Orbán důvěřuje lidem z byznysu, s Babišem si ,vzájemně sednou'

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho český hostitel Andrej Babiš si (lidově řečeno) vzájemně sednou. Zvlášť patrné to bylo při Babišově návštěvě na konci srpna v Budapešti, kdy si šéf maďarského kabinetu po večeři s českým protějškem pochvaloval, že „důvěřuje lidem z byznysu, protože evropští politici pořád jen opakují to svoje politické bla bla“. Takže je rád, že může o problémech jednat s „netradičním politikem s neotřelými nápady“.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Otázka je, co tím konkrétně myslel. V každém případě to vypadá, a ukázalo se to tento týden už při návštěvě jihokorejského prezidenta v Praze, že Andrej Babiš (ANO) nastoluje vedle svého notoricky známého odmítání přijmout z EU byť i jen jednoho jediného migranta, ale zato ždímat z bruselského rozpočtu co nejvíc dotací, novou, či přesněji staronovou agendu. A ta se týká zbrojního průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Neotřelé nápady netradičních politiků

O něm mluvil ve středu na schůzce s jihokorejským prezidentem. A pak v televizi prohlásil, že podle jeho hosta měly české zbraně svého času dobrou reputaci i v Jižní Koreji. Takže by stálo za to zaměřit se v České republice na tohle odvětví ještě intenzivněji.

Český průmysl bez ukrajinských dělníků

O zbrojním průmyslu bude Andrej Babiš každopádně jednat i ve čtvrtek s Viktorem Orbánem. Takže možná souvisí skutečnost, že maďarského premiéra doprovází z Budapešti také ministr obrany, nejen s otázkami bezpečnosti střední Evropy vzhledem k současnému rusko-ukrajinskému sporu. 

Faktem je, že exporty českých zbrojovek do světa v posledních letech rok od roku strmě rostly. Ovšem za cenu, že podle Amnesty International končily často i v zemích, porušujících lidská práva.

Na strop narazily zdejší zbrojovky až letos, a to ze stejných důvodů, jako veškerá ostatní průmyslová odvětví: zakázky se jen hrnou, ale nejsou lidi, takže nelze ani zvyšovat výrobní kapacity. 

Jeden „neotřelý nápad“ ale v této souvislosti Andrej Babiš přece jen měl, když před nedávnem na okraj debat o obrovských nákladech na řešení ilegální migrace v místech, odkud lidé prchají kvůli nesnesitelným životním podmínkám, suše podotkl, že kdyby se celosvětově přestalo zbrojit, byly by na to peníze hned.

Jako „člověk z byznysu“ ale samozřejmě ví, že je to iluze. Asi tak stejná jako pacifistické rčení „představ si, že je válka, a nikdo do ní nejde“.

Orbán: Byl jsem černou ovcí. Považovali mě za ni taky, odvětil Trump a pozval ho do USA

Číst článek

Napětí v Kerčském průlivu

Jenže pomalu ale jistě přestává legrace: kombinace vzrůstajících ambicí českého zbrojního průmyslu, čichu byznysmenů na skvělé kšefty, a hrozící rusko-ukrajinské války za humny, zavání semtexem.

Možná ale, že se tahle explozivní spirála zneškodní sama od sebe: napětí kvůli Kerčskému průlivu bude eskalovat, Ukrajina nařídí všeobecnou mobilizaci, a český průmysl, včetně zbrojního, zajde bez ukrajinských dělníků na personální úbytě.

To nemá být žádná cynická švejkovina. Jen takový „neotřelý nápad“.

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme