Prezident hauzíruje s reputací Česka. A je špatný obchodník
Současná cesta prezidenta Zemana do Asie začala ve Vietnamu a končí v Kazachstánu, kde se tento víkend otevírají brány EXPA 2017. A je to tak trochu kouzlo nechtěného, že se tato speciální světová výstava, věnovaná tentokrát zelené „energii budoucnosti“, koná právě tam.
V zemi, která zbohatla díky naftě, typickému energetickému zdroji minulosti. Nikoli náhodou překřtili obyvatelé hlavního města Kazachstánu Astany dominantu světové výstavy, obří skleněnou kouli s osmdesátimetrovým průměrem, na „poslední kapku ropy".
A kouzlo nechtěného zrovna tak je, že český pavilon tam otevírá prezident Miloš Zeman, skalní stoupenec jaderné energetiky, která nejpozději po katastrofě v japonské atomové elektrárně Fukušima vyšla ve světě definitivně z módy, jakkoli si to většina českých politiků i zdejší veřejnosti odmítá připustit.
Dlužno podotknout, že alespoň prezentace České republiky na EXPU 2017 je docela v trendu. K vidění je tam například sportovní letadlo s elektromotorem, model elektrárny na komunální odpad, převodovka do větrných elektráren, anebo elektrobus využívající nanotechnologii. To vše v kulisách města uprostřed kazašských stepí, které vypadá jako počítačová vizualizace mixu monumentálních stylů s odfláknutými detaily.
Ukápne i kšeftík
Prezident Zeman se tam nicméně musí cítit jako doma, soudě alespoň podle jeho minulé návštěvy této středoasijské země před necelými třemi lety, kdy se s tamním prezidentem Nazarbajevem shodnul, pokud šlo o zahraniční politiku, podle svých vlastních slov „na sto procent".
Což stojí vskutku za povšimnutí, když si uvědomíme, že se o Kazachstánu na Západě mluví jako o „postmoderní diktatuře" a že se setkání obou prezidentů tehdy konalo v době vrcholící krize na východě Ukrajiny a čerstvě vyhlášených sankcí Západu proti Rusku.
Pokud jde o vnitřní poměry, označil Miloš Zeman Kazachstán, stát, jehož režim neváhá použít proti svým oponentům ani mučení, za „zemi hospodářského zázraku". A Nazarbajevovi pak dohazoval kromě pivovarů a Tatrovky i Kellnerův Home Credit.
Za tohle až okázale pozitivní hodnocení kazašského režimu z úst svého českého protějšku, a tudíž i vrcholného představitele jedné z členských zemí EU, odměnil Nazarbajev Miloše Zemana tenkrát narážkou vskutku odvážnou: tak jako usiloval český král Jiří z Poděbrad o unii evropských panovníků, počítá prý Kazachstán s tím, že, „Česká republika bude dnes hovořit o součinnosti Evropy a Asie".
Jinými slovy, bude-li ČR Nazarbajevův režim v Evropě propagovat, ukápne českým firmám eventuálně i nějaký ten kšeftík. Obdobný „deal" nabízel Miloš Zeman i ve Vietnamu a předtím v Číně. Bohužel, tohle všechno není jen jeho věc: hauzíruje s reputací téhle země. A je špatný obchodník.
Piráti koušou. Starostové a nezávislí jsou naštvaní. Bitcoinová kauza nahrála Babišovi
Martin Fendrych
Na modly se v Rusku nesahá. Ani na Navalného
Alexandr Mitrofanov
Bitcoinová kauza začíná dávat smysl
David Klimeš
Trump chce nahradit akademiky praktickými patrioty
Tereza Zavadilová