Průmysl se zotavil, teď hledat novou cestu k prosperitě

V Česku není nic jiného než průmysl, můžeme klidně říci a málokdo se nad tím pozastaví. Každý chápe nadsázku. Podobný obrat, s oblibou užívaný někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD), zní: „Duše národa je průmyslová.“ Také v tomto případě není nutné věřit tomu, že národ má duši, navíc vyrobenou někde v továrně.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala v automobilce v Nošovicích

Najít nový recept pro průmysl – to je opravdový úkol, který dnes máme splnit, píše Petr Holub. Ilustrační foto | Foto: Alexandr Satinský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Přesto jsme všichni zajedno, že většina tuzemské populace má k průmyslové výrobě nějaký vztah, zručnost při používání technologií se ve společnosti cení, a proto není divu, že zahraniční firmy z blízka i z daleka rády využívají schopnosti zdejších pracovníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Průmysl se zotavil, teď hledat novou cestu k prosperitě

A pokud se tomu nemohou vyhnout, nešetří penězi, aby je zaplatily. To je důvod zdejší polistopadové prosperity. To je základ, na kterém můžeme stavět svou budoucnost.

V číslech by se dal význam průmyslu přiblížit třeba tím, že v průmyslových podnicích pracuje jeden a půl milionu lidí. Stejný počet jako v celém veřejném sektoru, který v posledních letech tak zbytněl.

Z tržeb podniků se kromě toho platí statisíce lidí ve službách a nelze zapomenout ani na to, že mzdy průmyslových dělníků a techniků živí obchodníky v širokém okolí.

Nový recept pro průmysl

Proto mohlo někoho sotva nechat chladným, když se v dubnu a květnu propadly průmyslové tržby o třetinu. Něco takového by v delší perspektivě znamenalo rozvrat celé ekonomiky i Česka, jak ho aktuálně známe.

Teď však přišly dobré zprávy. Letní měsíce nejde nikdy přeceňovat, přesto je bilance z června a července výmluvná.

Podniky vydělávají skoro stejně jako loni, a o jejich výkonech svědčí, že se na úroveň doby před koronavirem vrátily mzdy. Ve srovnání s krizí let 2008 a 2009 se zdejší industrie z letošního nárazu rychle otřepala. To můžeme považovat za svědectví, že je stabilnější, než bývala před lety. Opět s nadsázkou řečeno: pokud je v pořádku průmysl, nemusí se bát celé Česko.

V těžkých dobách člověk oceňuje jednoduché pravdy, přesto by se neměl spokojit pouze s nimi. Zprávy o průmyslu totiž nejsou jenom pozitivní. Dlouhodobě, od začátku roku 2019 klesá počet zaměstnaných v průmyslu, a teď v krizi se trend ještě o něco málo zrychlil.

To není úplně neobvyklé, protože tento signál se opakuje vždy v časech, kdy průmysl potřebuje najít novou cestu, na které by se dál rozvíjel.

Zažili jsme krizi, která přišla nečekaně a nemá mnoho společného s hospodářským cyklem. Přesto připomněla, že se v hospodářském cyklu přece jen pohybujeme a bez ohledu na koronavirus ve fázi zpomalení.

Najít nový recept pro průmysl – to je opravdový úkol, který dnes máme splnit, dokonce důležitější než nutnost nějak se naučit žít s novým virem. Protože bez průmyslu Češi žít nemohou.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme