Nad prezidentovými muži se smráká

Prezidentský majestát je minulostí, ostych před mluvením „na plnou pusu“ možná ještě trochu doznívá, ale je to jen otázka času. V téhle chvíli ne moc dlouhého.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na konci června 2022 předal prezident Miloš Zeman podnět na prověření možného trestného činu sabotáže ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS)

Zeman s Blažkem „pardóny“ pro podřízené vyjednával ještě dříve, než přišel na řadu premiér | Zdroj: Pražský hrad

A „hradní partu“, jak se říkalo osazenstvu kanceláře bývalé hlavy státu, nebudou média a jak vidno ani politikové v nejmenším šanovat. A své zákonitě schytá i exprezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Nad prezidentovými muži se smráká

Et tu mi fili, Blažku?

Jak naznačovala historka, že při rozlučkové lánské večeři v pondělí před středečním odchodem z funkce Zeman znovu – poprvé se to mělo stát už loni v létě – vytáhl ještě na Fialu možnost premiérského spolupodpisu na abolicích pro kancléře Mynáře a exšéfa lánské obory Baláka.

Přičemž z týmu předsedy vlády informaci Deníku N o přání stále ještě nejvyššího ústavního činitele nikdo nepopřel. Takže byla nepřímo potvrzena. Ostatně nejspíš odněkud z těchto kruhů také pocházela. Čímž byla jaksi prolomena dosavadní nepsaná gentlemanská dohoda oběma pány; jakoby prezidentova opakovaná žádost premiéra lidově řečeno dožrala.

Zeman je pragmatický populista. Černé duše a prostředky mu zařídil Nejedlý, říká novinář Kmenta

Číst článek

A jakmile je Zeman z dohledu a sedá na něj prach, už to začíná. Neboť jak jinak interpretovat doznání ministra spravedlnosti Blažka v pondělním rozhovoru pro Seznam zprávy, že s ním Zeman „pardóny“ pro podřízené vyjednával ještě dřív, než přišel na řadu premiér, potažmo celá vláda. Která o abolici dvakrát rozhodovala a žádosti nevyhověla.

Jak známo, pravomocně odsouzený Balák vloni milost dostal, zastavit však jeho další a kancléřovy zatím zdaleka nerozhodné kauzy prezident sám nemohl, musely by předtím padnout verdikty.

Zvědavý poslanec 

Možná proto se začátkem roku vyptával Blažka poslanec SPD Foldyna, jestli se Mynářovy případy – skartace tajných materiálů na Hradě, úniky informací BIS odtamtud nebo dotační aféra v Osvětimanech – nějak uměle nezdržují.

A třeba podotknout – doposud Blažek, který měl zřejmě důležitou roli prostředníka mezi premiérem a prezidentem při ustavování kabinetu po volbách na podzim 2021, kdy byl Zeman otřesený těžkým onemocněním, a i pak Blažek udržoval s Lány stabilní kontakt, zatím vždy žádosti o abolice popíral.

Hrad zaplatil za Zemanovu lékařskou péči během jeho mandátu 2,8 milionu. Nyní ji bude využívat omezeně

Číst článek

Ale jak se zdá, už k tomu nemá důvod. A příklady táhnou, že ano. Tak ještě uvidíme. Může to být za nějakou chvíli slušný tanec pavouků vylezlých z nejrůznějších koutů.

Momentálně se stačí poznovu kochat prezidentovým argumentem pro odpuštění hradním hříšníkům: kdyby Mynář s Balákem nepracovali pro něho, trestní řízení proti nim by prý nikdy nebyla zahájená! No, možná ano, možná ne, čilí pánové jsou to až-až.

Ale jde především o to, že jim exprezident dal ke všem jejich pofidérním aktivitám doslova bianco šek. A když se do věci logicky obouvají vyšetřovatelé, stěžuje si na vyřizování účtů. Ať už byl Zeman jakýkoli, zatím obvykle nefňukal. Ale co není, může být. Jak už řečeno, příklady táhnou. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme