Putin potřebuje nové vojáky. A posiluje armádu

Nejnovější dokument o zvýšení stavů ruské armády o skoro 170 tisíc osob, podepsaný ruským prezidentem, se na oficiální internetové stránce Kremlu objevil v pátek a tímto okamžikem taky vstoupil v platnost. Ministerstvo obrany v komentáři opatření zdůvodňuje tím, že „zvýšení počtu příslušníků ruské armády bylo vyvoláno růstem počtu hrozeb naší zemi v souvislosti se speciální vojenskou operací a pokračujícím rozšiřováním Severoatlantické aliance“.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Billboard v Moskvě s nápisem „Existuje taková profese – bránit vlast“

Billboard v Moskvě s nápisem „Existuje taková profese – bránit vlast“ | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle stejného sdělení ruského ministerstva obrany budou stavy ruské armády doplňovány po etapách „zejména osobami, které samy projeví zájem o službu v ruské armádě na smluvním základě“. Zvýšení počtu odvedenců (přestože jejich horní věková hranice byla před pár dny zvednuta z 27 na 30 let) se prý neplánuje, natožpak mobilizace!

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Putin potřebuje nové vojáky. A posiluje armádu

Ať už je to jak chce, Moskva zkrátka nové vojáky potřebuje. Podle posledních ukrajinských informací Rusko v bojích ztratilo už 332 040 lidí, kteří padli, byli zraněni tak, že se na frontu už rozhodně nevrátí, skončili v zajetí nebo beze stopy zmizeli.

Mnohem spolehlivější statistika serveru Mediazona a ruského vysílání BBC zaznamenává zhruba desetinu tohoto počtu, protože uvádí jen údaje spolehlivě doložitelné. Pravda tedy bude někde uprostřed, ale i tak se skoro jistě jedná přinejmenším o 100 tisíc lidí, jež je zkrátka třeba nahradit.

Rusko ve výhodě

Pozoruhodné je ovšem jiné statistické číslo: v přepočtu na 10 tisíc obyvatel má nejvíc padlých Republika Tuva – skoro 50. Na posledním místě v těchto smutných počtech se ocitá Moskva, kde je na 10 tisíc lidí pouhý jeden padlý.

,Něco se stalo na poslední chvíli.‘ Zelenskyj zrušil projev v Senátu USA, měl vyzvat k podpoře Ukrajiny

Číst článek

Ukazuje se tak smutná taktika a strategie Kremlu: pokud to jde, shánět jako kanónenfutr hlavně obyvatele neruských a chudých oblastí na východě země.

Naše pozornost by se ovšem v této souvislosti měla soustředit i na jiný fenomén – tzv. odvody během jednoho dne. Tady se jedná o vyložené lovy na brance, kteří se až doposud odvodové povinnosti vyhýbali.

Verbíři ruských vojenských správ se soustřeďují především na provinční návštěvníky metropole a dalších velkých ruských měst, kteří se doposud odvodům úspěšně vyhýbali.

Všechny tyto záchvěvy v každém případě znamenají, že i když se Rusko momentálně ocitá v jisté výhodě (bohužel i díky tomu, že ve vrcholných ukrajinských politických i vojenských orgánech patrně dochází k jistým třenicím), nové vojáky bude potřebovat za každou cenu – a nakonec bude jedno, kde si je opatří. Třeba i mezi těmi násilně odvedenými.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme