V Rusku se píše o putinismu jako o světové ideologii budoucnosti

Současný ruský stát potrvá dlouho a převezmou ho západní země po krachu demokracie. Napsal to v končícím týdnu Vladislav Surkov, pomocník Vladimira Putina. V rozsáhlém článku dal tomuto modelu název putinismus, ideologie budoucnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během Valdajského diskusního fóra v jihoruském Soči

Ruský prezident Vladimir Putin během Valdajského diskusního fóra v jihoruském Soči | Zdroj: Reuters

„Cizí politici připisují Rusku vměšování do voleb a referend na celé planetě. Ve skutečnosti je to ještě vážnější: Rusko se vměšuje do jejich mozků, načež neví, co mají dělat s vlastním pozměněným vědomím,“ napsal Surkov.

Podle něj má putinismus jako hlavní náplň vojenské a policejní funkce. Oporou tohoto zřízení je pak „hlubinný lid,“ který se neukazuje na povrchu společnosti, ale žije v hlubinách.

Dvě pětiny mladých Rusů by rády emigrovaly. ‚To není až tak moc,‘ říká Putinův mluvčí

Číst článek

To je podle Putinova pomocníka „gigantická supermasa“, která stmeluje národ a tlačí ho k rodné hroudě, aby elity nepokukovaly po zahraničí. Putinismus je spojení Putina s hlubinným lidem: „V novém systému jsou všechny instituce podřízeny základnímu úkolu a to vzájemné důvěrné komunikaci nejvyššího vládce s občany.“

SuperPutin

Na Surkova zareagoval známý ideolog Alexandr Dugin. Podle něj je Putin pouze kompromisní postava a později bude jeho model nicotný. Dugin tvrdí, že lid žádá naplnění dvou základních směrů: vlastenectví a sociální spravedlnosti. Elity pak vyznávají demokracii a svobodu kapitálu.

Dugin píše, že je zapotřebí exemplárních represí proti elitám. Mají být mnohem obsáhlejší a nemají mít dílčí ráz: „V budoucnosti nepotřebujeme putinismus, který není možný, ale cosi mnohem důslednějšího, mocnějšího, důkladnějšího a systémového. Má to být svého druhu SuperPutin, v němž budou pokračovat jeho hrdinské rysy, ale zároveň budou překonány jeho slabiny a omyly.“

Brýle a oddělený internet

Ve stejném týdnu zveřejnil autorský sloupek také premiér Dmitrij Medvěděv. Popisuje hospodářské úkoly, které podle něj má plnit země v nejbližším období. Klade důraz na vlastní síly, volá po rozvoji domácích technologií a zlepšení situace obyvatelstva.

Zároveň zdůrazňuje nutnost zapojení Ruska do globální ekonomiky a dští oheň a síru na nepojmenované cizí síly, které jsou údajně proti tomuto procesu.

Souběžně s tímto sloupkem schválila Státní duma v prvním čtení návrh zákona, který by umožnil státu globální kontrolu nad ruským internetem s případným odpojením od celosvětové sítě. Jedním z poslanců, kteří tento zákon navrhli, je Andrej Lugovoj, obviňovaný z vraždy Alexandra Litviněnka v Londýně.

Ve stejnou dobu oznámil moskevský magistrát, že pro městskou policii objedná brýle s virtuální realitou, které dokážou odhalovat nežádoucí osoby. Ruské vnitro již tyto brýle používá pro identifikaci politických aktivistů.

Surkov ve svém článku tvrdí, že putinismus je založen na důvěře hlubinného lidu k nejvyšší moci. Putinovi však v nedávném průzkumu agentury VCIOM důvěřovalo jen 32,8 procenta respondentů. Podle čerstvého průzkumu agentury Levada Centr pokládá nejvyšší vedení Ruska za lidi, kteří mluví pravdu, pouze 12 procent dotázaných.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme