Proč jsou s prezidentovou prací spokojeni i jeho odpůrci

Prezident se v minulých dnech zabýval dvěma tématy, která mu dlouhodobě leží na srdci: jak vzdorovat extremismu ve společnosti a jak zlepšit postavení Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Andrej Kiska (vpravo) při oslavě 70. výročí SNP | Foto: Filip Jandourek

„Na sociálních sítích, na internetu je mnoho nenávisti, rasismu a xenofobie. Většinou nad tím mávneme rukou. Ale kde to skončí?" zeptala se v úterý hlava státu na svém facebookovém profilu a vyhlásila prezidentský hackathon, turnaj nápadů.

Vyzvala mladé tvořivé lidi, které štve, co se u nás děje, aby vymysleli, jak se nápaditě a pozitivně vyrovnat s rostoucím extremismem ve společnosti. Prezident očekává, že se mladí lidé připojí k jeho týmu a budou posílat aplikace, webové stránky, hry, videa i jiné nástroje, které pomohou čelit předsudkům a nenávisti. „Na to, aby se šířilo zlo, stačí málo. Stačí, aby dobří lidé nedělali nic. Nesmíme rezignovat," zakončil svoji výzvu. Nejlepší nápady vyhodnotí porota a hlava státu ocení v červnu.

Pokud jde o romskou problematiku, prezident se na sociálních sítích svěřil, že ho může „šlak trefit". Takový pocit zažívá vždy, když vidí projekty, které úspěšně řeší složitou romskou otázku, ale nedokážeme je opakovat, rozšířit. Hlava státu zná obce, kde mají všichni Romové zaměstnání, kde školky výborně pomáhají romským dětem...

Před nedávnem, kdy celý svět slavil Den Romů, navštívil prezident odbornou školu a učiliště, kde se učí a studují budoucí stavaři, obráběči kovů, švadleny a šičky - a jsou to téměř všechno mladí Romové. Přes 80 procent z nich si po škole najde ihned práci, a to přijímají i děti ze speciálních škol, které se velmi těžko zaměstnávají. Podle ředitelky by takové školy měly být po celé zemi, jinak nám vznikne další generace Romů bez práce.
„Požádal jsem vládu a parlament, aby si stanovily cíl, že do deseti let budou mít i děti ze sociálně znevýhodněných skupin srovnatelné studijní výsledky jako jejich vrstevníci.

Vzdělání je přesně ten začátek cesty, jak se dostat z bludného kruhu," píše prezident a dodává: „Je nutné stanovit si reálný měřitelný cíl, naplánovat konkrétní kroky a termíny, vyčlenit peníze a schopné lidi. Dá se to!"

Prezident, o němž je řeč, se jmenuje Andrej Kiska a 70 procent Slováků – včetně voličů politických stran Směr a SNS, které ho nemají zrovna v lásce – je dlouhodobě spokojeno s tím, jak vykonává svůj úřad.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme