Postav si svoje Las Vegas. Třeba i s Jágrem za čtyři miliony dolarů

„Klidně si ho vezměte, je vám k dispozici. Pětačtyřicetiletého hokejistu si přece nijak chránit nebudeme,“ jako by na první pohled znělo z vedení Florida Panthers. Jaromíra Jágra si může vybrat v rozšiřovacím draftu Las Vegas. Otázka zní: Kde bude hrát #68 v příští sezoně?

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr | Foto: Reuters

Být to před dvaceti lety, Jágr by na listině hráčů, kteří jsou k mání, rozhodně nebyl. Teď to ale není tak, že by nový tým v NHL ukázal na Jágra a ten přicupital do města hazardu a automaticky podepsal smlouvu.

Las Vegas si z českých hokejistů v NHL může vybrat třeba Plekance nebo brankáře Mrázka a Neuvirtha

Číst článek

Jágr je na floridském seznamu volných hráčů a má ještě platnou smlouvu. Vyprší mu uprostřed léta a majitelé Panthers by nebyli rozumní, kdyby si Jágra podepsali na další rok před rozšiřovacím draftem a pak vyplýtvali jedno místo na chráněné hráče. Čili teď už by to mělo někdy přijít a já to celkem očekávám.

V lednu jsem byl na Floridě a ptal se na Jágra. Co s ním bude dál, co po sezoně? „Uděláme to jako každý rok, sedneme si s ním a zeptáme se, jestli chce ještě pokračovat," řekl mi generální manažer Panthers Matthew Caldwell. Sympatický chlapík, kterému bylo devět let, když Jágr vyhrál Stanley Cup. V tu dobu ještě žádná Florida na mapě NHL neexistovala.

Zkus si udělat svůj vlastní tým

Web kanadské televize TSN nabízí poměrně hezkou hračku pro milovníky aktuálního dění v NHL. Jednotlivé týmy si mohly určité hráče uchránit předtím, než si začne vybírat Las Vegas z každého týmu jednoho hokejistu. Proč? Aby měli na západě USA v příští sezoně s kým hrát nejlepší ligu světa. Musí složit tým a zkusit si to můžete tady za stejných podmínek jako ve skutečnosti.

Pozor na platový strop, který je 73 milionů dolarů (Jágr vám v něm zabere čtyři miliony), vybírejte minimální počet hráčů na určitých postech atd. Těch pravidel je víc, ale tenhle základ, myslím, stačí.

Zkusil jsem si to. A na Jágra nekliknul. Na svůj věk a výkonnost mi přišel drahý. Trochu jsem u toho přemýšlel, ale na konci už jsem stejně musel volit „levné" hráče, není to úplně sranda vytvořit takhle kompletně nový tým a finančně vyjít. Navíc s tím zpropadeným - samozřejmě ironicky myšleno - platovým stropem, který už pár let má dělat ligu vyrovnanější.

Kam s ním?

Když vedení NHL potvrdilo, že v Las Vegas bude další klub, rojilo se to kolem mě větami o tom, že „kam by přece Jágr šel hrát jinam, ve Vegas bude moct hrát bedny!" – Tohle naštěstí za pár týdnů vyšumělo a přijde mi, že už to není takové téma.

Navenek to teď může vypadat, že to není totiž téma ani pro Floridu. Ta nedávno představila nového trenéra. Je jím Bob Boughner, pár zápasů v jednom týmu s Jágrem odehrál, ale tohle nebude hrát roli. Zajímavější bylo slídit po oficiálních internetových stránkách Panthers, kde bylo mnoho textu o novém trenérovi, spousta otázek na budoucnost klubu, záznam tiskové konference a u toho i přepis otázek novinářů.

„Byl to úžasný rok od samého počátku,“ říká po výhře ve Stanley Cupu majitel Pittsburghu Mario Lemieux

Číst článek

Když jsem všechny tyhle články rozkliknul a vykouzlil na klávesnici kombinaci CTRL+F, tedy hledat, a napsal tam jméno českého veterána, tipněte ti, kolikrát Jágra zmínili a kolikrát se na něj ptali... Ta statistika je přesně 0+0.

Jágr má ale v minulých ročnících jiná čísla. A ta nejvyšší jsou v počtu odehraných zápasů, za poslední sezonu v NHL totiž nevynechal ani jeden.

Rozdíl jednoho čtvrtstoletí

A teď, když se rozrůstá NHL o další tým - jen pro představu, jak vypadala soutěž v sezoně 1990/1991, kdy Jágr přišel do Pittsburghu a vyhrál hned pohár... Platové stropy neexistovaly. Play-off NHL si nezahrálo jen 5 týmu z celé soutěže. Klubů bylo na mapě NHL o deset méně než teď.

V elitní desítce kanadského bodování základní části měli všichni hráči víc než sto bodů, včetně jednoho obránce. Brett Hull dal skoro 90 gólů. Jágrův plat byl tehdy 150 tisíc dolarů. V průběhu kariéry se dostal až na sedmdesátinásobek! To už mu teď nikdo nedá, ale...

Ano, nebude to moc originální, ale i tak tipuji, že Jágr podepíše smlouvu ještě na rok. Na Floridě. Je tam teplo. Nedávno mi říkala bývalá tenistka Hana Mandlíková, která na Floridě žije a stále se motá kolem kurtů, o nesnesitelném vedru. V tomhle má Jágr trochu kliku, v BB&T Center, kde hrají domácí zápasy Panthers, je celkem k žití.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme