Postesknutí fotbalového fanouška

Česká fotbalová sezona má před sebou poslední dva týdny. Bojuje se o titul, pozice v evropských pohárech i o udržení. Fanoušek ale v posledních letech sleduje nejen výkon svých oblíbenců na hřišti.

Glosa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Man

Proslulé „Ivánkovy odposlechy" totiž před lety ukázaly českým fanouškům, co všechno se ve fotbale může dít. Nejpozději od nich - a jejich divadelního zpracování - se divák musí na závěr sezony dívat jinou optikou.

Výkon aktérů zápasu na hřiště jde na druhou kolej, řeší se motivace. Kdo? Co? Komu? Proč? V záplavě nelogičností a překvapení pak pozorovateli hrozí, že začne trpět stihomamem. To si ale dokáže zdůvodnit ne tím, že se mýlil a fotbal je čistý, ale tím, že něco opomněl.

Dotační aféra: Pelta s Kratochvílovou vybírali členy komise, která rozdělovala peníze

Číst článek

„Tak co kluci, vyšel vám tiket?" křičeli na zlínské fotbalisty vlastní fanoušci po zápase s Jihlavou. Zatímco pro Valachy bude klíčovým zápasem středeční finále domácího poháru, týmu z Vysočiny „o něco jde", a tak zápas skončil bez překvapení. Jasnou výhrou čtrnáctého týmu tabulky na půdě šestého.

Příbram sice prohrála doma poosmé v sezoně, přesto je výsledek 2:3 s Brnem jedním největších sázkařských překvapení kola, v boji o záchranu. V horních patrech tabulky to bylo taky zajímavé. Slavii pomohla penalta kombinující vyjádření „kontakt tam byl" i „letecký den," Plzeň předvedla „zázračné" zmrtvýchvstání s Boleslaví.

K zbláznění

Šéf asociace Miroslav Pelta, který se sám staví do role spásy českého fotbalu, protože „umí přinést peníze," to naživo neviděl. Maximálně tak v televizi brněnské vazební nemocnice, protože se odkrývá, jak ony peníze do fotbalu nosil. Fanoušci na většině stadionů jeho vzetí do vazby hlasitě oslavují.

Podtrženo, sečteno: český fotbal je někdy k zbláznění (a to „někdy" obvykle platí v květnu). Při pohledu zvenčí se to může zdát nelogické, jenže taková je místní pokřivená realita, která trvá tak dlouho, až si všichni zvykli. Každý rok se rozehřívá, rozdává výchozí pozice, a když přijde závěr sezony, vře naplno ve změti podivných výher, chyb, pomluv, spekulací...

O jablonecké fujavici a české fotbalové paranoie

Číst článek

Aspiranti na titul zahrávají sporné penalty i v tak velkých zápasech, jako je derby, Jablonec si vybere „zápas blbec" proti Příbrami atd. Letos je navíc vše krásně okořeněno pikantnostmi z vyšetřovacích spisů.

Posledním kolem to neskončí

Český fotbal čekají velmi zajímavé týdny. Není jasno o titulu, o pohárových zástupcích, ani o sestupujících. V sázce jsou krom příček a soutěží i obrovské peníze, třeba i za přímý postup do Ligy mistrů. Miliony a prestiž z ní by fotbalu určitě pomohly. Ale co způsob, jak se nejen o ni bojuje?

Slavnostní přídavek celého představení je na programu 2. června při volbě nového předsedy FAČR. Nápad obhajovat post z vazby je zřejmě i na české prostředí moc, první místopředseda Roman Berbr, který zřejmě disponuje hlasy pro zvolení, zas být zvolen nechce. To ale neznamená, že by neuplatnil svůj zásadní vliv.

„Stejně se nic nezmění," říkají si fanoušci na stadionech i po hospodách. Dál budou chodit, někde víc, někde míň nebo skoro vůbec, někde podle toho, jak se bude zrovna dařit. Vymění se dva týmy, možná pár jmen, začne se hrát novým systémem, ale změna specifického (zvláštního a zkřiveného) způsobu vedení českého fotbalu nezdá se být na obzoru.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme