'Prosadíme hájení a prosazování českých národních zájmů' a jiné bizarno

Absurdity z předvolebních stranických programů ke školství, digitalizaci, Evropské unii a řezaným květinám.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní památník na pražském Vítkově.

Národní památník na pražském Vítkově. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V posledních týdnech jsem kvůli interaktivnímu srovnání volebních programů přečetl programy devíti stran s nejvyšším volebním potenciálem.

Na první pohled mě zaujalo, jak často se v nich objevuje kořen 'národ'. Asi byste neuhodli, u koho nejčastěji.

Mimochodem, programy stran ve formátu CSV, 'rozsekané' do jednotlivých bodů a otagované podle témat, si můžete stáhnout z našeho webu.

Nově probuzené národní cítění se objevuje i na místech, kde byste je spíš nečekali. Třeba v sekci programu KDU-ČSL věnované školství: „Zavedeme předmět 'Praktická připravenost pro život' zahrnující brannou výchovu, sport, praktické vzdělávání, finanční gramotnost, zvyšování povědomí o národní kultuře. Současně s tím podpoříme rozvoj občanského vzdělávání a etické výchovy.“

Plány jednotlivých stran pro povolební školství jsou ostatně až nečekaně podobné. Jako by od sebe opisovaly: na středních školách je potřeba zaměřit se na praktické vzdělání a podpořit spolupráci s firmami; ve vysokém školství na přírodovědné a technické obory; inkluzi odmítáme. S lehkými odlišnostmi tohle tvrdí většina stran.

„Podporujeme rozvoj řemesel. V současnosti máme převis vysokoškolsky vzdělaných lidí humanitního směru a chybí nám konstruktéři, vývojoví pracovníci, řemeslníci, obsluha strojních zařízení a pracovníci v zemědělství,“ říká SPD Tomia Okamury nahlas jen to, co většina z devítky nejsilnějších stran naznačuje voličům potišeji.

Témat, kde se strany snadno shodnou, je víc. Například u digitální agendy všichni zdůrazňují systém 'jedněch dveří' pro kontakt občana i podnikatele s celou státní správou, dokonalejší Czech POINT, propojené registry a podobně.

Nejdál jdou tentokrát Piráti. „Bude to fungovat: Každá nová služba bude podrobena důkladnému testování a nespustí se, pokud ji nezvládne ministr osobně,“ hlásají.

Sympatické jsou rovněž sliby, že odteď už bude přijímaných zákonů méně, ale kvalitních. Parlamentní strany - včetně vládní ANO - totiž dosud jen tiše přihlížely, jak se kolem nich ženou balíky nesmyslných zákonů. To teď skončí.

Radikální inovaci do Poslanecké sněmovny přinese třeba TOP 09: „Nebudeme navrhovat ani schvalovat zákony odporující demokratickému právnímu státu.“

A kdyby ani to nestačilo, jsou tu Starostové a nezávislí inspirovaní americkým prezidentem: „Budeme důsledně trvat na principu 'za každý nový zákon, jedna zrušená veřejná agenda'.“

Jsou ovšem zbytečně opatrní, Realisté navrhují za každý přijatý zákon zrušit dva.

A naopak

Kvóty na běžence naprostá většina stran odmítá. Zároveň ale naprostá většina stran chce zůstat v Evropské unii (jedinou z devíti nejsilnějších stran, která členství plnočelně odmítá, je SPD Tomia Okamury.)

Členství v unii a zároveň nedodržování jejích pravidel pěkně ilustrují dva protichůdné programové body sociálních demokratů:

„Odmítli jsme a odmítáme takové modely, jejichž ústředním a trvalým principem jsou povinné přerozdělovací kvóty.“

„Chceme být v jádru Evropské unie.“

A další téma: každý, kdo bere sociální dávky, je podezřelý, říká většina stran. Je potřeba zpřísnit pravidla, zlepšit kontrolu a zmenšit počet těch, kdo dávky dostávají.

Shodnou se na tom křesťané z KDU-ČSL, sociálně liberální TOP 09, liberálně konzervativní ODS a STAN, populistické ANO i Okamurovo SPD.

„Zavedeme opatření proti zneužívání sociálních dávek a jejich důslednou kontrolu; sociální dávky podmíníme prací.“

„Zjednodušíme systém a zavedeme strop pro výši sociální podpory pro občany, kteří nežijí řádným životem. Podpora nesmí umožnit lenochům žít lépe než lidem, kteří pracují. Podporu zaslouží pouze ti, kteří vedou řádný život a řádně vychovávají děti.“

První bod je z programu ODS, druhý SPD. Podobné deklarace ovšem najdete v programech všech zmíněných stran.

S detaily – třeba, že sociální dávkou jsou i rodičovská, starobní důchod nebo příspěvek na péči o zdravotně postiženého – se strany moc nemažou. Co se stane s těmi, kdo pracovat nemůžou? Uvidíme.

Poslední silné společné téma je stavba strategické infrastruktury. Všech devět nejsilnějších stran bez výjimky podporuje ekonomicky divokou stavbu jaderných bloků. U plánování silnic, dálnic a železnic řada stran nenápadně naznačuje, že stavět se musí, není čas brát ohledy.

„Prosadíme zákon (o liniových stavbách), který umožní, aby povolování výstavby klíčové infrastruktury probíhalo v rámci jednoho úřadu a jednoho řízení a nebylo možné tento proces donekonečna napadat,“ říká ANO.

Křesťanští demokraté jsou ve vztahu člověka k životnímu prostředí diplomatičtější, ale říkají to samé.

„Životní prostředí se musí aktivně vytvářet, a ne pasivně chránit.“

„Principy ekologického rozvoje musí být normou ve všech ekonomických resortech české ekonomiky. Co je ekologické, musí být i ekonomické, a naopak.“

Proti proudu jdou nahlas jen Piráti, kteří podle svého programu nedopustí vyřazení veřejnosti z projednání velkých staveb.

Bizár na konec

Na závěr si můžete projít seznam programových bodů, které jsou buď bizarní – jako většina výroků KSČM o totalitě a spravedlnosti – nebo veselé. Občas překvapivé. Necháváme je bez komentáře. Některé body jsou zkrácené, snadno můžete ve vyhledávači najít plné znění.

Pokud v seznamu některou stranu nenajdete nebo je toho u ní méně, neznamená to, že je její program bez absurdit. Jen buď nejsou překvapivé, nebo vtipné.

ANO

 • Snížíme zdanění na 10 % u řezaných květin.
 • Zrušíme funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu [...]
 • Podpoříme myslivost jako spolkovou činnost, která udržuje a rozvíjí myslivecké zvyky a tradice.
 • [...] Prosadíme stejné podmínky pro všechny, neutrální daňový systém.

KDU-ČSL

 • [...] Zajistíme koordinaci adiktologické politiky z jednoho místa a poškození života u aktivních uživatelů drog.
 • Využijeme pozice České republiky jakožto jednoho z evropských lídrů v boji s dezinformačními kampaněmi [...]
 • Chceme zajistit energetickou bezpečnost, kdy se budou moci naši občané spolehnout, že v každém okamžiku budou mít dostatek dostupné energie.
 • Nově definujeme postavení médií veřejné služby jako nezávislé alternativy ke komerčním médiím a jako co nejvíce objektivní zdroj informací.

KSČM

 • Podporu zákona o ochraně českého jazyka prosazení kultivovanosti jazykového projevu a odmítnutí vulgarit v České televizi a Českém rozhlasu.
 • Zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů pro nadbytečnost.
 • Posílení boje proti fašismu, rasismu, náboženské a jiné nesnášenlivosti a diskriminaci.
 • Zajistíme funkční a akceschopné bezpečnostní sbory.
 • Revitalizaci vodních toků, tůní, mokřadů, niv vodních toků, které byly v minulosti nevhodně přeměněny v zemědělské pozemky.
 • Odmítnutí ekonomických sankcí vůči jiným zemím.
 • Zavedení auditu státní podpory neziskových organizací. Kontrolu účelnosti využití veřejných dotací a transparentnosti příspěvků ze zahraničí.
 • [...] Usilování nadále o zrušení paktu NATO a o obnovení úlohy OBSE, která více než 30 let úspěšně zajišťovala mír v Evropě.

ODS

 • Prosadíme hájení a prosazování českých národních zájmů.

SPD Tomia Okamury

 • Výrazně zvýšíme nejnižší důchody.

STAN

 • Státní rozpočet na následující rok už bude počítat s vyššími platy pro učitele. Pohybovat by se měly kolem 45 000,- měsíčně.
 • Nastavíme dlouhodobý plán financování a řešení neutěšeného stavu nádražních budov (jako příklad je ostudný stav nádraží v Brně).
 • Zajistíme nové zdroje podpory kultury, včetně využití výnosů z hazardu.
 • [...] zajištění financí na údržbu komunikací nižších třít (sic)

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme