Principy s omezenou trvanlivostí a zmuchlané sako. Babišova garda se chová jako tradiční strany

Hnutí ANO předvádí hru hodnou „zkorumpovaných tradičních stran“. V jakém postavení půjde do voleb Andrej Babiš?

Glosa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš oznámil, že si se svou partnerkou Monikou Babišovou řeknou v červenci "ano"

Andrej Babiš oznámil, že si se svou partnerkou Monikou Babišovou řeknou v červenci "ano" | Foto: Fotobanka Profimedia

Když na jaře obvinili podnikatele a člena ANO Davida Rusňáka z účasti na obchodování s informacemi z policejních spisů, takřka okamžitě musel vystoupit z hnutí ANO. A nejen to. O místo na kandidátce ANO přišla i jeho manželka, která sice obviněna nebyla, ale „dehonestující tvrzení“ dopadla i na ni.

Novomanželka Monika Babišová si obvinění s vysokou pravděpodobností vyslechne z účasti na dotačním podvodu v Čapím hnízdě. Lze to dovodit z dikce žádosti, kterou vyšetřovatelé poslali do sněmovny, a také z překlepu, jehož se v ní dopustili – u jejího jména na dvou místech nechali zkratku 'obv.'. (více o samotné kauze čtěte ZDE).

Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by Andrej Babiš, její manžel a hlavní podezřelý, nějak blížící se obvinění reflektoval. Ještě na na jaře hlásal, že imunita má platit jen pro výroky na parlamentní půdě. Když jde o něj, náhle neví, jestli bude chtít být vydán. Prý záleží na obsahu policejní žádosti.

Bez data spotřeby

Letos na jaře také zmizel z etického kodexu hnutí odstavec, který stíhaným neumožňoval kandidovat. Údajně to byla reakce na sporné obvinění libereckého činovníka, ale z úpravy těží celá partaj, aktuálně se nejvíc hodí právě zakladateli a majiteli ochranné známky ANO.

Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie

Číst článek

Je to jako by Babiš servíroval principy s omezenou dobou trvanlivosti. Jen zapomněl data spotřeby zveřejnit. Jeho zákazníkům a spolupracovníkům, zdá se, zatím chutná. Vlastní straníci se kolem něj semkli jako pretoriánská garda a vypadá to, že jej budou bránit do roztrhání. Či do úplné ztráty soudnosti a důstojnosti.

Až doposud hlasovali pro vydání všech zákonodárců, kteří měli opletačky s paragrafy, teď najednou začínají taktizovat. Až dosud politici šermovali floskulí Padni komu padni, teď najednou z jejich úst zaznívá: "Hlasujme o Babišovi až po volbách. Vydávat jej nyní je zbytečné. Nová sněmovna bude muset proceduru stejně opakovat. A hlavně, policie jej nestihne ani obvinit."

Jak k takovému tvrzení dospěli, nevíme. Jistě víme jen jedno: když o Babišovi nebudou hlasovat před volbami, půjde do nich bez poskvrny.  Sice se zmuchlaným sakem, ale bez viditelných tržných ran. Ve volbách to neubere body a prezident nebude pověřovat stíhaného premiéra.

Podezřelý občan Andrej Babiš

Není to jediná výhoda, kterou pro Babiše chtějí vyšermovat. V mandátovém a imunitním výboru požádali, aby jim policie předložila kompletní spis. Je to dost neuvěřitelná představa.

Podezřelý občan Andrej Babiš by se dozvěděl, co na něj mají ještě před samotným obviněním. S takovou výhodu běžný smrtelník do trestního řízení nikdy nejde. Ani obstrukční velmistr David Rath se při vydávání nedozvěděl, co všechno na něj detektivové sesbírali – do sněmovny doručili pouze fragmenty odposlechnutých hovorů.

I někteří členové mandátového výboru ten požadavek vnímají jako obstrukci. Partě v trikotu ANO nelze upřít talent – rychle se učí. Vlastní pravidla, které vydávali za ideový fundament pro vstup do politiky, náhle doplňují výjimkami. Piruety, které už stačili na parlamentním kluzišti vykroužit, snesou srovnání s taktizováním, které v minulosti předváděly ty tolik nenáviděné tradiční strany.

I kdyby kauza Čapí hnízdo přinesla široké veřejnosti jen toto poznání, nebude to málo.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme