Kdo z Putinových bojarů se první postaví

Michail Chodorkovskij napsal pro magazín Economist komentář, v němž se raduje nad vzpourou Prigožina. Putinův režim podle něj dozajista padne, jen otázkou je kdy. Možná to není jen přání otcem myšlenky. Současný disident Chodorkovskij jako někdejší oligarcha a přítel Kremlu by mentalitu lidí kolem ruského vůdce mohl znát.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Chodorkovskij se posléze stal kritikem režimu a disidentem | Foto: Filip Jandourek

Oligarchie obklopující vladaře patří k Rusku odnepaměti, respektive od raného středověku. Mocní feudálové z takzvané bojarské dumy měli po velkoknížeti největší moc v zemi. Když se komunismus hroutil, tato mocenská struktura se vrátila v plné parádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Kdo z Putinových bojarů se první postaví

Své oligarchy stvořil dokonce už během perestrojky Gorbačov – třeba Borise Berezovského, který se podobně jako Chodorkovskij stal posléze kritikem režimu a disidentem. 

Putinova oligarchie je zčásti dědictvím po Jelcinovi. Privatizace bohatých sovětských podniků, plynových, ropných, energetických a nerostných firem, do rukou spřátelených čebolů stvořila velmi mocnou vrstvu lidí. S někdejším ropným gigantem Jukos, který mířil do světa, do ní patřil i zmíněný Chodorkovskij. Když Jelcina vystřídal Putin, Chodorkovskij se stal symbolem oligarchie, která si v divokých devadesátkách osobovala příliš velká privilegia.

Nový prezident Putin ho obrazně popravil a upevnil si svou moc. Zbylí oligarchové, kteří se během dekády propracovali mezi nejbohatší lidi světa, pochopili, kdo je tady pánem. Chodorkovskij si odseděl deset let a přišel téměř o vše. Ostatní políbili prsten.

Moc a vliv oligarchů

Prigožin není jen někdejší prodavač párků a kriminálník. Miliardář, vlastnící gastroimpérium, ke kterému mu pomohl vztah s Putinem, je především šéfem soukromé rozvědky Glavset, která trolí ve prospěch vlády a domácího kapitálu v Rusku i v zahraničí. Založil ji po anexi Krymu. 

Ruská ekonomika se potápí, jiná cesta není, poukazuje opoziční politik žijící v exilu

Číst článek

Ostatní Putinovi oligarchové mají podobný profil – s výjimkou moderních ruských podnikatelů, kteří dokázali zbohatnout v podnikání mimo bohatství států a kteří většinou po invazi zůstali v zahraničí. V historii oligarchů je většinou KGB, Komsomol, strana a přátelství s Putinem.

Třeba bratři Rotenbergovi, majitelé největší stavební firmy v Rusku opravující plynovody, jsou bývalí trenéři juda ruského prezidenta. Putinův blízký přítel Leonid Michalson je majitel firmy Novatek, druhého největšího plynovodu po Gazpromu.

Mezi nejvlivnější miliardáře patří Vagit Alekperov z gigantu Lukoil. Telekomunikačního operátora MegFon a železárny Metalloinvest vlastní Ališer Usmanov, jeden z Putinových nejvěrnějších. Aktuálně nejbohatším Rusem je hnojivářský magnát Andrej Mělničenko, druhým Vladimír Potanin vlastnící monopol na palladium a nikl.

Nejbohatší Rusové od začátku invaze zchudli. Podle médií se jmění 23 z nich ztenčilo o pětinu

Číst článek

Mezi skupinu oligarchů, loajálních Putinovi, patří původně Jelcinovi lidé kolem finančního uskupení Alfa Group – Petr Aven či Michail Fridman. Ten jakožto podnikatel židovsko-ukrajinského původu byl jediný z Putinových mocných, kdo na začátku invaze promluvil proti ní – pak ale rychle zmlkl. 

Moc a vliv oligarchů, kteří privatizovali obří státní podniky, stojí a padá s vládnoucí garniturou. V Rusku umí rychle privatizovat i zestátňovat. Miliardáři se navíc museli usadit doma či ve státech, které se s Ruskem baví – což jsou většinou země třetího světa. Na Západě se kvůli sankcím k majetku ani penězům nedostanou. Nic jiného než loajalita jim nezbývá.

Na druhou stranu také bojaři umějí svému chlebodárci přerůst přes hlavu, jak naposled okusil Jelcin. V historii platilo, že silní bojaři ovládají slabého velkoknížete – a opačně. Prigožin vypustil balonek, ať už jeho smysl byl jakýkoli. Zda Putin vydrží, záleží na tom, zda se další oligarcha osmělí. Tentokrát už doopravdy.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme