 20 minut a 55 sekund. Konečně mohl přijímat gratulace, obejmout svého syna Kellana a dát pusu manželce Michelle.

Brit Chris Froome se synem | Zdroj: Reuters

Druhého Kolumbijce (ovšem nikoliv Naira Quintanu, nýbrž Rigoberta Urána) porazil rodák z Keni o 54 sekund a vůbec ho nemuselo mrzet, že letos nevyhrál ani jednu etapu. To nejdůležitější - Maillot jaune, tedy žlutý dres pro lídra - uhájil i při tradičně ceremoniálním dojezdu do Paříže, i když se nevyhnul defektu.

Domácímu publiku udělal radost ziskem puntíkatého trikotu pro nejlepšího vrchaře Warren Barguil, který byl vyhlášen i největším bojovníkem, ale hlavně dokázal jako první Francouz po 12 letech zvítězit v etapě na výročí dobytí Bastily.

167 cyklistů ze 198

Francouzské fanoušky nezklamal ani třetí Romain Bardet, který si sice oproti loňsku pohoršil o jednu příčku, ale tentokrát skončil s daleko menším mankem na Chrise Frooma. Pódium uhájil před Španělem Mikelem Landou, který za svým týmovým kolegou ze Sky zaostal o 2:02 minuty.

Chris Froome se sklenkou šampaňského v závěrečné etapě | Zdroj: Reuters

Do úplného cíle Staré dámy dorazilo 167 cyklistů ze 198, kteří se postavili na start 1. července v Düsseldorfu. Poslední v celkovém pořadí, Brit Luke Rowe na svého krajana a vítěze během 23 dní ztratil 4 hodiny, 35 minut a 52 sekund.

Chris Froome si teď užívá zasloužené oslavy, ale možná už také myslí na zářijovou Vueltu. I ve Španělsku chce totiž uspět a dosáhnout na double, rád by okusil triumf také na jiném podniku Grand Tour.

Kvůli tomu letos stříbrný muž z olympijské časovky z Ria pozměnil tréninkové metody a šetří závodními starty, a možná i proto nebyl ve Francii tak suverénní.

Vrátí se to Froomovi na příštím třítýdenním závodě? Mohlo by. Rád se nechám překvapit.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme