Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování

V lednu 1939 Josef Stalin ve speciálním šifrovaném telegramu adresovaném sovětským stranickým orgánům a tajné službě NKVD vyjádřil nespokojenost s tím, že se někteří činitelé snažili vyhýbat mučení jako metodě vyšetřování. „Použití fyzického působení v praxi NKVD bylo uvolněno počínaje rokem 1937 na základě povolení ÚV VKS(b),“ stálo v telegramu.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži, kteří se u soudu přiznali k útoku na koncertní síň Crocus City Hall v Krasnogorsku u Moskvy

Muži, kteří se u soudu přiznali k útoku na koncertní síň Crocus City Hall v Krasnogorsku u Moskvy | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Archivy odhalily Stalinovy vlastnoruční pokyny na protokolech výslechů. Například 13. září 1937 nařídil lidovému komisaři vnitra Nikolaji Ježovovi: „Zmlátit Unšlichta za to, že neprozradil agenty Polska v regionech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování

Dne 2. září 1938 na Ježovově zprávě „o záškodnictví v gumárenském průmyslu“ Stalin poznamenal: „NB (zmlátit Waltera).“

Až do Stalinovy smrti v březnu 1953 bylo mučení běžné. Vůdce připomínal, že čekisté vykonávají „hrubou mužickou práci“, žádal, aby „odložili bílé rukavičky“, a uváděl jako příklad prvního šéfa Čeky Felixe Dzeržinského, který se podle něj nevyhýbal špinavé práci a měl speciální lidi určené pro fyzické mučení vyšetřovaných.

Nikita Chruščov později vzpomínal, že Stalin v jeho přítomnosti žádal, aby lékaře, které začátkem 50. let nechal zatknout jako předstupeň židovských pogromů v režii Kremlu, uvrhli do želez a nelítostně mlátili.

Chruščovovo odhalení Stalinových metod vedlo ke zrušení úředního povolení mučit vyšetřované a vězně. V neveřejné podobě se tyto metody udržely dlouhá léta, ale nebyly veřejně schvalovány.

Součást války proti Západu

Dokonce v roce 2019, kdy v horní komoře ruské Dumy oznámil tehdejší generální prokurátor Jurij Čajka, že mučení jako způsob zacházení s vězni praktikuje více než polovina ruských regionů, dodal, že kvůli tomu bylo zahájeno 50 trestních stíhání viníků.

Zachraňte Evana a Alsu! Novináři a média v současném Rusku

Číst článek

Prudká změna úředního přístupu a návrat ke Stalinovi nastaly před několika týdny. Režimní média zařadila záběry se zadrženými Tádžiky, které Kreml označil za strůjce teroristického útoku v moskevském Crosus City Hallu.

Záběry obsahovaly uříznutí ucha jednoho ze zadržených a nucení, aby ho snědl. Také se použilo mučení elektrickým proudem na genitáliích.

Je to otevřenější postup než za Stalina, kdy to nesmělo být veřejné. Putinův režim na někdejšího diktátora navazuje a okatě zdůrazňuje svou krutost. „Vždyť průměrný ruský obyvatel, který stalinismus sám nezažil, má tyto praktiky v oblibě,“ napsal ruský politolog v exilu Alexandr Baunov.

Režim podle něj zavádí nové procesní normy, které normalizují mučení jako metodu a doznání jako hlavní důkaz. Veřejnost musí souhlasit. Protestní hlasy, které se ozvaly, byly okamžitě označeny za soucit s teroristy.

Jde o součást války, kterou Rusko vede proti Západu, napsal Baunov a dodal: „Jestliže je Západ proti mučení, doznání před kamerou, zvláštnímu režimu vyšetřování, my to uděláme obráceně. Toto všechno zavedeme, budeme na to pyšní a zlákáme do našeho kolchozu jiné režimy, které unavilo tradiční soudnictví.“

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme