Česká superbanka hned tak nebude

Hlasujte proti tomu nesmyslu, protože na něm něco smrdí, psali rozvášnění aktivističtí investoři z fondu Petrus Advisors akcionářům Monety před valnou hromadou. Na ní se rozhodovalo o spojení Monety s finanční částí skupiny PPF. Petrus Advisors, což je fond vedený Klausem Umekem, dlouholetým investičním bankéřem z Goldman Sachs, takto emotivně kritizoval podstatu spojení zmíněných firem, které má ve finále vytvořit třetí největší českou banku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PPF

PPF | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podstata spojení je tato: PPF odprodá Monetě svá finanční aktiva, což je Air Bank, český a slovenský Home Credit a Zonky. PPF získá nadpoloviční podíl v bance a skrze navýšení kapitálu finančního domu se za aktiva zaplatí. Hodnota celé transakce je 25 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká superbanka hned tak nebude

Petrus tvrdí, že PPF prodává Monetě své firmy příliš draho, naopak cena za akcie Monety, kterou PPF nabízí za výkup stávajících akcionářů, příliš nízká.

Klíčová valná hromada přinesla jen takové poloviční nevítězství, protože sice se budoucí spojení rámcově odsouhlasilo, ale akcionáři odmítli cenu a navýšení kapitálu. Hrát se tedy bude dál.

Chybí Kellnerova síla

Moneta je bývalá Agrobanka, jedna z původně českých bank, kterou kdysi po nepovedené privatizaci získala americká GE Money Bank a pak ji prodala na burze. Což trochu znepřehledňuje situaci, protože vlastnictví je rozdrobeno mezi mnoho hráčů, mnohdy zastupovaných třetími stranami.

Největším akcionářem Monety je skoro s 30 procenty PPF, druhým největším nejspíše zmíněný Petrus, který má mezi pěti a deseti procenty.

Petrus tvrdí, že hodnotu svých finančních aktiv PPF nadsazuje, Home Creditu a Zonky schází strategická vize a celá finanční část vydělává především na tom, že si půjčuje navzájem. Je to obchod desetiletí pro PPF – ale jenom pro PPF, poznamenává fond.

Nic ale není černobílé. Tábor PPF kritizuje aktivistický fond za to, že mu jde jen o zvýšení ceny. PPF nabízí akcionářům odkup za 80 korun za akcii, Petrus je tlačí k ceně 93 korun. A jde jim o dost, protože kdyby se to povedlo, mají několik miliard v kapse.

Akcionáři Monety schválili záměr spojení s bankovní částí PPF. Neodsouhlasili ale financování

Číst článek

Spojení Monety s PPF vymyslel majitel PPF Petr Kellner s šéfem Monety Tomášem Spurným. Mělo zhmotnit sen o velké „národní“ bance. Finanční dům vzniklý ze spojení by se svou vahou měl vklínit mezi roky dominující hráče Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku.

PPF s Monetou nyní musejí akcionářům předložit nové schéma, pokud chtějí svůj sen dotáhnout do konce. Zdroje zevnitř říkají, že na takovéhle transakce jim Kellnerova síla chybí. Takže pravděpodobně si PPF napříště připlatí.

Autorka je ekonomická novinářka.

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme