Proč policejní úniky do podsvětí nevyšetřuje inspekce? Raději buduje pověst zakázkového krejčovství

Atak inspektorů na policisty týmu Tempus devastuje už tak pošramocenou reputaci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jednotka, která měla mít kredit Ligy spravedlivých, pracuje na pověsti zakázkového krejčovství: ušijeme na kohokoliv cokoliv.

Zápisník Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf GIBS Michal Murín (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Nerad si to přiznávám, ale stává se ze mě pamětník. Pamatuji totiž, jak mi před lety šéf Inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin vyprávěl, že největším problémem české policie jsou zkorumpovaní dopravní policisté. A že ti načapaní vykukové, kteří si z hlídkování udělali živnost, jsou jen vrcholem ledovce. Škoda, že se Tomin nikdy neponořil pod hladinu a nevylovil skrytou většinu.

Pamatuji i bojovně vyšpulenou bradu Ivana Langera, když sliboval, že vznikající Generální inspekce bezpečnostních sborů přestane být ministrovou prodlouženou rukou. A že vybudování útvaru na zelené louce zpřetrhá léty prověřené vazby mezi inspektory a policisty a umožní efektivní vyšetřování zločinců ve služebním poměru. Padni komu padni, přeci!

Pamatuji si i pár jmen detektivů, za nimiž u policie zůstaly zbabrané případy a kteří vzápětí nastartovali kariéru právě u gibonů (tím, že se povozili po zádech bývalých kolegů).

Nemůžu zapomenout ani na dusivou schůzku s prvním šéfem generální inspekce Ivanem Bílkem, který během třičtvrtěhodinového rozhovoru stačil v kanceláři vykouřit dva doutníky, čímž nás s kolegou úspěšně intoxikoval. Ptali jsme se mimo jiné, proč jeho lidé nevyšetřují policistu, který pomáhal stavařce Ivaně Salačové z kauzy Rath. Což dost přesvědčivě zachytily a doložily odposlechy. Ke kloudné odpovědi jsme se přes hustý dým nedobrali.

Nelze v této souvislosti nevzpomenout na to, že inspektory vždycky víc zaměstnávalo vyšetřování úniků do medií (zpravidla z písemných obvinění, s nimiž jsou v době provalu seznámeni jak stíhaní, tak jejich advokáti, a těžko tak může dojít k narušení vyšetřování). A to místo toho, aby pásli po policistech, kteří vynášejí informace do podsvětí. Obvykle v rané fázi, dlouho před samotným obviněním, kdy de facto znemožňují kauzu dotáhnout do zdárného konce.

Pamatuji proto i na případ Vidkun, v němž podezřívali vysoce postavené důstojníky z vynášení informací. Kupodivu to nevyšetřoval GIBS (právě kvůli takovým případům byl zřízen), ale policisté z protimafiánského útvaru.

Pamatuji si i na kauzu Bereta, kdy si došlápli na bývalého policistu Igora Gáborika, o jehož schopnosti nabourat se do živého spisu kolovaly v bezpečnostní komunitě úplné romány. Jen na GIBS jaksi nedoputovaly a vyšetřování Gáborikovy vynašečské sítě si vzala na starosti také protimafiánská jednotka. Rekonstrukci případu najdete TADY. 

Pamatuji si rovněž – to už není zas takový kumšt, protože se to odehrálo před pár týdny – údiv, který se mě zmocnil, když jsem si pročítal výslech šéfa generální inspekce Michala Murína, jehož se detektivové vyptávali na jeho kontakty právě s Gáborikem. Párkrát se totiž u něj zastavil doma. „Ptal se, jak se mám, jak mi roste tráva, kolik budu mít třešní," prohlásil do protokolu Murín a vyšetřujícím policistům stačil pohrozit, že nechá své lidi vypátrat, jak se o jeho výslechu dozvěděla televize. Více se o výslechu dozvíte ZDE. 

Ještě čerstvější datum má kauza z jihu Moravy, kdy vyšetřovatelé rozkryli celou síť policistů vynášejících informace ze spisů. Značka GIBS tentokrát nechybí – ale na straně stíhaných; obvinění si vyslechl i jeden inspektor. Vyšetřování ani tentokrát státní zástupci nesvěřili inspekci, ale detektivům, jejichž morální integritě a profesní zdatnosti zjevně věřili víc.

Inspekce na nás tlačila kvůli Mrázkovi, tvrdili detektivové. Bradáčová jejich námitky uznala

Číst článek

A pak tu máme případ, který mě k tomu vzpomínání vyprovokoval. Vrchní státní zástupci se ve čtvrtek zastali vyšetřovatelů z týmu Tempus, kteří rozkrývají vraždy z divokých devadesátých let. Inspektoři je v dubnu zadrželi a ani po třiceti hodinách jim nevysvětlili, z čeho jsou podezřelí. Policisté měli za to, že monstrakce měla za cíl jediné: získat informace ze spisu k vraždám Františka Mrázka a Antonína Běly - dvou někdejších zločineckých bossů, jejichž kontakty sahaly nejen do policejních struktur, ale i do politické sféry. Neznáme ještě detaily podivné razie, ale dodnes zadržené policisty inspekce neobvinila. Na dobře okovaný případ to tedy nevypadá. Jako by se devadesátky vrátily. Ne kvůli polozapomenutým mordům, ale kvůli praktikám, jimiž si dříve znesvářené policejní kliky vyřizovaly účty.

Někdy by zkrátka bylo lepší tolik nevzpomínat.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme