Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě nedokáže zrušit ani Miloš Zeman
Tak dlouho vyzývali někteří politici prezidenta republiky, aby zrušil bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad, až je vyslyšel. Výsledkem jsou bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad. Popisovaná situace nepochází z představení divadla Járy Cimrmana, ale z běžného života.
Názorně ukazuje, že o tom, zda návštěvníci Hradu procházejí zmiňovanou kontrolou, nerozhoduje především hlava státu, ale policie. Ta by bez ohledu na přání prezidenta republiky měla vyhodnotit bezpečnostní situaci a na jejím základě by měla přijmout konkrétní opatření.
Petr Hartman: Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě nedokáže zrušit ani Miloš Zeman
Byť bezpečnostní složky žádnou reálnou hrozbu v tuto chvíli nezaznamenaly, jsou prý kontroly prevencí. Hrad je podle nich místem, kde se shlukuje velké množství lidí a mohl by se tudíž stát terčem teroristického útoku.
Podle stejné logiky by pak mohl být uzavřen a pomocí bezpečnostních rámů kontrolován například prostor před Staroměstskou radnicí v Praze. Tam se každou hodinu rovněž shromáždí velký dav turistů, aby zhlédl defilé apoštolů na Pražském orloji.
Lze na to namítnout, že Pražský hrad není běžnou turistickou památkou, protože je zároveň sídlem prezidenta republiky. Takže přístup k zajištění bezpečnosti tohoto areálu musí být poněkud odlišný. Ostatně podobně argumentovali ještě před několika měsíci lidé z okolí Miloše Zemana, když zdůvodňovali bezpečnostní bariéry.
Signál lidem kolem hlavy státu?
Je skutečně na vyhodnocení příslušných expertů, jak ochranu zajistí. Při pohledu do polistopadové historie k tomu většinou docházelo takovým způsobem, aby se konkrétní opatření příliš nedotkla normálního provozu.
Zkrátka, aby běžní návštěvníci Hradu nemuseli procházet bezpečnostními rámy pod dohledem policie. Ty nebyly potřeba ani v momentu, kdy civilizovaný svět zachvátil strach z teroristických útoků v souvislosti s událostmi ze září 2001 v USA.
Přísné bezpečnostní kontroly na Pražském hradě začaly až v roce 2016. Tedy pár měsíců po tom, kdy na Hradčanech místo prezidentské zástavy zavlály červené trenýrky. Jejich instalace názorně ukázala, že proniknout ke stožáru nebyl obtížný úkol.
Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě? ‚Zbytečné, a dokonce kontraproduktivní,‘ tvrdí analytik
Číst článek
Následné zavedení bezpečnostních opatření bylo veřejností a částí politické scény kritizováno. Jak ukazují nejnovější dohady kolem zachování kontrol, měly výtky směřovat spíše jiným směrem než na prezidenta republiky. Byť mu nebylo přísné omezení vstupu proti srsti. Naopak ho opakovaně hájil.
V době, kdy se prezidentská mise Miloše Zemana chýlí ke konci, svůj postoj změnil. Kdyby stejný názor zastávala hlavu státu od počátku, tak by se bezpečnostní kontroly zaváděly policistům obtížněji a možná by na ně ani nedošlo. V době jejich zrodu byl totiž vliv prezidenta výrazně silnější než nyní.
Zkrátka Miloš Zeman může vyzývat ke zrušení kontrol, jak chce, a stejně jako jeho dřívější kritici dosáhne v tuto chvíli téhož – jejich zachování. Otázkou zůstává, zda je to skutečně z preventivních důvodů, nebo zda jde o signál vyslaný bezpečnostními složkami lidem kolem hlavy státu?
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Konzervativci hledají spasitele. Nebo spasitelku
Jan Fingerland
Změny v ukrajinské vládě. Spíše přesuny, než politické pády
Libor Dvořák
Richard Sulík, který položil dvě vlády, odešel ze slovenské politiky
Kamila Pešeková
Nepřibližujte se k manželovi zezadu
Alexandr Mitrofanov