Proč prezident lže o zásahu na Úřadu vlády

Čtyři roky jsou dlouhý čas - v Česku je to celé jedno volební období. Takže všeobecná skepse, která doprovází čtvrté výročí zásahu policie na Úřadu vlády, je dobře pochopitelná. Když porovnáme očekávání, jaká policie se státními zástupci z Olomouce vyvolala a dosavadní výsledky, nemůžeme než lehce povytáhnout obočí: A to je zatím všechno?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ano, zatím je to všechno: ani jeden pravomocný rozsudek, nepočítáme-li verdikt Nejvyššího soudu, který prohlásil, že se na výměnu funkcí za poslanecký mandát vztahuje takzvaná "indemnita" - a nejspíš dobře udělal, protože v opačném případě by si musela policie a státní zastupitelství otevřít pobočku přímo ve sněmovně nebo taky na pražském magistrátu.

To všechno víme. Ovšem nic z toho nemůže být omluvou pro opakovaná tvrzení prezidenta Zemana, který se už několikrát veřejně přihlásil k oblíbené teorii, že v celém případě šlo vlastně jen o pár "nezdaněných kabelek" ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, dnes Nečasové.

Poprvé to prezident pronesl někdy před rokem, podruhé dokonce při svém výročním poselství a zatím naposledy ve čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov.

Zní to, přiznejme, efektně, zvlášť když si vzpomeneme na intenzitu a dramatický průběh akce z června 2013, která slabším povahám připomínala státní převrat - a vedle nich si představíme těch pár "kabelek".

Proč to dělá?

Sice to ve skutečnosti byly luxusní kabelky a šperky dohromady za 10 milionů korun a dodnes nevíme, co všechno za tyhle dárečky od politických a byznysových prominentů Jana Nagyová - Nečasová doručila jako "protislužby", ale jako veselá karikatura se to samozřejmě použít dá.

Jen je otázka, proč to právě prezident dělá.

Protože nepochybně velmi dobře ví, že důvodem pro zásah v červnu 2013 bylo něco jiného, mnohem vážnějšího. Takže ještě jednou pro hlavu státu: bylo to vcelku solidně podložené podezření, že si paní ředitelka Nagyová najala vojenskou rozvědku pro jisté soukromé účely - konkrétně pro sledování v tu dobu ještě právoplatné manželky předsedy české vlády. Což je málo platné skandál, který by odstřelil premiéra kdekoliv na světě, možná kromě Česka let 1998 - 2002, kdy byl premiérem Miloš Zeman, a na Úřad vlády docházely na konzultace přední osobnosti českého organizovaného zločinu, jako například nebožtík František Mrázek.

A o to také v prezidentově banalizaci jde. Nepochybně ví, že případ zneužití tajné služby ještě nebyl uzavřen. Právě teď jej znovu řeší pražský Městský soud, což si snad na Hradě mohli všimnout, kdyby chtěli.

Šloufa nahradilo duo Mynář - Nejedlý

Jenže patrně nechtěli. Během celé své politické dráhy proslul Miloš Zeman až těžko uvěřitelnou tolerancí ke svým nejbližším spolupracovníkům a jejich privatizaci kteréhokoliv úřadu, který Zeman zastával.

O přátele Zemanova šéfporadce z premiérských let Miroslava Šloufa se svého času živě zajímaly i americké úřady. Šloufa posléze pro prezidentskou éru odsunulo duo prvotřídních politických šíbrů Vratislav Mynář - Martin Nejedlý. Ten první už čtyři roky řídí prezidentskou kancelář bez bezpečnostní prověrky, což je asi světový unikát, ten druhý o prověrku ani nikdy nežádal, protože by ji nikdy nedostal, takže na Hradě není ani zaměstnán, jen tu má nejlepší kancelář a doprovází prezidenta například na jednání s ruským prezidentem Putinem.

Zemanův postkomunismus

Tenhle politický polosvět byl Miloši Zemanovi vždy velmi blízký a zřejmě opravdu upřímně nechápe, že tajné služby a vůbec státní úřady tu nejsou od toho, aby uspokojovaly soukromé potřeby a přání lidí, kteří se mohou zaštítit autoritou vysoké ústavní funkce. To je čistý český postkomunismus, který prezident - a jistě nejen on - každým dnem udržuje v chodu. Vyhovuje mu, protože nic jiného ani nezná a v ničem jiném neumí žít.

Ivo Ištvan a Robert Šlachta, hlavní postavy zásahu z června 2013, učinili jistě mnoho chyb, tu hlavní onou nezapomenutelnou tiskovou konferencí známou pod názvem "stovky milionů a tuny zlata". Prezident Zeman je ale už zjevně překonává a to zdaleka nejsme u konce.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme