Prezident krasobruslí. Premiér říká, že se přitom rozpadá

Ve čtvrtečním vstupu na televizi Barrandov pověděl prezident Miloš Zeman, jak mají působit politici. Podle něj „mají zapalovat, politici mají oslňovat v tom dobrém slova smyslu jako oslňuje ten krasobruslař“.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se otočil zády k premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi během jeho projevu na Hradě | Foto: Jiří Ovčáček

Následovala část záporná, která se vztahovala k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi: „A když tam máte šedivou bytost, která má charisma láhve od okurek, a která tedy nikoho neoslňuje, tak se nedivte, že v tom krasobruslení máte velmi nízkou známku."

Zeman pak předvedl vlastní krasobruslařskou sestavu. Šlo o nedávnou krizi, která se z vládní málem stala ústavní kvůli němu (to však nezmínil), a o Sobotku s Andrejem Babišem.

Vzešla z toho pasáž: „Když jsi byl čtyři roky můj partner, tak to s tebou vydržím ještě další čtyři měsíce a pak si počkám, jak to dopadne. Zatímco, když tě z bytu vyhazuji čtyři měsíce před volbami, tak se chováš jako svi*ě."

Kvůli gramatickým zvláštnostem poslední věty by bylo možné pracovat s hypotézou, že Zeman popisuje vlastní chování vůči Sobotkovi během nepovedeného divadelního představení s názvem Falešná demise. Ale věda nás nabádá k tomu, abychom pracovali s reálnými fakty, nikoli s představami, byť vzniklými z nejhumánnějších pohnutek.

Na faktickém základu stojí reakce politiků, kteří, na rozdíl od teoretiků, jichž je dost i mezi voliči, Zemana pozorují bezprostředně a v časové souslednosti. „Já se obávám, že na straně pana prezidenta dochází k určitému rozpadu osobnosti, a obávám se, že to bude pouze čím dál tím horší," reagoval Bohuslav Sobotka.

Premiér je v této věci dobře informovaný pozorovatel. Za prvé Zemana zná dlouhá léta, za druhé přinejmenším od chvíle, kdy stanul v čele vlády, s ním pravidelně jedná mezi čtyřma očima, za třetí může pozorovat zmíněný proces na příkladu Zemanových útoků na něho samotného. Pro ušetření času a místa připomeňme jen ten nejvýraznější, který o stabilizované osobnosti skutečně nevypovídá.

Babiš sní o zemi, kde se mu lehce vládne

Číst článek

V lednu 2016 odpověděl Zeman v Tišnově na dotaz, jak se zbavit premiéra Sobotky, takto: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov."

K Zemanovým novým piruetám se vyjádřila bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS slovy, že připomíná „nejtemnější postavy našich moderních dějin, které v komunistické éře prezidentský úřad zastávaly. Jestliže si neuvědomuje dopad svých slov a činů, svědčí to o mentální nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad".

Ministr Daniel Herman z KDU-ČSL napsal: „Kdyby mě Miloš Zeman chválil, ptal bych se, kde jsem udělal chybu. Stydím se, že na Pražském hradě sedí člověk, který nectí heslo své standarty."

A europoslanec Pavel Telička z ANO uzavřel: „Reakci Bohuslava Sobotky na Zemanovo vyjádření na jeho adresu podepisuji. Nejde ale jen o rozklad osobnosti, ale i buněk."

Za několik měsíců se vyjádří voliči.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme