'Prosadíme hájení a prosazování českých národních zájmů' a jiné bizarno

Absurdity z předvolebních stranických programů ke školství, digitalizaci, Evropské unii a řezaným květinám.

Komentář Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní památník na pražském Vítkově. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V posledních týdnech jsem kvůli interaktivnímu srovnání volebních programů přečetl programy devíti stran s nejvyšším volebním potenciálem.

Na první pohled mě zaujalo, jak často se v nich objevuje kořen 'národ'. Asi byste neuhodli, u koho nejčastěji.

Mimochodem, programy stran ve formátu CSV, 'rozsekané' do jednotlivých bodů a otagované podle témat, si můžete stáhnout z našeho webu.

Nově probuzené národní cítění se objevuje i na místech, kde byste je spíš nečekali. Třeba v sekci programu KDU-ČSL věnované školství: „Zavedeme předmět 'Praktická připravenost pro život' zahrnující brannou výchovu, sport, praktické vzdělávání, finanční gramotnost, zvyšování povědomí o národní kultuře. Současně s tím podpoříme rozvoj občanského vzdělávání a etické výchovy.“

Plány jednotlivých stran pro povolební školství jsou ostatně až nečekaně podobné. Jako by od sebe opisovaly: na středních školách je potřeba zaměřit se na praktické vzdělání a podpořit spolupráci s firmami; ve vysokém školství na přírodovědné a technické obory; inkluzi odmítáme. S lehkými odlišnostmi tohle tvrdí většina stran.

„Podporujeme rozvoj řemesel. V současnosti máme převis vysokoškolsky vzdělaných lidí humanitního směru a chybí nám konstruktéři, vývojoví pracovníci, řemeslníci, obsluha strojních zařízení a pracovníci v zemědělství,“ říká SPD Tomia Okamury nahlas jen to, co většina z devítky nejsilnějších stran naznačuje voličům potišeji.

Témat, kde se strany snadno shodnou, je víc. Například u digitální agendy všichni zdůrazňují systém 'jedněch dveří' pro kontakt občana i podnikatele s celou státní správou, dokonalejší Czech POINT, propojené registry a podobně.

Nejdál jdou tentokrát Piráti. „Bude to fungovat: Každá nová služba bude podrobena důkladnému testování a nespustí se, pokud ji nezvládne ministr osobně,“ hlásají.

Sympatické jsou rovněž sliby, že odteď už bude přijímaných zákonů méně, ale kvalitních. Parlamentní strany - včetně vládní ANO - totiž dosud jen tiše přihlížely, jak se kolem nich ženou balíky nesmyslných zákonů. To teď skončí.

Radikální inovaci do Poslanecké sněmovny přinese třeba TOP 09: „Nebudeme navrhovat ani schvalovat zákony odporující demokratickému právnímu státu.“

A kdyby ani to nestačilo, jsou tu Starostové a nezávislí inspirovaní americkým prezidentem: „Budeme důsledně trvat na principu 'za každý nový zákon, jedna zrušená veřejná agenda'.“

Jsou ovšem zbytečně opatrní, Realisté navrhují za každý přijatý zákon zrušit dva.

A naopak

Kvóty na běžence naprostá většina stran odmítá. Zároveň ale naprostá většina stran chce zůstat v Evropské unii (jedinou z devíti nejsilnějších stran, která členství plnočelně odmítá, je SPD Tomia Okamury.)

Členství v unii a zároveň nedodržování jejích pravidel pěkně ilustrují dva protichůdné programové body sociálních demokratů:

„Odmítli jsme a odmítáme takové modely, jejichž ústředním a trvalým principem jsou povinné přerozdělovací kvóty.“

„Chceme být v jádru Evropské unie.“

A další téma: každý, kdo bere sociální dávky, je podezřelý, říká většina stran. Je potřeba zpřísnit pravidla, zlepšit kontrolu a zmenšit počet těch, kdo dávky dostávají.

Shodnou se na tom křesťané z KDU-ČSL, sociálně liberální TOP 09, liberálně konzervativní ODS a STAN, populistické ANO i Okamurovo SPD.

„Zavedeme opatření proti zneužívání sociálních dávek a jejich důslednou kontrolu; sociální dávky podmíníme prací.“

„Zjednodušíme systém a zavedeme strop pro výši sociální podpory pro občany, kteří nežijí řádným životem. Podpora nesmí umožnit lenochům žít lépe než lidem, kteří pracují. Podporu zaslouží pouze ti, kteří vedou řádný život a řádně vychovávají děti.“

První bod je z programu ODS, druhý SPD. Podobné deklarace ovšem najdete v programech všech zmíněných stran.

S detaily – třeba, že sociální dávkou jsou i rodičovská, starobní důchod nebo příspěvek na péči o zdravotně postiženého – se strany moc nemažou. Co se stane s těmi, kdo pracovat nemůžou? Uvidíme.

Poslední silné společné téma je stavba strategické infrastruktury. Všech devět nejsilnějších stran bez výjimky podporuje ekonomicky divokou stavbu jaderných bloků. U plánování silnic, dálnic a železnic řada stran nenápadně naznačuje, že stavět se musí, není čas brát ohledy.

„Prosadíme zákon (o liniových stavbách), který umožní, aby povolování výstavby klíčové infrastruktury probíhalo v rámci jednoho úřadu a jednoho řízení a nebylo možné tento proces donekonečna napadat,“ říká ANO.

Křesťanští demokraté jsou ve vztahu člověka k životnímu prostředí diplomatičtější, ale říkají to samé.

„Životní prostředí se musí aktivně vytvářet, a ne pasivně chránit.“

„Principy ekologického rozvoje musí být normou ve všech ekonomických resortech české ekonomiky. Co je ekologické, musí být i ekonomické, a naopak.“

Proti proudu jdou nahlas jen Piráti, kteří podle svého programu nedopustí vyřazení veřejnosti z projednání velkých staveb.

Bizár na konec

Na závěr si můžete projít seznam programových bodů, které jsou buď bizarní – jako většina výroků KSČM o totalitě a spravedlnosti – nebo veselé. Občas překvapivé. Necháváme je bez komentáře. Některé body jsou zkrácené, snadno můžete ve vyhledávači najít plné znění.

Pokud v seznamu některou stranu nenajdete nebo je toho u ní méně, neznamená to, že je její program bez absurdit. Jen buď nejsou překvapivé, nebo vtipné.

ANO

 • Snížíme zdanění na 10 % u řezaných květin.
 • Zrušíme funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu [...]
 • Podpoříme myslivost jako spolkovou činnost, která udržuje a rozvíjí myslivecké zvyky a tradice.
 • [...] Prosadíme stejné podmínky pro všechny, neutrální daňový systém.

KDU-ČSL

 • [...] Zajistíme koordinaci adiktologické politiky z jednoho místa a poškození života u aktivních uživatelů drog.
 • Využijeme pozice České republiky jakožto jednoho z evropských lídrů v boji s dezinformačními kampaněmi [...]
 • Chceme zajistit energetickou bezpečnost, kdy se budou moci naši občané spolehnout, že v každém okamžiku budou mít dostatek dostupné energie.
 • Nově definujeme postavení médií veřejné služby jako nezávislé alternativy ke komerčním médiím a jako co nejvíce objektivní zdroj informací.

KSČM

 • Podporu zákona o ochraně českého jazyka prosazení kultivovanosti jazykového projevu a odmítnutí vulgarit v České televizi a Českém rozhlasu.
 • Zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů pro nadbytečnost.
 • Posílení boje proti fašismu, rasismu, náboženské a jiné nesnášenlivosti a diskriminaci.
 • Zajistíme funkční a akceschopné bezpečnostní sbory.
 • Revitalizaci vodních toků, tůní, mokřadů, niv vodních toků, které byly v minulosti nevhodně přeměněny v zemědělské pozemky.
 • Odmítnutí ekonomických sankcí vůči jiným zemím.
 • Zavedení auditu státní podpory neziskových organizací. Kontrolu účelnosti využití veřejných dotací a transparentnosti příspěvků ze zahraničí.
 • [...] Usilování nadále o zrušení paktu NATO a o obnovení úlohy OBSE, která více než 30 let úspěšně zajišťovala mír v Evropě.

ODS

 • Prosadíme hájení a prosazování českých národních zájmů.

SPD Tomia Okamury

 • Výrazně zvýšíme nejnižší důchody.

STAN

 • Státní rozpočet na následující rok už bude počítat s vyššími platy pro učitele. Pohybovat by se měly kolem 45 000,- měsíčně.
 • Nastavíme dlouhodobý plán financování a řešení neutěšeného stavu nádražních budov (jako příklad je ostudný stav nádraží v Brně).
 • Zajistíme nové zdroje podpory kultury, včetně využití výnosů z hazardu.
 • [...] zajištění financí na údržbu komunikací nižších třít (sic)

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme