Prezident hauzíruje s reputací Česka. A je špatný obchodník

Současná cesta prezidenta Zemana do Asie začala ve Vietnamu a končí v Kazachstánu, kde se tento víkend otevírají brány EXPA 2017. A je to tak trochu kouzlo nechtěného, že se tato speciální světová výstava, věnovaná tentokrát zelené „energii budoucnosti“, koná právě tam.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a jeho vietnamský protějšek Tran Dai Quang. | Foto: Hoang Dinh Nam | Zdroj: Reuters

V zemi, která zbohatla díky naftě, typickému energetickému zdroji minulosti. Nikoli náhodou překřtili obyvatelé hlavního města Kazachstánu Astany dominantu světové výstavy, obří skleněnou kouli s osmdesátimetrovým průměrem, na „poslední kapku ropy".

Na nějaké velké chození po ulicích ale není Astana ani stavěná. Moderní město, které vyrostlo ve stepi před dvaceti lety, bylo naplánováno velmi velkoryse. | Foto: Jaromír Marek

A kouzlo nechtěného zrovna tak je, že český pavilon tam otevírá prezident Miloš Zeman, skalní stoupenec jaderné energetiky, která nejpozději po katastrofě v japonské atomové elektrárně Fukušima vyšla ve světě definitivně z módy, jakkoli si to většina českých politiků i zdejší veřejnosti odmítá připustit.

Dlužno podotknout, že alespoň prezentace České republiky na EXPU 2017 je docela v trendu. K vidění je tam například sportovní letadlo s elektromotorem, model elektrárny na komunální odpad, převodovka do větrných elektráren, anebo elektrobus využívající nanotechnologii. To vše v kulisách města uprostřed kazašských stepí, které vypadá jako počítačová vizualizace mixu monumentálních stylů s odfláknutými detaily.

Ukápne i kšeftík

Prezident Zeman se tam nicméně musí cítit jako doma, soudě alespoň podle jeho minulé návštěvy této středoasijské země před necelými třemi lety, kdy se s tamním prezidentem Nazarbajevem shodnul, pokud šlo o zahraniční politiku, podle svých vlastních slov „na sto procent".

Což stojí vskutku za povšimnutí, když si uvědomíme, že se o Kazachstánu na Západě mluví jako o „postmoderní diktatuře" a že se setkání obou prezidentů tehdy konalo v době vrcholící krize na východě Ukrajiny a čerstvě vyhlášených sankcí Západu proti Rusku.

Pokud jde o vnitřní poměry, označil Miloš Zeman Kazachstán, stát, jehož režim neváhá použít proti svým oponentům ani mučení, za „zemi hospodářského zázraku". A Nazarbajevovi pak dohazoval kromě pivovarů a Tatrovky i Kellnerův Home Credit.

Za tohle až okázale pozitivní hodnocení kazašského režimu z úst svého českého protějšku, a tudíž i vrcholného představitele jedné z členských zemí EU, odměnil Nazarbajev Miloše Zemana tenkrát narážkou vskutku odvážnou: tak jako usiloval český král Jiří z Poděbrad o unii evropských panovníků, počítá prý Kazachstán s tím, že, „Česká republika bude dnes hovořit o součinnosti Evropy a Asie".

Jinými slovy, bude-li ČR Nazarbajevův režim v Evropě propagovat, ukápne českým firmám eventuálně i nějaký ten kšeftík. Obdobný „deal" nabízel Miloš Zeman i ve Vietnamu a předtím v Číně. Bohužel, tohle všechno není jen jeho věc: hauzíruje s reputací téhle země. A je špatný obchodník.

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme