Předvolební periodická tabulka prvků

Také máte pocit, že aktuální volební kampaň kromě vymezování se vůči předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi nemá mnoho dalších velkých témat?

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Máslo (ilustrační foto) | Foto: Aline Ponce | Zdroj: Pixabay

Kde v minulosti proti sobě stály propracované ekonomické, sociální a zahraničněpolitické programy lídrů levice a pravice, tam dnes jen létají více či méně promyšlená hesla, která se sice pěkně tisknou na billboardy, ale mnoho expertízy za nimi není.

Abychom si tedy tematicky mimořádně rozháranou kampaň trochu sesumírovali, udělejme si takovou pracovní Mendělejevovu tabulku prvků, které nyní v politické debatě poletují. Snad nám to pomůže se trochu zorientovat.

Předvolebně reaktivní lithium

Začněme lithiem. Nejlehčí z alkalických kovů je mimořádně reaktivní v horké fázi předvolební kampaně. Takže oba dva hlavní soupeři voleb – ANO a ČSSD – neodolaly a snaží se touto stříbřitou substancí umlátit svého konkurenta.

Andrej Babiš (ANO) nařkl ministra sociální demokracie Jiřího Havlíčka, že způsobil krádež za bílého dne, když podepsal memorandum o budoucí těžbě suroviny pod Cínovcem. ČSSD opáčila, že pokud je to krádež, tak se na ni podílí i ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.

Vedle lithia je patrná i čím dál akutnější absence kyslíku v ústředí politických stran a naopak čím dál mocnější dštění síry na konkurenty. Najdeme ale v předvolební periodické tabulce i zcela nové prvky.

Nové prvky máslo, rum a imigrant

Mezi mimořádně vzácné prvky se zařadilo Máslo, chemická značka Ma, které čeští politici chtějí chránit snad ještě více než lithium. Rapidní nárůst cen základní potraviny dokonce donutil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby si zavzpomínal na dobu minulou, kdy ještě fungovalo centrální plánování a kontrola cen, a vyzval ministerstvo financí, aby si na mlékárny došláplo. Sám sice ví, že to bude k ničemu, ale prý to bude mít význam psychologický.

Rum z karibského ostrova Barbados. (Ilustrační snímek) | Foto: Malte Wingen | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Velký problém vyvstal také s prvkem Tu, tedy tuzemákem. Nejen že se relativně nedávno musel přejmenovávat ze staré značky Ru, tedy rum. Nyní dokonce hrozí, že tento v našich končinách velmi populární prvek z tabulky zcela vypadne. A prý za to může konkurenční prvek EU, tedy Evropská unie.

Stejně tak problematické je to s prvkem Im, tedy imigrant. Jde o ten nejvzácnější prvek, který v tabulce vůbec najdeme. Vyskytuje sice v Česku v čisté podobě, ale jen ve dvanácti kusech. Oproti tomu počty těch, kteří přemýšlí, jak se tohoto vzácného prvku v Česku nadobro zbavit, jdou do statisíců.

A pak je tu prvek Ba, tedy Babiš. Ten dělá chemikům mimořádně těžkou hlavu. Vědci donedávna mysleli, že jde o celkem nezajímavý plyn, který je jen neodolatelně přitahován všemi možnými vzácnými kovy v tabulce. V posledních čtyřech letech však vědci došli k závěru, že reaguje úplně se vším! Dokonce i prvky, které mu jsou ve zjevném protikladu, nedokáží už bez něj vůbec nic vytvořit.

Zmizení prvku Re

Ale to pořád není ještě tak největší záhada předvolební periodické tabulky. Základem tabulky vždy býval prvek Re, tedy reforma. Byl naprosto nepostradatelný k tomu, aby ostatní prvky mohly vytvářet nejrůznější potřebné sloučeniny. Prakticky nic se bez tohoto základního prvku neobešlo.

Z lithia může stát získat až 33 miliard. Musely by se u nás ale vyrábět i baterie

Číst článek

Občas sice při práci s ním mohlo dojít k výbuchu, když se reformy neopatrně a diletantsky připravovaly a zaváděly. Přesto každý věděl, že bez nich se nic prospěšného v této republice neuděje.

Nyní to však vypadá, že se tento prvek z tabulky vytratil. A místo něj funkci katalyzátoru veškerého předvolebního dění přebírá prvek Babiš.

Autor je hlavní analytik týdeníku Ekonom.

David Klimeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme