Na čem se shodne Putin s odpůrci? Že viníkem je Západ

Rusko je dnes obecně vnímáno jako země, v níž vládne Vladimir Putin a proti němu stojí menšina odpůrců, přičemž nelze čekat, že by pozice hlavy státu a opozičníků měly styčné body. Zní to logicky. Ve skutečnosti je to jinak.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Putin, nebo muž, který jako Putin vypadá a mluví (stále totiž panuje nejistota, zda nejde o dvojníka), nedávno hovořil na summitu Ruska a afrických zemí. Vysvětlil, že za špatnou ekonomickou situaci ve světě včetně problémů se zásobováním obilím, které v realitě blokuje Rusko, může Západ. Putin, formálním vzděláním špion a právník, prohlásil, že světové trhy narušily USA a EU prostřednictvím emise peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Na čem se shodne Putin s odpůrci? Že viníkem je Západ

Jako příčinu uvedl ruský prezident, že Západ umí „jenom blábolit“, provádí vymývání mozků svého obyvatelstva a lidem v jiných zemích nutí svá vysvětlení. „(Západ) tedy veškerou vinu a chyby hází na Ruskou federaci,“ postěžoval si Putin.

Někdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv, který téměř v každém veřejném výstupu hrozí Západu jadernou zkázou, zároveň prohlásil, že za změnu, která se mu přihodila, kdy z politika, který se tvářil prozápadně a demokraticky, se stal muž se slovníkem štamgasta čtvrté cenové kategorie, můžou jedině Spojené státy americké.

Za vše může Západ

To jsou ale špičky současné ruské státní moci, která kráčí ostře protizápadní cestou. A co takový citát: „Západ, který poháněla koloniální mentalita a cynická vypočítavost, dělal všechno, aby rukama Ruska zajistil bezpečnost v severní Eurasii, počítal s Ruskem jako se spojencem a vycházel vstříc jeho koloniálním ambicím.“

Dívky přišly o práci na Krymu kvůli zpěvu ukrajinské písně. Musely zaplatit pokutu a zpívat ódu na Putina

Číst článek

Tuto kritiku Západu nezveřejnil žádný kremelský funkcionář, ale historik a spisovatel Sergej Medvěděv (není příbuzným Dmitrije, kterého zkazily Spojené státy americké). Tento pán má u Putinových odpůrců dobrou pověst.

Medvěděv je natolik přesvědčen, že za současnou situaci Ruska může Západ, protože svého času nezajistil, aby si Ukrajina, Bělorusko a Kazachstán ponechaly sovětské jaderné zbraně, které nakonec připadly Rusku, že svůj text uzavírá hněvivou větou na adresu západních politiků (omlouvám se za výrazivo, ale tak je to v originálu):

„Báli jste se rozšíření jaderných zbraní v 90. letech přes Ukrajinu a Bělorusko, jejichž suverenitu nebral nikdo vážně, tak tady máte jejich rozšíření rukama wagnerovců a šíleného švába Lukašenky. Stratégové, k...a.“

Sergej Medvěděv není jediný ruský opozičník, který obviňuje Západ, že včas nezlikvidoval Putina a nezajstil v Rusku demokracii. Podobné motivy jsou často přítomny u výrazných exilových publicistů jako Viktor Šenderovič, Vladimir Pastuchov a dalších.

Tato pozice navozuje dojem, že ruská politická mysl není schopna zbavit se svalování všeho špatného ve své zemi i ve světě na někoho jiného, konkrétně na Západ. Rozdíly mezi Kremlem a jeho odpůrci jsou v této věci minimální.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme